babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Výživa, pohyb > Cvičení v těhotenství > Předporodní kurzy a cvičení v těhotenství
Předporodní kurzy a cvičení v těhotenství
Mám navštěvovat kurzy předporodní přípravy? Nemůže mi cvičení v těhotenství uškodit? Otázky, které jistě trápí nemálo budoucích maminek.
Cvičení v těhotenství
Pokud žena dříve aktivně sportovala či cvičila, nemusí přestat ani během těhotenství. Jen by měla vzít v úvahu, že pro ni rozhodně nejsou vhodné sporty, při nichž by se mohla zranit a uhodit do břicha či při kterých hrozí pád.
Čemu se raději vyhnout
Nevhodná je tedy například jízda na koni, bruslích, lyžařské sporty apod. Vhodné jsou naopak procházky na čerstvém vzduchu, turistika, plavání (po poradě s lékařem, protože v těhotenství je poševní prostředí náchylnější k infekci). Ve všech případech ovšem platí známé přísloví – méně je někdy více.
O cvičení je bezpodmínečně nutné se poradit s ošetřujícím lékařem nebo porodníkem. I přesto je nutné každou změnu, například bolesti v podbřišku, tvrdnutí břicha, špinění či krvácení, nahlásit lékaři. Cvičení se rozhodně nedoporučuje při nachlazení a není rovněž vhodné cvičit v prvních týdnech těhotenství a ve dnech, kdy by jinak žena očekávala menstruaci.
Těhotenský tělocvik
Těhotenský tělocvik se zaměřuje na prevenci bolestí zad, na nácvik správného držení těla, mírné posilování břišních svalů, posilování i uvolňování svalů dna pánevního, uvolnění kyčelních kloubů, na prevenci hemoroidů, otoků, křečových žil a na správný nácvik dýchání při porodu. Cvičení také vyvolává dobrou náladu, rozhodně by však nemělo vést k nadměrné únavě, bolesti a vyčerpání.
Cvičení do 30. týdne zahrnuje cviky na udržení fyzické kondice musí respektovat individuální tělesnou zdatnost matek. Cvičení po 30. týdnu těhotenství se více zaměřuje na vlastní přípravu na porod. V tomto období není vhodné posilovat břišní svaly ani svaly dna pánevního. Naopak je třeba volit cviky uvolňovací, dechové a cviky, které mají ohled na větší bříško. Důležitý je také pitný režim.
Když ženě není některý cvik příjemný, je lépe ho vynechat. Má-li už větší bříško a leží dlouho na zádech, může na dolní dutou žílu vyvolat pocit slabosti, nevolnosti. Tehdy je třeba se posadit.
Po 30. týdnu vynechejte posilování břišních svalů a posilování dna pánevního. Délku cvičení přizpůsobte momentální chuti a náladě, cvičte v mírnějším tempu a podle potřeby relaxujte.
Čtěte také:
- Kouzla pro snazší porod a poporodní hojení
- Jaké sporty jsou vhodné v těhotenství?
- Hypnoporod na vlastní kůži. Opravdu může kurz pomoci?
Příprava na porod
Nedílnou součástí těhotenského tělocviku je příprava na porod. Důležitý je zejména nácvik správného dýchání. Správné dýchání dodá rodičce i dítěti potřebný kyslík, zaměstná mysl a tím částečně odvede pozornost od bolesti. Mělo by být mělké, povrchové (tzv. psí dýchání).
Na kurzech předporodní přípravy a cvičení se žena naučí nejen správně při porodu dýchat, ale také porozumět průběhu všech fází porodu. Výuku vede porodní asistentka, kurzy cvičení může vést také fyzioterapeut.
Porodní plán
Nastávající otec
Každá nastávající rodička má samozřejmě obavy z neznámého prostředí, z neznámých lidí na sále, ale i sama ze sebe. A nastávající otec? Ten většinou také není klidný, třebaže to na sobě nedá tolik znát.
Základem je dostatek informací
Když rodička pochopí mechanismus porodu, lépe porozumí pokynům porodníka a porodní asistentky. Vnímá pak porod jako kratší a méně bolestivý a může i předejít zbytečnému poranění. Samozřejmě i pro miminko je takový porod bezpečnější.
Otec nechce na kurz?
Na kurzy docházejí buď samotné maminky, nebo rodičovské páry. Pokud budoucí tatínek na kurz nechce jít, není dobré ho nutit. Hlavní je, jaký je to člověk, jaký mají s partnerkou vzájemný vztah, jak se na dítě těší a jaké bylo jeho vlastní dětství.
Co když právě on si bude se zápalem a nadšením hrát se svými dětmi, půjde s nimi ven, abyste mohla odpočívat, nechá vás spát a v noci vstane k dítěti? Vezme vás ve správnou chvíli kolem ramen, ujistí vás, že jste opravdu báječná máma, a že to spolu zvládnete. Dítě je úžasný zázrak i přesto, že jsou chvíle, kdy jste na pokraji sil a nic nestíháte.
I matka je jen člověk
Žena nesmí zapomínat, že i šťastná matka je „jenom člověk“, se všemi normálními a běžnými pocity, které ji provázejí při jejích každodenních povinnostech! Proč by si občas nemohla dovolit mít vztek, být nerudná, unavená a zlobit se nejen na sebe, ale dokonce i na své vlastní, tolik milované a očekávané dítě!
Není na místě dělat si výčitky za negativní pocity. Je-li si jich žena vědoma a přijme je, naučí se ovládat, relaxovat a „rozpustit je“.
Možná nebudete cítit od prvních dnů po porodu tak intenzivní pocit štěstí, o jakém jste četly v knihách. Ve skutečnosti i mateřské lásce se učíme postupně, tak jak se svým dítětem navazujeme kontakt.