babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Vaše tělo > Těhotenství týden po týdnu > 14. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny
14. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny
Vstupujete do druhého trimestru vašeho těhotenství. Ten je považován za nejhezčí období těhotenství vůbec.
Druhý trimestr potrvá až do 26. týdne vašeho těhotenství. Je vám o poznání lépe, pomalu odchází i úzkost, kterou jste mohla cítit v prvním trimestru. Právě v tento čas je vhodné si naplánovat dovolenou.
Velikost vajíčka: 8,7 cm | |
Váha miminka: 43 g | |
Miminko je velké jako broskev. | |
26. týdnů do konce! |
Vývoj vašeho miminka
Děťátko měří asi 8 až 9 cm a váží téměř 25 gramů. Plod již ohýbá nohy v kolenou, dolní končetiny jsou delší než horní. Na rukách i nohách rostou nehty. Pomalu se prodlužuje krk a napřimuje hlavička. Miminko pohybuje očima, vraští obočí, špulí rty a jeho pohyby jsou daleko plynulejší, než tomu bylo doposud.
Začíná pracovat nervový systém. Také polyká tekutinu, která ho obklopuje a zároveň do ní močí, čímž přispívá ke tvorbě plodové vody v amniové dutině. Nacvičuje dýchací pohyby, a připravuje se tak na život vně maminky. Začíná sekrece hormonů štítné žlázy.
Průvodce celým těhotenstvím a porodem
Návrat energie i hladu
Na začátku druhého trimestru obvykle ustupují těhotenské obtíže. Můžete pociťovat větší chuť k jídlu, někdy až velký hlad. S tím se většinou také vrací energie a chuť něco podnikat. Nejpohodovější část těhotenství začíná.
Miminko se v bříšku hodně hýbe, vy ale jeho pohyby ještě asi neucítíte. Věřte, že jeho pohyby už jsou plynulé.
Miminko ve 14. týdnu
Těhotenské příznaky
Na přelomu prvního a druhého trimestru se začíná většina žen cítit o poznání lépe, a to nejen kvůli odeznívajícím ranním nevolnostem a vytrácejícímu se nechutenství. I přestože je vaše miminko nyní méně náchylné ke škodlivým vlivům, měla byste stále přijímat zvýšené množství ovoce, zeleniny, a pokud možno se udržovat se v dobré fyzické a psychické kondici.
Není od věci najít si ve svém okolí cvičení pro těhotné. Již je plně vyvinuta placenta, pupečník i plodové obaly. Jelikož ranní nevolnosti a pocit častého močení by měly v tuto dobu začít ustupovat, měla byste se cítit o něco lépe.
Opět se vám vrací chuť k jídlu, což je vidět také na přibývání na váze. To ale není nikterak velké, doposud je asi 1,2 kilogramu, což se rovná asi jedné desetině celkového váhového přírůstku v těhotenství. Kolik můžete v těhotenství přibrat? Máte také více energie – využijte ji k přípravám na příchod miminka na svět.
Příznaky typické pro 14. týden
Jaké můžu v těhotenství bylinky? Léčivé byliny pomáhaly těhotným ženám od pradávna. Jejich prostřednictvím můžete prožít těhotenství v harmonii s přírodou. Pro každý trimestr jsou vhodné jiné bylinky, jejich pomoc využijete i při porodu a v šestinedělí.
Čtěte také:
- Jaké sporty jsou vhodné v těhotenství?
- Co dokáže prenatální diagnostika
- 20 faktů, které vám o těhotenství nikdo neřekl
Tip pro mámu
Můžete začít trpět zácpou, kterou způsobuje zvýšená hladina progesteronu. Ten způsobuje zpomalení pohybu střevních stěn. Střeva také utlačuje rostoucí děloha. Pro zmírnění těchto obtíží pijte více vody a dopřejte si více ovoce a zeleniny. Jak na zácpu v těhotenství?
Zkuste si také zvyknout na spaní na boku (nejlépe levém), místo spaní na zádech či na břichu. S rostoucím bříškem využijete také pomoc polštářů.
Táta je v tom taky
Doléhá na vás stres, jak to všechno finančně utáhnete, když mateřská je tak malá? Zkuste se nad tím pozastavit. Někdy totiž strach z materiálních záležitostí skrývá daleko hlubší obavy – obavy, jak zvládnout otcovství, jaký budu rodič. Kde je tedy jádro pudla? Dobrá zpráva je, že pokud se vám podaří pojmenovat skutečný problém, máte z poloviny vyhráno.
Unikátní video vývoje plodu
Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše: