babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Porod > Císařský řez > Císařský řez není překážkou kojení
Císařský řez není překážkou kojení
Po porodu císařským řezem mohou být narušeny některé principy přirozeného mechanismu kojení. Císařský řez samotný však nevadí. Zeptali jsme se laktační poradkyně, co radí maminkám po císařském řezu.
Pomalejší nástup kojení
Císařský řez sám o sobě není překážkou kojení. Přesto maminky, i novorozená miminka, často čelí daleko pomalejšímu nástupu kojení. Na vině je separace, stres a často bohužel i pocit viny.
„Někdy se kojení po císařském řezu rozbíhá pomaleji,“ uvádí jako jedno z nich laktační poradkyně Kateřina Kůsová a dodává: „Je to však spíše důsledek toho, že jsou ženy a děti vystaveny delší separaci než přímý důsledek způsobu porodu. Svou roli hraje také stres z prodělané operace, bolesti a někdy i pocity selhání.“
Pocity viny, že neporodila „normálně“, zažila i maminka dnes již dvouleté Stellinky, třicetiletá Martina:
„Můj první porod skončil neplánovaným císařským řezem. Vůbec jsem na něco takového nebyla psychicky připravená. Měla jsem dojem, že jsem vůbec neporodila, že mi prostě jen vyndali dítě z břicha. Malou jsem viděla poprvé až druhý den po porodu, to mi ji také poprvé přiložili. Bohužel se vůbec nepřisávala, byla unavená a plačtivá… a já také.“
Bolest po císařském řezu a medikace
Jednou z komplikací, se kterou se maminka po porodu sekcí může potýkat, je bolest jizvy. Často se první chvíle neobejdou bez léků proti bolesti. Jen málokdy je ale kvůli tomu nutno odkládat začátek kojení.
„Ženy po porodu císařským řezem obvykle dostávají léky proti bolesti a někdy se obávají průniku medikace do mateřského mléka. Byla by však velká škoda odkládat kojení až na dobu po ukončení medikace, protože mlezivo, které dítě saje po porodu, je pro ně velmi cenné. Je však vhodné konzultovat s odborníkem případnou kontraindikaci dané medikace ke kojení,“ podotýká k tomu Kateřina Kůsová.
Porod císařským řezem
Císařský řez je akutní zákrok, který se většinou provádí pouze v případě vážných komplikací při porodu nebo v předem indikovaných případech. I když je to vážná břišní operace, naštěstí následnému kojení miminka nebrání. Na průběh operace se můžete podívat v unikátním videu.
Začít co nejdřív
I když má žena za sebou porod císařským řezem, je ideální, když může mít miminko u sebe a začít s kojením téměř stejně brzy jako při porodu vaginálním.
„Po porodu císařským řezem je velice vhodné, aby žena držela své dítě v náručí co nejdříve a aby dítě mohlo sát,“ doporučuje laktační poradkyně. „Ideální je, když má žena možnost využívat pomoci osoby, které důvěřuje a která se postará o komfort ženy i dítěte tak, aby i žena dočasně upoutaná na lůžko mohla mít dítě stále u sebe a kojit ho podle jeho potřeb.“
Touto osobou může být samostatná porodní asistentka, která doprovázela ženu už v období jejího těhotenství, ale také partner, maminka či dobrá přítelkyně. Tatínek či babička miminka také může děťátko chovat, mazlit se s ním, případně ho klokánkovat na holém těle, dokud je rodička v narkóze nebo je příliš slabá, aby se o miminko starala.
Hlavní zásady kojení
Stimulace v milujícím náručí
„Stellinku mi na kojení nosili sice pravidelně, ale zpočátku ji kojení vůbec nezajímalo. Musela jsem ji doslova přemlouvat, aby se přisála, a ani pak se nevydržela kojit dlouho,“ dělí se o svou zkušenost Martina.
Děti narozené císařským řezem mohou být zpočátku spavé, unavené, až apatické, a to zvláště u porodu v plné narkóze. Velmi důležitá je včasná a láskyplná stimulace.
„Po porodu císařským řezem se stává, že dítě potřebuje více času, než začne jevit zájem o prs,“ potvrzuje laktační poradkyně Kateřina. „Matka může dítě stimulovat mluvením, hlazením a kontaktem kůže na kůži. Neznám jiné místo, které by bylo vhodnější na podporu adaptace dítěte po porodu než milující náruč rodičů.“
Přiložení, nebo samopřisátí?
Běžnou praxí (nejen) v českých porodnicích je přikládat na první kojení miminko k prsu.
Novorozenec má však – stejně jako ostatní savci – úžasnou schopnost sám se doplazit k prsu a najít svými ústy matčinu bradavku. Pokud je mamince a miminku umožněn těsný kontakt kůže na kůži a dítě je položeno na hrudi matky, dokáže se bez pomoci doplazit k prsu a přisát se.
Vhodné je, pokud dítě nebylo předtím umyto a může si olizovat pěstičky, na kterých jsou zbytky plodové vody. Díky dobře vyvinutému čichu tak novorozenec dobře najde matčinu bradavku, která voní podobně (proto by si ani maminka neměla před prvním přisátím miminka mýt prsa).
Děti narozené císařským řezem schopnost samopřisátí neztrácejí, mnohem víc než děti, které přišly na svět vaginálně, však potřebují podporu, trpělivost a něžné povzbuzení. Není nic neobvyklého, že i miminko, jež nebylo při porodu ovlivněno žádnými léky, hledá maminčinu bradavku několik desítek minut či hodinu.
Čím více je dítě po porodu se svojí matkou, tím je pro ně první přisátí snazší.
Čtěte také:
- Podpora rané vazby po porodu císařským řezem
- 8 kroků k bezproblémovému stravování při kojení
- Fotonávod: Jak správně kojit
Výhoda akutní sekce proti plánovanému císaři
Maminky, které porodily akutním císařským řezem, tedy zažily přirozený nástup porodu, mají oproti matkám rodícím plánovanou sekcí jistou výhodu v tom, že jejich tělo během první doby porodní produkovalo hormon oxytocin, který spolu s hormonem prolaktinem umožňuje kojení.
Díky vyšší hladině oxytocinu jsou tak maminky a děti po akutní sekci hormonálně připravenější k zahájení kojení.
Pokud však bude děťátko od maminky odděleno, hladina oxytocinu zase klesne a tato drobná výhoda bude ztracena.
Technika kojení
Z praktického hlediska je třeba zmínit polohy, které jsou pro maminku po porodu císařským řezem nejvhodnější a nejpohodlnější. Maminka by neměla zažívat při kojení žádnou bolest. Bolest je stres, který k zdárnému zahájení kojení nepřispívá.
„Při kojení je především vhodné najít takovou polohu, aby dítě netlačilo na jizvu,“ radí Kateřina Kůsová.
„Každému bude vyhovovat něco jiného. Časté je kojení na posteli v polosedu ns podloženými koleny a s miminkem v náručí. Pohodlný bývá též leh s hlavou více podloženou polštářem, při kterém miminko leží bříškem na těle ženy.
Trochu náročnější, ale též po zvládnutí pohodlná poloha je tzv. fotbalové držení, při kterém dítě leží na polštáři vedle sedící matky a jeho nožky směřují dozadu. Vhodná je i poloha vleže na boku, nedoporučuje se však při potížích s přisáváním dítěte.“
V každé polož je důležité držet díte správně. Jen tak se může dobře přisát. V opačném případě hrozí, že nebude dostatečně stimulovat laktaci, bude mít hlad a nezřídka může způsobit i bolestivé zranění bradavek. Vhodné polohy nejen pro kojení po císařském řezu najdete v praktickém fotonávodu.
Problémy při kojení
Nedostatek informací, nedostatečná podpora přetíženého personálu, nebo třeba ostych vyčerpané maminky po císařském řezu často vedou k různým chybám při kojení. V takovém případě je ideální kontaktovat laktační poradkyni, která pomůže s nácvikem správných technik, ale také podpoří psychiku maminky.
Zpětný pohled příběhu se šťastným koncem
„Domů jsem se vracela s dokrmem Nutrilonem a s pocitem, že svoje dítě neumím ani pořádně nakrmit,“ vypráví Martina. „Nechtěla jsem se s tím ale smířit, a tak jsem vyhledala služby laktační poradkyně.
Nakonec stačilo docela málo – aby mi dodala sebedůvěru, že to zvládnu. Postupně jsme se Stellinkou odbouraly dokrmy a začala jsem ji plně kojit. To nám vydrželo půl roku. Pak jsme kojily ještě další rok s příkrmy,“ popisuje maminka Stelly šťastný konec jejich příběhu kojení.
„Jen mě zpětně mrzí, že jsem k prvnímu porodu šla bez informací,“ dodává. „Po zkušenostech, které mám, bych vyhledala pomoc s kojením mnohem dříve. A taky bych mnohem víc usilovala o to, abych měla Stellinku co nejvíce u sebe.“