babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Porod > Porodní asistentka, dula > Porodní asistentky „na volné noze“: ohrožený druh, nebo hudba budoucnosti?
Porodní asistentky „na volné noze“: ohrožený druh, nebo hudba budoucnosti?
Návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera, že by část péče o zdravé ženy s fyziologickým těhotenstvím měla přejít z rukou lékařů-gynekologů na porodní asistentky, vyvolal mezi ženami i mezi odborníky bouřlivou debatu. Zdaleka ne každý však rozumí tomu, o čem se tak vášnivě diskutuje. Jaká je vlastně náplň práce porodní asistentky a v čem spočívají výhody této péče?
V období těhotenství a v průběhu porodu žena více než kdy jindy potřebuje cítit důvěru k tomu, kdo o ni pečuje. Během svého těhotenství, porodu a šestinedělí se však setkává až se šedesáti odborníky, kteří se starají o ni a její miminko. Nejen mnohé medicínské studie, ale i zkušenosti maminek ukazují, že k péči o zdravou těhotnou ženu a zdravého novorozence stačí osoba jediná a k takové péči plně kvalifikovaná: porodní asistentka.
Začlenění porodních asistentek do systému péče
Profese porodní asistentky má dlouhou a úctyhodnou historii, na našem území však byla v padesátých letech její role ze systému péče vytlačena. Péči o těhotné a rodící ženy převzali totiž lékaři a ženské sestry. V 90. letech 20. století se obor porodní asistence opět vrátil do vzdělávacího systému a po vstupu České republiky do Evropské unie bylo třeba vzdělávání porodních asistentek sladit s jejími požadavky a standardy. Formálně tedy vzdělávací systém produkuje stejně kompetentní porodní asistentky, jako tomu je ve všech zemích Evropské unie.
V praxi však narážíme na jeden zásadní rozdíl, a to ten, že u sousedů na západ od nás běžně funguje systém kontinuální péče porodní asistentky. Porodní asistentka, která se o ženu stará po celé těhotenství, doprovází ženu také při porodu, a to v nemocnici nebo mimo zdravotnické zařízení, a pak se o ni stará i po porodu, obvykle po celé šestinedělí, kdy za ní dochází domů, kontroluje její zdravotní stav, pomáhá jí při kojení a s péčí o dítě.
U nás většina porodních asistentek pracuje v nemocnicích. Tyto porodní asistentky můžou vést fyziologický porod, ale rodička se s nimi setkává poprvé až na porodním sále a po odchodu z porodnice už s nimi nadále není v kontaktu.
Porodní asistentky „na volné noze“
Menšina porodních asistentek pracuje v privátné sféře. Tyto porodní asistentky obvykle nabízejí služby typu předporodní příprava a profylaxe, těhotenské cvičení či laktační poradenství. Jen několik soukromých porodních asistentek poskytuje komplexní péči o těhotnou a rodící ženu. Tyto porodní asistentky mají rovněž kvalifikaci k tomu, aby samostatně vedly fyziologický porod (stejně jako jejich kolegyně zaměstnané v nemocnicích). Problém ovšem přichází v okamžiku, kdy si nastávající maminka chce soukromou porodní asistentku vzít do vybrané porodnice.
České porodnice až na výjimky neumožňují soukromým porodním asistentkám, se kterými nemají zaměstnaneckou smlouvu, vést porod. Pokud umožní jejich přítomnost u porodu, pak pouze ve funkci doprovodu (tedy zhruba ve stejné pozici, jako je u porodu dula, kamarádka nebo rodinný příslušník).
Samostatnou (a hojně diskutovanou) kapitolou je pak doprovod porodní asistentky u porodu doma. K domácím porodům dosud chodilo jen několik málo soukromých porodních asistentek. Vzhledem k nové vyhlášce o zdravotních službách a jejich poskytování, platné od 1. dubna tohoto roku, bude pro porodní asistentky obtížné, ne-li nemožné vyhovět zákonným nárokům na technické a zdravotnické vybavení, takže tuto službu zřejmě nebudou moci svým klientkám nadále poskytnout. Služby soukromých porodních asistentek v současnosti navíc nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění.
Porodní asistentky ve světě a u nás
Uznání kompetencí porodních asistentek není problém v západoevropských zemích a v mnoha státech po celém světě. V České republice a v dalších posttotalitních zemích však stále převládá určitá přezíravost k potřebám žen, dětí a celých rodin v citlivé době kolem porodu. Specifické potřeby v tomto období jsou redukovány pouze na lékařskou péči.
„Lékařská péče je nesmírně důležitá a nezastupitelná,“ zdůrazňuje viceprezidentka Unie porodních asistentek Marie Vnoučková, „a měla by být dostupná. Nikoliv však zneužívaná či nadužívaná. Je dobré, když je systém porodní péče vystavěn tak, že o zdravé těhotné, zdravé rodící ženy a zdravé ženy a děti po porodu se starají porodní asistentky, neboť jsou odbornice na podporu zdraví. Je dobré, když lékaři a zdravotní sestry se v systému starají o ty ženy a o ty děti, které jejich péči potřebují. Tedy o ženy a děti nemocné.“
Výhody péče samostatné porodní asistentky z pohledu statistiky
„Můj pohled na studie, které se v uplynulých pětadvaceti letech zabývaly zkoumáním výsledků péče porodních asistentek o rodící ženu a kontinuální péče porodní asistentky o těhotnou, rodící a šestinedělku, dává jednoznačný obrázek,“ tvrdí biostatistička Markéta Pavlíková. „Nejen samostatné studie (například z Velké Británie, Austrálie a Kanady), ale i významná metaanalýza Cochrane foundation zahrnující přes 12 tisíc žen ukázala, že ženy, které byly v kontinuální péči porodních asistentek, měly ve srovnání se ženami výhradně v lékařské péči v těhotenství a při porodu významně méně:
- předporodních hospitalizací,
- nástřihů hráze,
- instrumentálních porodů (kleště, vex),
- méně potřebovaly u porodu jakoukoli analgezii, lékové tišení bolesti,
- častěji spontánně vaginálně porodily,
- cítily větší kontrolu nad porodním procesem, měly u porodu jako zdravotníka častěji známou osobu,
- snáze zahajovaly kojení.
Při tom všem měly obě skupiny srovnatelnou nemocnost i úmrtnost, děti matek v péči porodních asistentek byly dříve propuštěny do domácí péče.“
Markéta Pavlíková dodává, že nedávná zpráva King’s Fund ve Velké Británii potvrzuje na základě zkušeností a studií z britských porodních oddělení, že posílení profesních kompetencí a samostatné práce porodních asistentek vede k lepším zdravotním výsledkům, uvolňuje ruce porodníkům k řešení patologických a vysoce rizikových porodů, šetří náklady a v neposlední řadě zvyšuje celkovou spokojenost jak rodiček, tak zdravotníků.
„Všechno toto ukazuje, že péče porodní asistentky je šetrnější pro matku a dítě, jak psychicky, tak fyzicky, a vede i k nižším finančním nákladům,“ shrnuje odbornice na biostatistiku a zároveň maminka čtyř dětí, která má s péčí porodní asistentky osobní a pozitivní zkušenost.
Péče porodní asistentky z pohledu psychologie
„Z medicínských výzkumů vyplývá, že nejprospěšnější pro zdraví dětí a žen je kontinuální péče porodní asistentky,“ souhlasí se závěry studií klinická psycholožka a psychoterapeutka Michaela Mrowetz a zároveň upozorňuje, že jsme sice jednou ze zemí s nejnižší novorozeneckou úmrtností, ale také s velmi rozšířenými zdraví a život poškozujícími postupy (jako je třeba nástřih hráze, zvyšující se počet císařských řezů, separace dítěte od matky).
„Podpora péče porodních asistentek vede k odstranění anonymity péče, která je jedním ze zásadních faktorů ve vnímání kontroly nad svým zdravím pro uživatele péče v jakémkoliv oboru,“ objasňuje úlohu porodní asistentky v péči o ženu a dítě v době kolem porodu Michaela Mrowetz.
Podpora porodních asistentek
Podpora porodních asistentek u nás v poslední době sílí. Postupně se zvyšuje počet žen, které mají o jejich služby zájem. Také některé lékařky a lékaři chápou pozitivní přínos porodních asistentek v systému péče o ženu a dítě. „Doufejme, že i ministerstvo zdravotnictví začne chápat péči porodních asistentek ne jako podmnožinu péče gynekologa-porodníka,“ nastiňuje budoucnost porodní asistence v Česku Marie Vnoučková