Febrilní křeče: Minuty plné hrůzy

Každá nemoc dítěte může rodiče vystrašit. Existují ale chvíle, kdy i ti nejotrlejší a nejchladnokrevnější propadnou panice. K takovým okamžikům patří, když dítě zachvátí tzv. febrilní křeče.

shutterstock_2102231185-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Záchvat jako z hororu

Obvykle to jsou tři minuty hrůzy, které vám ale připadají jako celé hodiny. Dítě jako by ztuhlo, pak se začne třást, objeví se záškuby paží i nohou. Někdy může na pár sekund přestat dýchat, případně dýchá chrčivě a hodně nahlas. Jindy ve tváři zbrunátní až zmodrá.

Oči má v sloup a může i ztratit vědomí. Jakmile ataka odezní, což se obvykle děje do pěti minut, dítě je vyčerpané, spavé, často i zmatené. To se tak do hodiny srovná.

Po tu dobu ho necháme odpočívat, jen kontrolujeme, zda pravidelně dýchá a záškuby se neopakují. Takto postupujeme v případě, když už víme, že náš potomek trpí febrilními křečemi. Pokud něco takového zažijeme poprvé, voláme samozřejmě ihned první pomoc.

Rychlý nárůst teploty

„Tyto křeče přicházejí náhle a jejich průběh vypadá dramaticky. Přesto ve většině případů nejde o nic vážného,“ upozorňuje francouzská dětská lékařka Nadia Bahi-Buisson. „U dětí mezi prvním a šestým rokem bývají tyto křeče vyvolané rychlým nárůstem tělesné teploty.“

V tomto věku je dětský mozek citlivý na náhlý „skok“ teploty, především proto, že je ještě nezralý. Problém je v tom, že u některých dětí teplota „vylítne“ tak rychle, že to ani nemusíme zaznamenat. Proto nás také křeče tak vyděsí. Ostatně často až teplota nás upozorní na to, že je dítě nemocné.

Vysoké horečky obvykle doprovázejí infekční onemocnění, jako jsou plané neštovice, záněty středního ucha, angína i chřipka. Jakmile se tělesná teplota dítěte ustálí, teploměr ukazuje nad 39 stupňů, tak se zpravidla křeče nedostaví.

Bohužel se nedá vystihnout přesný moment, kdy a které dítě je v nebezpečí křečí. Obvykle postihují tak 5 % dětské populace.

Pátrejte v rodinné anamnéze

Co ale může být jasným varováním, to jsou rodinné dispozice. Pokud křečemi trpěl někdo z rodičů, lze je očekávat i u dětí. Ovšem je třeba mít na paměti, že febrilní křeče jsou spojené s horečkou.

Pokud se křeče objeví bez ní, mohou mít spojitost s akutním poraněním lebky, případně s metabolickými potížemi (např. hypoglykémie) nebo i se závažnou dehydratací.

„Podobné příznaky mohou signalizovat mnohem vážnější onemocnění jako například encefalitidu nebo začínající epilepsii. Varovné v tomto případě je, pokud se křeče vyskytují u dětí mladších šest měsíců, postihují jen polovinu těla, trvají více než 15 minut a dítě se z nich hůř vzpamatovává,“ dodává specialistka na neuropediatrii.

Existuje prevence?

Při první atace febrilních křečí je potřeba zavolat první pomoc, aby lékař vyloučil nějakou neurologickou poruchu. Rodiče pak jsou poučeni, co v případě křečí dělat, protože se mohou opakovat, zpravidla v ročním intervalu.

Všechny, kteří se o dítě starají, tedy i personál jeslí, školky, eventuálně školy, je potřeba na možnost těchto stavů upozornit a poučit je, co při nich dělat.

„Předvídat rychlý nárůst teploty dítěte nelze, přesto může být jakás takás obrana v tom, když dítěti neprodleně podáme lék na snížení teploty, pokud se teplota vyšplhá na 38 °C,“ doporučuje lékařka.

Teplotu měříme každé tři až čtyři hodiny, protože když lék přestane účinkovat, rtuť teploměru zase začne stoupat a je tu nové riziko. Proto je potřeba podat novou dávku léku, pokud teplota přesáhne 38 stupňů.

Čtěte také

Rodiče se také obávají toho, aby dítě po febrilních křečích nemělo poškozený mozek, ptají se, zda se jejich následky nějak časem neprojeví.

„Běžná krize, která trvá do pěti minut, nemá na mozek žádný dopad,“ ubezpečuje lékařka. Naopak pokud se záchvat protáhne na 20 až 30 minut, je tu už riziko následků. „Dobrou zprávou pro rodiče dětí postižených febrilními křečemi je, že samy zmizí tak v pěti šesti letech dítěte, protože mozek už nebude tak citlivý k prudkému nárůstu tělesné teploty,“ dodává.

Zachovejte klid

Křeče sice vypadají dramaticky, ale dospělý se musí pokusit zachovat chladnou hlavu a jednat s rozvahou:

  • položit dítě na zem nebo na místo, kde nehrozí riziko pádu,
  • odstranit všechny předměty, o něž by se mohlo poranit,
  • mluvit na dítě klidně, dotýkat se ho, ale netřepat s ním, tím se křeče nezastaví,
  • uvolnit dítěti oděv na krku, aby mohlo dýchat (rozepnout košili, mikinu), pokud nosí brýle, sundat mu je,
  • nedávat dítěti do úst žádné předměty ani léky, aby si nepokousalo jazyk,
  • po záchvatu obvykle pacient vyčerpáním usne. Obrátíme ho na bok, do stabilizované polohy, abychom vyloučili riziko vdechnutí zvratků.

I když je to v dané situaci náročné, měli bychom si kvůli informaci pro lékaře zapamatovat, jak dlouho záchvat trval i všechny jeho příznaky. Ty je ale důležité sledovat i z jiného důvodu. Pokud má dítě velké dechové obtíže nebo přestane dýchat déle než 15 sekund, křeče trvají víc než pět minut nebo se dostaví další ataka, musí dítě neprodleně do nemocnice.

Lékař musí dítě vidět i v případě, pokud křeče doprovází zvracení, těžká bolest hlavy, spavost, apatie, ztuhlost krku.

5.4.2023 4:49 | autor: Helena Chvojková  | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s dětskými lékaři.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist