babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Po porodu > Nástřih hráze hojení > Nejčastější obavy nastávajících maminek před porodem
Nejčastější obavy nastávajících maminek před porodem
I když je porod zcela přirozeným procesem, často může vyvolávat obavy. Menší obavy z neznámého jsou na místě, velké ale mohou být komplikací. Podívejte se, co nastávající maminky nejčastěji řeší.
Nestihnu včas dojet do porodnice
Dobrou zprávou je, že průměrná doba aktivního porodu trvá asi osm hodin, takže šance, že porodíte cestou do nemocnice je velmi malá. Dlouho předtím, než se miminko vydá porodními cestami dolů, upozorní vás varovnými signály, že už je čas (intenzivní křeče, bolesti zad, pravidelné kontrakce, odtok plodové vody).
A i když se jedná o obzvlášť rychlý porod, podle intervalů kontrakcí můžete odhadnout, kolik času vám zhruba zbývá (jakmile se kontrakce objevují v pětiminutových intervalech nebo méně, mohla by to být hra o čas). Zmírnit obavy vám ale může pomoci zjištění informací, co dělat, kdyby si náhodou vaše miminko na svět pospíšilo.
Nezvládnu bolest při porodu
Ano, představa bolesti, která porod provází, rozhodně není příjemná. K porodu ale patří, průchod miminka porodními cestami se zkrátka bez bolesti neobejde. Ale pamatujte, že vaše tělo je k bolesti uzpůsobeno a zvládne ji. Jakmile se porod rozjede, rozjede se na plné obrátky i práce endorfinů, díky kterým se bolest stane snesitelnější.
A pokud přesto budete mít pocit, že je bolest nezvladatelná, existují tišící prostředky. Již před porodem se informujte, jaké možnosti tlumení bolesti ve „vaší“ porodnici máte a nebojte se o ně požádat.
TIP: Lékařka popisuje, k čemu lze přirovnat porodní bolesti.
Vytlačím během porodu moč a stolici
Nebudeme si nic nalhávat, toto se prostě stává. Jedná se vlastně o docela běžnou věc. Když se miminko tlačí ven, všechno, co se nachází před jeho hlavičkou, musí zkrátka vyjít jako první. A právě skutečnost, že se jedná o normální běžný jev, by vás měla uklidnit a zahnat vaše rozpaky.
Vězte, že lékaři i porodní asistentky jsou na to zvyklí a nevadí jim to. Důležité je, aby miminko vašimi společnými silami přišlo na svět v pořádku.
TIP: Je toho na vás v devátém měsíci příliš hodně? Zkuste některou z rad, jak přežít poslední měsíc těhotenství.
Nastřihnou mi hráz
Epiziotomie by se v žádném případě neměla provádět automaticky, bez vážného důvodu a rodička by k ní měla dát souhlas. Smysl má nástřih hráze v případě nouze, například když je hráz pevná a porod nepostupuje nebo při použití kleští.
Před porodem se ale můžete domluvit a ujistit, že to tak skutečně proběhne, že budete o případném nástřihu informovaná. Na své hrázi ale můžete ještě v těhotenství „zapracovat“ a na porod ji připravit masážemi.
TIP: Na porod se připravte. Podívejte se, jaká „kouzla“ pro snazší porod fungují.
Porodní plán
Jaký je význam epiziotomie neboli nástřihu hráze?
Poslechněte si názor prof. MUDr. Aleše Roztočila, CSc. a porodní asistentky Romany Daňhelové z Jihlavské porodnice. Vysvětlí, kdy je nástřih hráze na místě.
Bude nutný císařský řez
K císařskému řezu je nutné přistupovat jako k užitečnému zákroku, který v případě nouze dokáže zachránit život vám i vašemu miminku. A proto i když předpokládáte, že budete rodit přirozeně, měla byste si připustit myšlenku, že ne vždy jde všechno podle našich představ a zjistit si informace i o císařském řezu.
Když je člověk o dané věci informovaný, jeho strach je daleko menší. Zkrátka ví, co se bude dít, a se situací se lépe vyrovná a přijme ji.
Čtěte také:
- Pupeční šňůra: 10 věcí, které jste o ní možná nevěděli
- Epidurál – ano či ne?
- Voda i vibrace pomáhají v přípravě na porod
Bude nutné použít kleště
V první řadě zapuďte myšlenku, že se jedná o zastaralý nástroj a jeho použití je nebezpečné. Dnes jsou porodnické kleště vyrobeny tak, aby miminku ani rodičce neublížily. Velkým pomocníkem jsou ve druhé době porodní, kdy porod nepostupuje, rodička krvácí nebo miminko špatně dýchá, ale již není možné provést císařský řez.
Ukončení porodu porodnickými kleštěmi je pro rodičku daleko šetrnější než tlačení na břicho. V rukou zkušeného porodníka se tak opravdu nemáte čeho obávat.
„Můj první porod taky skončil kleštěmi. Běžel bezproblémově a vcelku rychle až do doby, než jsem vlezla na kozu s nohama nahoře. Přestaly mi úplně kontrakce a nedařilo se mi miminko vytlačit. K porodu přišel primář, který to s kleštěmi naštěstí uměl, takže to byl jen mžik a syn byl venku.
Měla jsem jen pár stehů z nástřihu a byla jsem hned fit, syn měl apgar 10/10/9 a byl v pořádku až na malou jizvu na hlavě, kde ho škrábli při nástřihu. Pro mě ten porod nebyl nějaký špatný zážitek, i když jsem se o syna bála, když mi doktor vysvětloval, že budou muset použít kleště. Syn byl zdravý a čilý a já v poporodní euforii, že to máme za sebou,“ svěřila se maminka Michaela.
Miminko bude mít okolo krku omotanou pupeční šňůru
Velké procento dětí má šňůru nějakým způsobem volně ovinutou kolem svého těla a zřídka to způsobí nějaké problémy. Ale i v případě, že se šňůra během porodu utáhne, s pomocí lékaře můžete porodit přirozenou cestou.
Miminko se narodí mrtvé
Nejčernější můra všech rodičů, na kterou neexistuje lék. Částečně uklidnit by nás mohl fakt, že Česká republika patří k zemím s nejnižší úmrtností novorozenců.
Přestanu mít chuť na sex
Zde hodně záleží na přístupu partnera. Ještě před porodem si promluvte a domluvte se na tom, že první milování po porodu nechá zcela ve vaší režii. Je důležité, aby se žena po porodu zotavila a zahojila (po nástřihu hráze, císařském řezu), aby se cítila v pohodě a na sex byla připravená.
Když bude partner trpělivý, partnerce dopřeje odpočinek, vše se na milostném poli brzy vrátí do normálu. Nátlak může způsobit pravý opak. Pokud ale sama cítíte, že i dlouho po porodu je něco v nepořádku, svěřte se partnerovi a neváhejte se obrátit na odborníky.
Všeobecně platí, že strach člověk pociťuje tehdy, když neví, co ho čeká, do čeho jde. Proto se neváhejte na cokoliv zeptat svého gynekologa nebo porodní asistentky a informujte se i ve vaší porodnici. Čím více informací, tím lépe budete na porod připravená a jen tak vás něco nepřekvapí.
Nenechte strach přerůst ve fóbii
Jakmile se žena před porodem ve svých obavách zacyklí, může obyčejný strach z neznámého přerůst v tokofobii. Chorobný strach z porodu. Často pomůže promluvit si s blízkou ženou, která již rodila, svěřit se parnerovi či dule. Není žádnou hambou obrátit se na lékaře.
TIP: Víte, co to je psychogynekologie? Pomáhá ženám s obavami před porodem i s léčbou případných traumat.