babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Před porodem > Dula, porodní asistentka > Porod s porodní asistentkou? Řešení, které nic neřeší
Porod s porodní asistentkou? Řešení, které nic neřeší
Porod s porodní asistentkou, ambulantní porod – to jsou novinky v porodnictví ohlášené na rok 2014. Mají maminky, které se chytají v příštím roce rodit, zpozornět? Vykročilo snad naše porodnictví do 3. tisíciletí? Na to jsme se zeptali odborníků, kterých se změny nejvíce týkají – porodníků, porodních asistentek a pediatra.
Znamenají ohlášené změny v porodnictví první opatrný krůček na cestě, jejímž cílem je komunitní péče porodních asistentek (dále jen PA), od vedení těhotenské poradny až po samostatné vedení porodů, nebo jde jen o kosmetické změny, které administrativě upravují již zavedenou praxi?
Porod s porodní asistentkou
Je nyní možný, ovšem jen v bezpečí porodnice. „Porod pouze za přítomnosti PA může z bezpečnostních důvodů probíhat pouze v porodnicích. Rozdíl oproti současnému stavu je v tom, že lékař bude k porodu přivolán až v případě nenadálých komplikací. Toto řešení garantuje rodičkám, které si nepřejí mít při porodu lékaře, žádanou míru soukromí,“ vysvětluje náměstek pro zdravotní péči Ferdinand Polák, vedoucí pracovní skupiny při Ministerstvu zdravotnictví. O této skupině si více přečtěte v článku: Rodíme špatně a nechceme to měnit.
Nejde o nijak závratnou novinu. V mnoha porodnicích již je zavedenou praxí, že nekomplikované fyziologické porody vedou PA. Ty ale nesmějí indikovat medikaci, což je jeden z důvodů, proč jsou porody vždy vedené jako lékařské úkony. Druhým důvodem je, že jen porod vedený lékařem pojišťovna proplatí. Nyní proplatí i porod vedený PA, přičemž oba úkony budou hrazeny stejně.
Slova MZ potvrzují, že než o novinku jde o pouze administrativní řešení zavedené praxe: „Dosud, i když je porod veden PA, je nositelem výkonu lékař a pro vykazování je vždy uváděn lékař. Nyní bude v Seznamu zdravotních výkonů explicitně uveden výkon vedení porodu porodní asistentkou.“
Zoufalá snaha?
„Prohlášení pana náměstka Poláka vnímám jako snahu (zoufalou) rychle dosáhnout alespoň nějakého výstupu z jednání komise, která nic nevyřešila, a obávám se, že ani nevyřeší. Porod „pouze s PA“ vychází z pro mne nepřijatelného předpokladu, že přítomnost lékaře brání zdárnému běhu porodu. Porod je veden buď dobře, nebo špatně, ať jej vede porodní bába nebo lékař. Posun snahy o vylepšení našeho porodnictví do této roviny považuji za nešťastný,“ reagoval na ohlášené změny primář gynekologicko-porodnického oddělení Oblastní nemocnice Kolín MUDr. Aleš Toman. Kolínská porodnice se od ledna 2014 připojí k projektu PPP (více si přečtěte zde), jehož cílem je mimo jiné posílení pravomocí PA při samostatném vedení porodů.
Za nedomyšlené považuje změny v porodnictví i MUDr. Petr Wiecek z NsP Havířov: „MZ ohlásilo změnu, ale ani MZ, ani odborná společnost se dosud nevyjádřily ke skutečnosti, jestli bude moci PA ordinovat léky. Lékař by je po telefonu ordinovat neměl, měl by si rodičku vyšetřit a zhodnotit, je-li lék indikován. Asi u 60 % fyziologických vaginálních porodů je třeba provést suturu porodního poranění pochvy a hráze. Z uvedené změny by toto ošetření měla provést PA, ale ty to dosud neprováděly. Mají si tedy zavolat lékaře nebo „nějak“ porodní poranění ošetřit?“
Chcete rodit s porodní asistentkou?
Chcete-li rodit s PA, budete si muset najít porodnici, kde vám to umožní, protože zavedení možnosti porodu s PA není pro porodnice povinná: „Nemocnice tuto povinnost nemají,“ říká MZ s tím, že zavést je donutí poptávka ze strany maminek a konkurenční boj mezi porodnicemi. „Oficiální posvěcení porodů vedených PA příznivě ovlivní situaci ve všech porodnicích, pokud budou k tomu i nakloněni porodníci,“ doufá vrchní sestra Bc. Miloslava Bláhová z Porodnice Strakonice a dodává: „Jistě by ubylo plošného podávání oxytocinu, přístup PA k rodičkám je odlišný.“
O tom, budete-li rodit s PA, rozhodne ošetřující porodník na příjmu. Nejprve provede vstupní vyšetření, zkontroluje dokumentaci o průběhu těhotenství, a pokud nebude předpokládat komplikovaný porod, předá rodičku do péče porodní asistentky.
Porod se svou porodní asistentkou?
Zatím je praxe, že si žena najde porodní asistentku, která o ni bude pečovat během těhotenství, při porodu a po něm, v nedohlednu. Ale možná, že ohlášené změny v porodnictví pro rok 2014 jsou oním prvním krokem na cestě k nim. „Prozatím to funguje tak, že komunitní PA (pokud ji budoucí maminka najde) svou rodičku doprovází k porodu, veškerou odpovědnost přebírá služba na porodním sále,“ vysvětluje Miloslava Bláhová.
„Reálná spolupráce s komunitními PA jistě nenastane ze dne na den. MZ by mělo spolu se zdravotními pojišťovnami vyřešit otázku komunitní péče o těhotnou, matku a novorozence. Sice oficiálně povolíme vedení porodů PA, ambulantní porod, propuštění po porodu co nejdříve, ale chybí nám zkušené porodní asistentky v komunitní péči a v ordinacích obvodních gynekologů a porodníků,“ dodává Miloslava Bláhová.
Do budoucna se nebrání přijetí komunitních PA na porodnická oddělení ani primář Petr Wiecek: „Akceptoval bych to v případě, že tato nezávislá PA projde v každé porodnici, ve které chce doprovázet k porodům své klientky, adaptačním procesem. Po jeho ukončení by mělo vedení oddělení doporučit či nedoporučit uzavření smlouvy mezi poskytovatelem zdravotní péče a privátní PA.“
Proti přítomnosti nezávislých PA na svém oddělení je prozatím MUDr. Toman z Kolína: „Za situace, kdy na zdravotnickém zařízení zůstává zodpovědnost, to považuji za nevhodné. Pravomoc musí být nedílně spjata se zodpovědností.“
„Tady spíše považuji rozhodnutí MZ za ne úplně domyšlené – takové to: Vlk se nažral a koza zůstala celá,“ uzavírá Bc. Miloslava Bláhová.
Ambulantní porod
Ambulantní porod je určen matkám, které chtějí opustit porodnici před doporučovanými 72 hodinami. I to bylo možné dříve, matky odcházely po podepsání reversu. Jenže zkušenosti těchto matek vypovídají o tom, že často narážely na neochotu či dokonce nepřátelství pediatrů, kteří odmítali přijmout do péče dítě mladší 72 hodin.
„V takovém okamžiku se matka ocitá v jakémsi vakuu, kdy systém přesně neví, jak s tímto jejím rozhodnutím naložit, kdo má například kontrolovat zdravotní stav novorozence v prvních hodinách po porodu mimo porodnici,“ vysvětluje náměstek Polák s tím, že ministerstvo vypracovalo metodický návod, jak v případě předčasného odchodu z porodnice postupovat. Podle něho bude mít maminka možnost druhý den po propuštění přivézt novorozence do porodnice nebo na dětské oddělení na ambulantní kontrolu. Pokud nebude chtít na tuto kontrolu znovu cestovat, může miminko zkontrolovat praktický pediatr v místě bydliště.
Co to bude znamenat v praxi? Zeptali jsme se pediatra MUDr. Martina Gregory: „Kdyby většina matek odešla krátce po porodu a pak další den maminky přicházely s novorozenečkem na dětská oddělení, znamenalo by to, že budou čekat ve stejné místnosti s akutně nemocnými dětmi s průjmy, zápaly plic, spálou, neštovicemi atp. Bude-li lékař zrovna vytížen péčí o hospitalizované pacienty, posečkají tak v družné komunitě vysoce nakažlivých nemocí minimálně 20–40minut. Doporučení MZ nic neřeší.“
Jaká vyšetření by mělo v porodnici vaše miminko podstoupit?
Podle MUDr. Gregory jsou doporučení MZ pouze reakcí na tristní stav v našem zdravotnictví popisovaný maminkami, které odešly po porodu na revers, na diskuzních sítích s tím, že nebylo možné najít pediatra, který by novorozence vyšetřil: „Dokument jen popisuje a opatrně legalizuje současný nevyhovující stav, kdy se o dítě předčasně opouštějící porodnici sice může postarat praktický lékař, ale jeho povinnost to není. A když nemá povinnost, tak proč by na sebe měl přebírat odpovědnost a rizika? Mamince tedy nezbývá než si s novorozenečkem sednout do čekárny na dětské pohotovosti a vyčkat na sloužícího lékaře, anebo prostě nikam nechodit. To je realita.“
Jak zní tedy doporučení zkušeného pediatra maminkám, které uvažují o ambulantním porodu? „Pevně věřím, že většina matek zůstane na porodnici se svým dítětem 48–72 hodin. Ambulantní porod ministerstvo chápe jako porod v porodnici, s tím že dítě následně prohlédne sloužící lékař a matka půjde domů, až se jí bude chtít, tedy třeba za několik hodin.“