Sex a šestinedělí

Označení „šestinedělka“ neznamená, jak se nedávno domníval jeden šprýmař, ženu, která neumí dělit šesti. Označuje délku období, během kterého se u ženy po porodu všechny tělesné orgány a funkce vracejí zase do svých normálních mezí.

Těhotenství bylo totiž již odedávna právem označováno za „jiný stav“ těla i ducha. V průběhu šesti týdnů po porodu se tělo zbavuje přebytečných tekutin, hojí se všechna porodní poranění, z nichž největší se nachází uvnitř dělohy – je to rozsáhlá plocha, na které byla umístěna placenta a kde docházelo k výměně kyslíku a živin mezi mateřským krevním oběhem a cévním systémem plodu.

Toto hojení je prakticky po celé šestinedělí provázeno zmenšováním dělohy na původní velikost. Přitom se z rodidel vylučuje zprvu krvavá tekutina posléze měnící svůj vzhled a barvu. Celkem správná laická představa předpokládá, že se jejím odchodem po porodu tělo čistí, proto se pro ni používá názvu „očistky“.

Je celkem samozřejmé, že by se těmto tělesným změnám po porodu měl přizpůsobit také sexuální život ženy. Na prvním místě by bylo dobré zdůraznit zákaz poševního pohlavního styku po celou dobu šestinedělí. Pokud se tedy hovoří o možnosti souložit po celou dobu těhotenství a v případě nekomplikovaného těhotenství vlastně až téměř do porodu, pro poporodní období tato benevolence neplatí.

Porodní poranění totiž představují otevřenou bránu pro možný vstup jakékoliv infekce a nedodržení zákazu soulože může tak pro ženu představovat závažné zdravotní riziko. I po samovolném porodu bez jakéhokoliv viditelného poranění je nutno počítat s drobnými poškozeními svaloviny i sliznice. Pohlavní styk pak představuje nejen nebezpečí infekce, ale jakákoliv manipulace v těchto ne zcela zahojených místech může vyvolat bolestivou reakci.

Čtěte také:

Šest týdnů trvající poporodní sexuální abstinence pochopitelně neplatí pro ostatní formy intimních kontaktů. Šestinedělka se může bez obav se svým partnerem mazlit, věnovat se orálnímu sexu. Vzhledem k nebezpečí vzestupné infekce se v této době nedoporučují pouze jakékoliv manipulace v pochvě.

A když potom celé to šestitýdenní období odříkání skončí, je zapotřebí k prvnímu pohlavnímu styku po porodu přistupovat s maximální šetrností a ohleduplností. A samozřejmě se nesmí zapomenout na vhodnou antikoncepci. Spoléhat se v tomto ohledu pouze na kojení se totiž nevyplácí. Kojení sice představuje určitou ochranu před dalším těhotenstvím, tento mechanismus však funguje pouze tehdy, pokud přestávky mezi přiložením dítěte k prsu nejsou delší než 4 – 6 hodin.

Přirozená antikoncepce: můžeme se na ni spolehnout? 

27.10.2017 2:10 | autor: Radim Uzel

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist