Strašák jménem laryngitida

Rodiče dokáže pěkně vyděsit a dítko potrápit. Objevuje se náhle, bez předchozích příznaků a děťátko „přepadne“ obvykle uprostřed noci. Jak se v takové situaci zachovat? Kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc?

shutterstock_1686033058-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Co je to vlastně laryngitida?

Laryngitida je zánět horní části dýchacích cest (hrtanu). Jedná se o běžné dětské virové onemocnění postihující především batolata a děti předškolního věku. Typický je pro ni štěkavý kašel, dítě chraptí, sípe a špatně se mu vlivem otoku sliznice dýchá.

U starších dětí nebo dospělých tyto projevy zpravidla nevídáme, protože jejich širší dýchací trubice si se zánětem a otokem dokáže lépe poradit. Při laryngitidě jsou děti obvykle bez teplot, ale i zde samozřejmě existují výjimky.

Je laryngitida nebezpečná?

Ačkoliv pro rodiče bývají mnohdy projevy laryngitidy děsivé, pro dítě naštěstí ve většině případů tak nebezpečná není. Problémem může být u kojenců a rizikové jsou i děti alergické, jejichž sliznice na ataku laryngitidy reaguje mnohem dramatičtěji a hrozí vážnější komplikace.

V každém případě jde o akutní dramatický stav, který se bez lékařské pomoci většinou neobejde.

První pomoc při záchvatu laryngitidy

Chlad a ještě jednou chlad. Je jedno jakou formou dítěti krk zchladíte, ale je to nejrychlejší způsob, jak mu účinně pomoci od otoku, který mu stěžuje dýchání. V zimních měsících postačí otevřít okno a nechat do místnosti proudit mrazivý vzduch. Také pomáhá dát dítku napít hodně studené vody, studený obklad na krk, případně využít chladu z otevřeného mrazáku.

Důležité je děťátko zklidnit, aby nebrečelo, neboť pláč jeho stav ještě zhoršuje. I když je to obtížné, rodiče by neměli panikařit, ale být v klidu, na dítě klidně mluvit, zabavit ho. Toto zpravidla postačí k tomu, aby se mu ulevilo a po chvíli spokojeně usnulo. Ráno většinou ani nepoznáte, že malý capart měl v noci nějaké potíže.

Pokud však tento základní postup na dítě nezabírá, je potřeba přistoupit k podání kortikoidové tablety, případně čípku, které zmírní otok sliznic. Poučeným rodičům rizikových dětí předepisuje někdy tyto léky ošetřující lékař, aby je v případě potřeby měli doma po ruce. K jejich podávání by však rodiče měli přistupovat s rozmyslem (dát je dítěti jen v případě nutnosti a ne při každém zakašlání).

Ve výjimečných případech, kdy dítě hodně špatně dýchá nebo se dokonce dusí, s návštěvou pohotovosti neotálejte, a pokud shledáte situaci kritickou, zavolejte záchranku. Zde už je totiž nutná inhalace adrenalinu, případně podání dalších kortikoidů a u některých dětí i hospitalizace.

Čtěte také:

Kdy se laryngitida objevuje nejčastěji?

Může se objevit prakticky v průběhu celého roku. Ovšem nejvíce se s ní setkáváme v podzimních a zimních měsících. Ve vlhkém chladném vzduchu se daří virům, které ji způsobují. Navíc je v této době větší výskyt především respiračních infekcí a dětský organismus a jeho imunita jsou opakovaným stonáním oslabené.

Některé děti onemocní laryngitidou v této době opakovaně, třeba každý měsíc. Naproti tomu jiným se může nemoc zcela vyhnout. Je to dáno individuální vnímavostí vůči virovým infekcím a dalšími okolnostmi (pobyt ve školce, únava, rekonvalescence po prodělané nemoci).

V každém případě by rodiče měli vědět, jak při záchvatu laryngitidy postupovat a jak co nejrychleji svému dítku ulevit. Dobré je rovněž umět laryngitidě předcházet. Kromě letních měsíců, kdy teplo v pokoji těžko ovlivníme, je potřeba udržovat teplotu na spaní nižší, optimálně do 18 °C.

Vhodné je rovněž zvlhčování vzduchu, a to především tehdy, trpí-li vaše dítě laryngitidou opakovaně či je alergické. Základem prevence je otužování dětí a přiměřená pohybová aktivita, které udržují dětský organismus v dobré kondici. Vhodné jsou také potravinové doplňky (probiotika, betaglukany, propolis, vitaminy), případně imunomodulační léky.

2.5.2023 4:35 | autor: Petra Frajová | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci MUDr. Martinem Gregorou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist