babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Kojení a výživa > Problémy s kojením > Nejčastější problémy při kojení
Nejčastější problémy při kojení
Kojení je přirozená a jednoduchá věc, ale všichni dobře víme, že problémy s ním nás dokážou pěkně potrápit. Jaké jsou jejich nejčastější příčiny a jak se s nimi vypořádat?
Nedostatek mléka
U některých žen se nevytvoří mléko vůbec nebo jen nedostatečně. Tam je na místě ve vhodný okamžik začít s přikrmováním dítěte, aby nedošlo k nadměrné ztrátě na váze a dehydrataci dítěte, která pro něj může být nebezpečná. U některých žen se jen nástup laktace opozdí a přikrmování je přechodné.
Dítě nesaje
Pro efektivní sání musí dítě pořádně otevřít ústa, musí mít jazyk přes dolní dáseň a bradavka i s celým dvorcem musí být zasunuta co nejhlouběji do úst dítěte. Překonání těchto problémů vyžaduje velké zkušenosti zdravotnického personálu, který matce pomáhá. V těchto situacích může pomoci trénink sání dítěte pomocí prstu vsunutého do dutiny ústní, který stimuluje sání.
Ploché nebo vpáčené bradavky matky
Tyto matky by měly nosit před porodem v podprsence speciální formovače. Po porodu by pak tyto matky měly své bradavky před každým kojením vytvarovat. Když se přikládání nedaří a dítě nemůže bradavku správným způsobem uchopit, lze použít jinou pomůcku, tzv. kontaktní kryt.
Poškození bradavek při kojení
Není-li dítě k prsu přikládáno správným způsobem, snadno poškodí matčinu bradavku a vznikají bolestivé praskliny. Ty znepříjemňují každé další přiložení dítěte a negativně tím ovlivňují kojení, mohou jimi také vstoupit infekce do prsu a způsobit zánět.
Tyto praskliny se dlouho hojí, ale vzniknout mohou už po jediném nesprávném přiložení. K ochraně bradavky s prasklinami lze použít tzv.chrániče bradavek, které lze zakoupit v lékárnách nebo v prodejnách se zdravotnickými potřebami. Je proto vhodné, když několika prvním přiložením dítěte k prsu asistuje zkušená dětská sestra.
Městnání mléka
Když dítě z nejrůznějších důvodů dobře z prsu nesaje, může se mléko v prsech začít městnat. Prsy jsou horké, přeplněné a bolavé, bradavka se oploští a tak se zhorší přiložení dítěte. Mléko je pak nutné odstříkávat a na prsy používat chladné obklady. Velmi osvědčenou metodou jsou obklady z tvarohu. Také pomůže změna polohy dítěte u kojení.
Jak kojit?
Kojit lze vleže nebo vsedě, po císařském řezu je hodně oblíbená tzv. poloha fotbalového míče, kdy matka sedí a dítě pije z prsu z boku, drženo v matčině podpaždí hlavou dopředu. Dvojčata je výhodné kojit obě zároveň, stimuluje to tvorbu mléka. Speciální polohu lze také použít při kojení nedonošených dětí, kdy dítě ve svislé poloze sedí obkročmo na matčině noze a je zpředu přikládáno k prsu sedící matky.
Čtěte také:
Péče o bradavky
Tato péče by měla začít již v těhotenství. Ženám, které mají ploché nebo vpáčené bradavky, se doporučuje nosit v poslední třetině těhotenství v podprsence speciální pomůcku zvanou formovač. Improvizací je podprsenka s otvory vystřiženými v místě bradavek.
Na bradavky bychom neměly používat mýdlo ani dezinfekční roztoky. Ty bradavky zbytečně vysušují a připravují je o jejich přirozený pach, který je pro novorozence důležitý. Bradavky není třeba před kojením omývat. Pro novorozence je spíše výhodné, když je osídlen stejnými bakteriemi jako matka, v jejímž mléce jsou proti těmto bakteriím protilátky.
Nedoporučuje se ani používání mastí, mohou ucpat vývody mléčných žláz. Výhodné je natřít dvorec na konci kojení tzv. zadním mlékem, tj. mlékem odstříkaným na konci kojení, které je tučnější než přední mléko a obsahuje mnoho protilátek.
Odstříkávání
Odstříkávání přebytků mléka doporučujeme pouze tam, kde jsou prsy přeplněné a bolestivé. Odstříkávat lze buď ručně nebo pomocí pístové či elektrické odsávačky.
Více si o odsávání mléka přečtěte v článku: Kdy a jak odsávat mateřské mléko? Kdy sáhnout po odsávačce?
Pomoci vám při problémech s kojením mohou i homeopatika
- Při nedostatečné tvorbě mateřského mléka (a to kdykoliv během období kojení) užívejte homeopatický lék RICINUS COMMUNIS 5 C – 5 granulí 3x denně.
- Homeopatický lék RICINUS COMMUNIS můžete použít i při postupném odstavení kojence, avšak v ředění 30 C. Po dobu jednoho týdne, podávejte 2x denně 5 granulí léku (ráno a kolem oběda), a nakonec 5 granulí léku v ředění 30 C 3x denně (ráno, v poledne, večer) až do úplné zástavy laktace. Rychlejší odstavení kojence však konzultujte s lékařem-homeopatem.
- Homeopatický lék PHYTOLACCA DECANDRA 9 C užívejte v případě, jestli vás trápí bolestivá prsa s prasklinami bradavek, které při kojení bolí, a také v případě, že se mléko z prsu řine i po ukončení kojení. Užívejte 5 granulí léku 3x denně až do úplné úlevy.
- Pokud jsou vaše prsní bradavky prasklé a velmi bolestivé na dotek a snadno krvácejí, zhojí se podáním 5 granulí homeopatického léku NITRICUM ACIDUM 9 C v dávkování 3x denně. Bolavé bradavky je vhodné mezi kojením promazávat hojivou mastí.
- Pokud praskliny vašich prsních bradavek obsahují medově žlutý sekret, který zasychá do stroupků, po jejichž stržení ranka krvácí, užívejte 5 granulí homeopatického léku GRAPHITES 15 C v dávkování 5 granulí 2x denně.
- Na problémy s moučnivkou, tj. v případě, kdy má matka na prsních bradavkách povlaky připomínající sražené mléko, pod kterými je živě červená kůže a miminko má v ústech afty potažené bílým povlakem, hodně sliní a špatně saje, vyzkoušejte homeopatický lék BORAX 5 C v dávkování 5 granulí, 3x denně. Miminku můžete podat stejný lék. Rozpusťte 10 granulí ve 100 ml kojenecké vody a podávejte miminku čajovou lžičkou 3x denně (nebo 3x denně 10 kapek pomocí kapátka přímo do úst miminka, nejlépe pak během přebalování před kojením). Lék podávejte do vymizení potíží.
Pokud potíže do týdne neustoupí, navštivte lékaře.
Odborný garant textu: www.svethomeopatie.cz