Když kojení bolí

Kojení se někdy může změnit v noční můru – zvlášť pokud ženu začnou trápit popraskané bradavky. Jak tomuto problému předcházet, popřípadě jak rozpraskané bradavky léčit, vám poradíme v našem článku.

bolestive_kojeni-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Zkušenost s bolestivými nebo rozpraskanými bradavkami má téměř každá maminka, která své miminko alespoň chvíli kojila. Právě tato potíž bývá jednou z nejčastějších příčin, proč maminka přestane své děťátko kojit hned v prvních týdnech po narození. A to je škoda. Důvodem rozpraskaných bradavek totiž často bývá pouze špatné přiložení nebo nesprávná technika kojení.

Poprvé mi bradavky popraskaly hned druhý den v porodnici. V kombinaci s nalitými prsy to byl opravdu horor. Těšila jsem se, jak si budeme kojení užívat já i moje dcerka a místo toho jsem se bála každého jejího probuzení, protože kojení mne opravdu hodně bolelo,“ říká maminka šestiměsíční Agátky.

„Pomohla mi až laktační poradkyně, kterou jsem si zavolala k sobě domů, když už jsem byla opravdu zoufalá a zvažovala jsem, že kojení po dvou týdnech nepředstavitelných muk ukončím.“

Nakonec stačilo, aby holčičku přikládala k prsu v jiné poloze a kontrolovala, že má v pusince celou bradavku včetně dvorce. „Od té doby byl klid. Pak mi sice bradavky popraskaly ještě okolo dvou měsíců, kdy měla dcera růstový spurt, ale to jsem již věděla, jak na to.“

Základem je správná technika kojení

Mnoho maminek si také myslí, že příčinou popraskaných bradavek bývá dlouhé sání miminek. Podle odborníků však délka sání vliv na vznik bolestivých nebo rozpraskaných bradavek nemá. Snad jedině tehdy, pokud si vaše děťátko zvykne usínat při kojení s vámi v posteli a v noci vás „používá“ místo dudlíku. Tomu se snažte předcházet – jak kvůli vám, tak i kvůli miminku.

Jak jsme již zmínili na začátku, nejdůležitější z hlediska prevence je správná technika kojení. Od samotného začátku se snažte při kojení střídat různé polohy, aby tlak na bradavku byl vždy v jiném místě. Důležité je také kontrolovat, zda se miminko správně přisaje – tedy uchopí celou bradavku.

„Svým maminkám také radím, aby si po kojení prsa neomývaly (rozhodně ne mýdlem, které ještě více vysušuje), ale naopak je nechaly na vzduchu oschnout, nejlépe s kapkou mateřského mléka,“ říká laktační poradkyně Lucie Stavárková.

Někdy také brání správnému přiložení příliš nalité prsy. Pokud tedy cítíte, že jste již připravená na další kojení a miminko spinká, zkuste trochu mléka odstříkat, ale pouze do pocitu uvolnění, abyste zbytečně nepodporovala zvýšenou tvorbu mateřského mléka.“

Čtěte také:

Na vložky do podprsenky pozor

Jakmile chcete kojení ukončit a miminko se bradavky samo nepustí, násilím jej neodtrhávejte, ale vsuňte mu do vnitřního okraje koutku úst malíček a teprve poté ho od prsu odtáhněte,“ radí laktační poradkyně. Vhodné je také nabídnout miminku nejdříve nebolavý prs a teprve až ve chvíli, kdy se mléko začne z bolavého prsu samo uvolňovat, prsa vyměnit, miminko nebude muset tak silně sát.

„Vložky do podprsenky sice pomáhají udržovat prs v suchu, ale ty méně kvalitní mohou pouštět vlas a jemnou pokožku bradavky tak ještě více dráždit,“ upozorňuje Lucie Stavárková.

Další 4 tipy pro rozbolavělé bradavky:

  • Vyzkoušejte šalvějové zábaly, které přiložíte na prsy po kojení – stačí 10 až 15 minut.
  • S mastičkami zacházejte opatrně, ne všechny pomáhají a nemusí „chutnat“ vašemu miminku. Spíše si zkuste bolavou bradavku pomazat vlastním mateřským mlékem, které má samo o sobě léčivé účinky.
  • Před kojením prsa lehce rozmasírujte a nahřejte. Mléko se bude lépe uvolňovat a miminko nebude muset tak silně sát.
  • Pro rychlé hojení popraskaných bradavek se také doporučuje hydrogel, buď ve formě náplasti, nebo gelu. Jde o vlhké hojení, které nejenže je rychlejší, ale také při něm nevzniká strup.

Kvalitní prsní kloboučky

Pokud vám na rozpraskané bradavky nic nepomáhá, vyzkoušejte kloboučky. Jsou z jemného silikonu, který umožňuje přirozený pocit z kojení. Chrání bradavku, ale díky strukturovanému povrchu i pokožku miminka. Na výběr jsou tři velikosti. Prsní kloboučky jsou dobrým krátkodobým řešením. Pomohou vám překonat bolestivé období a zároveň udržet kojení v přirozeném tempu.

4.12.2024 6:00 | autor: Pavla Maříková | zdroj: Spolupráce s laktační poradkyní a značkou MAM.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist