babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Miminko > Zdraví miminka > Dětské nemoci > Miminko blinká. Kdy jít k lékaři?
Miminko blinká. Kdy jít k lékaři?
S ublinkáváním miminek má zkušenost většina rodičů. Téměř každé dítě alespoň někdy během krmení nebo chvilku po něm ublinkne. Jde o zcela normální situaci, které není třeba se obávat. Kdy ale vyrazit k lékaři?
S lékaři je zapotřebí řešit pouze časté a silné zvracení, které by mělo na vině neprospívání dítěte.
Ublinkávání je normální
Častěji zvrací novorozenci, kteří mají nezralou nervovou soustavu a slabý svalový uzávěr v horní části žaludku, tudíž ještě zcela neudrží jeho obsah, v tom případě jde o gastroezofageální reflux, který se během několika měsíců sám upraví. Půlroční děti si ublinknou již pouze minimálně.
Příčiny dětského zvracení
Blinkání může způsobit rýma nebo kašel. V těchto případech je lepší rýmu před kojením a spaním odsát, čímž předejdeme nejen zvracení, ale i dávení. Dýchací cesty budou lépe průchozí, když budeme zvlhčovat vzduch a hlavičku dáme do zvýšené polohy.
Další příčiny ublinkávání:
- spolykaný vzduch při kojení způsobuje zvýšenou plynatost žaludku a střev
- ležení na vodorovné podložce
- špatná technika kojení
- krátké intervaly mezi kojením, kdy se smíchá „staré mléko s novým“
- hodně aktivního pohybu
- neopatrná manipulace s kojencem
- anatomické odlišnosti ve vztahu jícen-žaludek-bránice
Podle konzistence a zápachu poznáte, zda mléko, které vaše miminko vyzvracelo, nebylo či bylo natrávené. To, které vyteklo jen z úst nebo maximálně z jícnu, bude hodně podobné tomu, kterým jste dítě krmili. Pokud ale budou zvratky jakoby sražené a hlavně budou cítit kysele, jedná se už o obsah žaludku.
Velké problémy s ublinkáváním měla i Markéta z Klubu těhulek:
„Lukášek první týdny hodně blinkal a prakticky nepřibíral. Pediatr měl podezření na neprůchodnost střev. Pan doktor nás prohlédl a pro jistotu nás poslal do nemocnice na ultrazvuk. Při ultrazvuku nic moc neviděli, Lukášek byl totiž hodně zaplynovaný. Doktor nám ale řekl, že má malý zvětšený žaludek a že to bere jako důkaz jeho neprůchodnosti.
Byla jsem strachy bez sebe a začala jsem plakat. V nemocnici si nás nechali s tím, že Lukáška odplynují a udělají mu kontrolní ultrazvuk a budou sledovat moje kojení.“
Kdy je zvracení ještě v normě?
Děsí vás, že vaše dítě stále zvrací a že téměř vše, co vypije, zase vyblinká. Jak vlastně může prospívat? Tak zkuste následující jednoduchý test. Vylijte trochu vody na látkovou plenu, stačí lžíce či dvě. Výslednou skvrnu porovnejte se skvrnou, která vznikla po ublinknutí. Uvidíte, že v nich velký rozdíl nebude.
Jakkoli to může vypadat hrozivě, když dítě zvrací, tak opravdu nejde o velké množství. Maximálně právě o objem několika lžic. Nemusíte se tedy obávat, že by vašemu děťátku něco scházelo, určitě z něj nevyšlo všechno mléko, které pozřelo.
Mírné ublinknutí po každém jídle a sem tam přes den silnější zvracení „obloukem“ je naprosto v normě. Pokud dítě pravidelně čurá, nevšimli jste si zvláštního chování a samozřejmě, když přibývá na váze, není se čeho obávat.
Čtěte také:
- Miminko je na světě. Co by vás mohlo překvapit v prvních dnech
- Dokrmujete? Vyznáte se v mlíčkách a lahvičkách?
- Jak dokrmovat a nezkazit si kojení
Jak zmírnit blinkání?
S děťátkem vždy manipulujte velmi opatrně. To by měl vzít na vědomí i zbytek rodiny a s miminkem přehnaně „nelumpačit“, zvláště po jídle by mělo být v klidu alespoň půlhodinu. Při přebalování a oblékání nespěchejte a zacházejte s dítětem velmi opatrně.
Ke zmírnění gastroezofageálního reflexu také pomáhá změna polohy dítěte tak, aby byla hlavička výše než bříško. Nepoužíváme k tomu polštář, ale podložíme matraci nebo nohy postýlky o několik centimetrů.
Ublinkávání je též často způsobené překrmením, kdy se tělo prostě zbaví přebytečného mléka. Pozor si dejte také na techniku kojení, při špatné poloze během kojení může dojít ke stlačení žaludku, proto dbejte, aby hlava byla výš než žaludek. Někdy se ublinkávání zmírní, pokud krmíte méně v kratších intervalech, ale intervaly by neměly být kratší než dvě hodiny.
Krátké přestávky mezi kojením mohl být i problém zvracení Lukáška z našeho příběhu:
„Je důležité, aby mezi kojením trošku vyhládl, protože jinak se strávené mléko smíchá s čerstvým a to vzkypí, což může vyvolávat blinkání,“ vysvětlil pediatr Markétě, proč je důležité upravit intervaly mezi kojením.
A pokaždé nechte miminko dostatečně odříhnout, můžete i v průběhu kojení a pak znovu na konci.
Jestliže nepomáhají výše zmíněná opatření a diagnóza zní gastroezofageální reflux, doporučuje se podávání speciální mléka či zahušťování stravy. Plně kojeným miminkům se podává prostředek s vlákninou ze svatojánského chleba, dokrmovaným mléka se symbolem AR (antirefluxové mléko).
Jak to nakonec dopadlo s Lukáškem a Markétou? Byla to ta nejlepší varianta: „Lukášek v pořádku, i když blinkání pořád přetrvává, vím, že je to naprosto normální zdravé miminko, které hodně hltá.“
Kdy už je potřeba zpozornět?
Komplikace mohou nastat hlavně u nedonošených dětí, protože může dojít k vdechnutí žaludečního obsahu a tím k poruše dechu nebo častým zánětům plic či průdušek.
Pokud dítě vždy zvrací proudem, má málo počuraných plen, je neklidné a podrážděné, neváhejte a neprodleně s ním navštivte lékaře. Ten může například diagnostikovat, že je za vším zúžení vrátníku, svěrače, který posunuje tráveninu do dvanácterníku. To se nejčastěji projevuje u dvou až osmitýdenních dětí.
Zvracení může ukazovat na alergii na nějakou látku. Při výhradním kojení jde o reakci na nějakou potravinu z jídelníčku matky, nebo může jít o intoleranci na laktózu, v tom případě je problémem matčino mléko samotné a je třeba přejít na příkrmy v podobě speciálního mléka bez mléčného cukru.
U dokrmovaných dětí může jít o alergii na bílkovinu kravského mléka, celiakii apod. Více o tomto tématu najdete článku Potravinová alergie u dětí a život s ní.
Pokud se objeví ublinkávání u dětí nad 18 měsíců, je též vhodné poradit se s lékařem.