Voda i vibrace pomáhají v přípravě na porod

Voda, vibrace i cílená masáž mohou ulevit od bolestí. Porod pak může běžet svou přirozenou cestou bez použití tlumících léků.

shutterstock_1573748545-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Voda, dotyk, hlas. K pohodovému těhotenství a přípravě na porod jde využít různé živly a zapojit tak smysly. Představme si tři alternativní metody, které sice u nás nejsou zcela běžné, ale mohou se stát zajímavou inspirací.

1. Nechte se zlákat k vodní relaxaci – watsu

Zažívat stav bez tíže, vrátit se do prenatálního období. Voda má zázračné účinky, a pokud se spojí s citlivými zásahy terapeuta, tak je to jedním slovem blaho.

Metoda watsu něco takového nabízí. Jde o jemnou terapii ve vodě minimálně 34 stupňů teplé, v níž odborník podle zásad tradiční japonské masáže shiatsu pečuje o vaše tělo. Odtud také název watsu = water + shiatsu.

Přitom nejde jen o masáž, ale i o mobilizaci kloubů a svalů, aktivaci energetických drah. To vše doplněné hlubokou relaxací. A v čem je tato metoda přínosná pro budoucí maminky?

Ve stavu beztíže máme k sobě blíže

„Ponořit se do vlastního lůna, uvědomit si, jak se cítí nenarozené dítě obklopené vodou v matčině břiše, nabýt důvěry v odpoutání a cítit bezpečí v jemných pohybech vlnící se vody, to všechno nabízí watsu těhotným,“ říká Bettina Wanschurová, předsedkyně rakouského svazu pro vodní cvičení.

Sama watsu praktikuje při speciálních wellness pobytech pro těhotné. Tato terapie má však blahodárné účinky nejen na ducha, ale i na tělo.

Uvolnění těhotenstvím zmoženého těla

Mnohé nastávající maminky trpí pocitem těžkých nohou nebo bolestmi zad, mají problémy s držením těla, připadají si neobratné, špatně pohyblivé. Voda jim dodá křídla, pocit volnosti. Odlehčí přetíženou páteř, hlavně v bederní oblasti.

Při terapii se uvolní svalstvo a pánev, což je výhodné pro porod. Právě na pánev a taky na nácvik správného dýchání a uvolnění se zaměří terapeut watsu v posledním trimestru své klientky.

Namočí se i tatínek

„Voda je úžasným mediátorem. Ochraňuje a spojuje lidské bytosti. Budoucí maminky se často svěřují s tím, jak jim tyto hodiny pomáhají se uvolnit, vrátit se do vlastní prenatální fáze života a dokonce vyřešit nesrovnalosti a negativní pocity vůči vlastní matce, což umožní začít s čistým stolem formovat vztah k vlastnímu dítěti,“ podotýká Xavier Boisson z Lyonu, který se specializuje na přípravu k rodičovství.

Ostatně vodní terapii si může vyzkoušet i nastávající otec. V některých kurzech je přizvaný na jednu hodinu, aby sdílel pocity se svou partnerkou a naučil se, jak jí pomoct a podpořit při porodu.

Na kurzy watsu docházejí maminky obvykle od 4. měsíce těhotenství až do porodu, dvakrát nebo jednou měsíčně. Jedna lekce trvá hodinu až hodinu a půl. Po pobytu v bazénu si žena může o svých pocitech pohovořit s terapeutem. Aspoň takto to nabízejí ve Francii.

2. Vyměňte bolestivou grimasu za hlasové vibrace

Leckdo by si asi ťukal na čelo, kdyby slyšel budoucí rodiče, jak při kontrakcích ženy ze sebe vydávají vibrující zvuk. Zaražená byla i porodní asistentka v jedné francouzské porodnici, když při této podivné činnosti přistihla Anne-Sophii a jejího manžela Cédrica.

Patří to k metodě, kterou jsme se naučili v kurzu. S chutí na svět (Naître enchantés) se tomu říká,“ vysvětlil pár.

Andělský zpěv místo ďábelského šklebu

Přichází kontrakce. Ženina tvář se zkroutí bolestí. Tělo trpí v bolestivém sevření jako v kleštích. Tak takhle to být nemusí.

„S chutí na svět je metoda, jež je svého druhu filozofií a zároveň praktickou pomůckou, jak přivést dítě na svět podle vlastních představ a v pohodě,“ říká její zakladatelka Francouzka Magali Dieux.

Budoucí mamince pomáhají hlasové vibrace, které vydává při kontrakcích. Přidává k nim pozitivní myšlenky určené dítěti i vlastnímu tělu. Dodává jí to pocit, že aspoň takto může ovlivňovat dění ve svém těle. Vydatnou podporou jí při tom může být partner. Cílem je nejen zmenšit bolest, ale zároveň vytvořit vazbu mezi dítětem a rodiči.

Čtěte také:

Na mateřské do školy zvuků

Ve Francii existují kurzy (obvykle je to pět lekcí nebo dvoudenní seminář), kde se budoucí rodiče mohou s touto metodou seznámit. Ženy s ní obvykle začínají tak v sedmém měsíci.

Ideální je nacvičovat každý den, pracovat na tom, abychom se automaticky nenechali ochromit bolestí, ale přemohli ji zvukem a s úsměvem. Rodiče se nejen učí, jak vydávat pozitivní vibrace, ale zároveň získávají sebedůvěru potřebnou k nadcházející zkoušce, jakou je porod.

Děti, které se jim rodí, jsou většinou klidnější, a když zapláčou, rodiče je snáz uklidní stejným zvukem, jaký k nim vysílali před narozením.

„Když jsem vezl podruhé svou ženu do porodnice, tak jsme si takhle prozpěvovali už v autě. Pak už to šlo rychle a bez problémů. Za tři čtvrtě hodiny byla naše Robinson na světě,“ vzpomíná Cédric.

3. Metoda Bonapace zapojuje nastávající tatínky

Relaxace, masáž, akupresura. Kombinací těchto tří technik se v kanadském Québecu snaží paní Julie Bonapace připravovat maminky na bezbolestný porod. A nejen je. Posláním této metody je vtáhnout do akce i nastávající otce.

„Pokud se otec cítí kompetentní, užitečný a samostatný po boku své partnerky při porodu, upevní to partnerský svazek a posílí rodinné vazby,“ tvrdí na základě výzkumů i zkušeností Julie Bonapace.

Učí muže, jak efektivně pomáhat ženě snášet porodní bolesti.

Vyhánět čerta ďáblem

Julie Bonapace se zaměřila na zvládání bolesti bez farmak. Své postupy si nechala posvětit vědeckými týmy.

Vychází z toho, že ke snížení bolesti přispívá pozitivní myšlení, v tomto případě dostatek informací matky o vlastním těle i o porodu a její aktivní přístup. K tomu patří i osvojení si správného dýchání a relaxace.

Dalším pomocníkem jsou lehké masáže při kontrakcích. Právě při nich se může uplatnit nastávající otec.

A konečně přijde na řadu i akupresura, tedy stlačování či masírování určitých reflexních bodů na těle. Ty jsou citlivé a bolest, kterou to vyprovokuje, vede k vylučování endorfinů, jež mají účinky podobné narkotikům, tedy přinášejí úlevu při bolestivých kontrakcích.

Takže vlastně se tímto způsobem větší bolest zahání menší bolestí. S metodou Bonapace lze začít od 24. týdne těhotenství. Ze zkušeností vyplývá, že se díky ní dají snížit porodní bolesti o polovinu.

1.3.2023 5:10 | autor: Helena Chvojková  | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s dulou., https://bonapace.com/en/, https://www.aquanat.com.au/post/watsu-during-pregnancy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist