Reflux u miminek: Přemíra léků problém nevyřeší

Když si miminko po pití ublinkne, není to nic špatného. Pokud však blinká často, pláče a je nespokojené, může je zlobit reflux, tedy zpětný pohyb stravy. Jak ho rozpoznat? A jak se léčí?

shutterstock_716928052-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Když je blinkání normální

Aspoň u poloviny dětí je do půl roku běžné, že blinkají, a to i několikrát za den. Příčinou je nedokončený vývoj svěrače mezi jícnem a žaludkem, proto se obsah žaludku vrací zpět do jícnu a někdy i do úst. Tato situace by se měla upravit sama kolem roku dítěte, až bude zažívací ústrojí zralé.

Tento stav nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu, i když fyziologický reflux může rodiče i dítě pěkně potrápit. Bohužel není snadné rozlišit fyziologický reflux od patologického.

Pane doktore, předepište nám něco

Horší je to samozřejmě s patologickým refluxem. Nevyskytuje se příliš často a týká se hlavně předčasně narozených dětí nebo těch, které trpí nějakou deformací zažívacího ústrojí. Tady už je léčba nezbytná a často se neobejde bez chirurgického zákroku.

Ale rozeznat, jakým refluxem dítě trpí, vůbec není snadné, protože symptomy jsou podobné. To, co je rozdílné, je bolest, kterou dítě cítí při zpětném pochodu potravy z žaludku a jež může signalizovat patologickou, tedy chorobnou variantu.

Přítomnost kyselého žaludečního obsahu totiž dráždí sliznici jícnu, vyvolává dojem pálení. To ale dítě nedokáže sdělit. Tak prostě po jídle pláče a rodiče netuší, co je příčinou jeho potíží. Navíc miminko špatně spí, hůř prospívá, a tak se rodiče přirozeně obrátí na lékaře, aby jim na to něco „dal“.

Léky tlumí příznaky, příčinu neodstraní

A tady právě nastává problém, protože patologický reflux lze diagnostikovat mnohdy jen náročnými, invazivními metodami. Jendou z nich je fibroskopie, při níž se zkoumá tato část zažívacího ústrojí kamerou. Pak je tu také měření kyselosti prostředí v jícnu (pHmetrie) prostřednictvím sondy zavedené na 24 hodin.

„Tato vyšetření se rozhodně nemohou provádět u všech dětí, které trpí refluxem a u nichž je podezření, že by mohlo jít o patologický reflux,“ říká francouzský pediatr a gastroenterolog Frédéric Gottrand.

A tak lékaři, často pod tlakem rodičů, předepisují léky, které zmírňují příznaky refluxu. Často nebývá prokázána jejich účinnost a neexistují zatím výsledky dlouhodobých studií o jejich dopadu na zdraví dítěte.

„Tyto léky obvykle tlumí jen pocit pálení, neodstraňují příčinu refluxu,“ říká doktor Gottrand.

Jde to i jinak – jednoduše

Pokud dítě při kojení nebo při krmení z láhve spolyká příliš vzduchu, dá se čekat, že mu obsah žaludku může putovat do jícnu. Proto je u dětí uměle krmených potřeba kontrolovat otvor v savičce, zda je přiměřený. Také u „hltounů“ je riziko refluxu.

Tomu lze předejít tím, že v krmení děláme pauzy, případně krmíme častěji a v malých dávkách. Dítě by si mělo vždy odříhnout, často i několikrát během kojení, pokud pláče nebo odmítá pít. I když tady mohou být i jiné příčiny.

Pečovat o dítě s refluxem znamená mít bezmeznou trpělivost i dobrou pozorovací schopnost, zkrátka zjistit, co dítěti nejvíc vyhovuje. Svou roli může hrát i taková zdánlivě bezvýznamná maličkost, jako je příliš těsné oblečení, které svírá, tlačí na bříško.

Také není dobré usadit dítě na krmení do vysoké židličky, pokud ještě nedokáže samo jistě sedět. Všelijak se tam kroutí a stlačuje si žaludek.

Čtěte také:

Každá ruka dobrá

Uložit dítě s refluxem ihned po krmení do postýlky by byl omyl. Ostatně ono by se hned ozvalo pláčem. V tomhle případě nejde o domáhání se pozornosti, ale dítě s refluxem potřebuje být tak půl hodiny v jiné poloze než vodorovné, aby mohlo dobře trávit. To neznamená ho jen chovat, to by bylo hodně náročné, ale poslouží i nosítko, babyvak nebo lehátko ve střední poloze.

„Naopak zvedat mu matraci v postýlce, to není účinné,“ tvrdí doktor Gottrand.

Pak jsou tu ještě dietní opatření, která spočívají v zahuštění stravy, a to i pro kojené děti. Zahušťovací složka je i ve speciálním antirefluxním umělém mléku. Jen není dobré k němu přistupovat jako k zázraku, který reflux vyřeší raz dva, jak to často předesílají reklamy. Některým dětem totiž „nesedne“, potýkají se se zácpou, zahleněním a případnou alergií.

A tak rodičům nezbývá, než se obrnit trpělivostí. Až dítě přejde na pevnou stravu a začne chodit, příznaky fyziologického refluxu zmizí. Ve věku zhruba 18 měsíců už 85 % takto postižených dětí baští a tráví bez sebemenších problémů.

18.8.2023 2:45 | autor: Helena Chvojková  | zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5958910/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7137340/, Názory z lékařské praxe poskytl francouzský pediatr a gastroenterolog Frédéric Gottrand..

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist