babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Vaše tělo > Těhotenství týden po týdnu > 30. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny
30. týden těhotenství: Vývoj plodu a těhotenské změny
Vaše miminko už zaplňuje většinu dělohy. Od tohoto týdne budete na vyšetření do prenatální poradny chodit minimálně každé dva týdny.
Velikost vajíčka: 38 – 42 cm | |
Váha miminka: 1150 – 1700 g | |
Miminko je velké jako dýně. | |
10. týdnů do konce! |
Vývoj vašeho miminka
Dýchací pohyby vašeho miminka jsou rytmické a jeho kostra je stále pevnější. Měří už asi 39 cm a váží asi 1,3 kilogramu. Kostní dřen plodu převzala krvetvorbu. Sílí vlásky a stále rostou nehty. Mizí prvotní ochlupení (lanugo). Červené krvinky se již netvoří v játrech ale v kostní dřeni. Kosti zesilují a kostnatí, dozrávají svaly, plíce i mozek.
Pod žebry můžete zaznamenávat bolestivé kopance. Zvětšil se také tlak na podbřišek a dno pánevní. Víte, proč a jak posilovat pánevní dno?
Převážná část miminek je nyní již ve správné poloze, tedy hlavičkou dolů. Je to nejběžnější a nejméně riziková poloha pro porod. I v případě, že bude vaše miminko v poloze koncem pánevním, je stále šance, že můžete rodit normálně.
Lungo mizí
Tělesnou teplotu miminka už reguluje mozek a tukové buňky. Měkké lungo už ztrácí svůj význam a začíná mizet. Často ale po porodu můžete vidět jeho zbytky, které časem vymizí úplně.
Miminko v 30. týdnu
Těhotenské příznaky
Hmotnost bříška a změna zatížení páteře vám způsobuje bolesti zad. Více odpočívejte a snažte se cvičit. Měla byste navštěvovat lekce pro maminky ve třetím trimestru. Pokud takové ve svém okolí nemáte, sdělte cvičitelce těhotných, v jakém jste měsíci těhotenství. Určitě vám cviky přizpůsobí.
Vyšetření
Čeká vás vyšetření v prenatální poradně a vyšetřením titru erytrocytárních protilátek u žen Rh negativních a s krevní skupinou 0 (nula), vyšetření krevního obrazu (stanovení hematokritu a počtu erytrocytů, leukocytů i trombocytů, hladiny hemoglobinu) a serologické vyšetření protilátek proti syfilis.
V nejbližších dvou týdnech půjdete také na druhý ultrazvukový screening plodu, jehož hlavním cílem je zhodnotit růst plodu. Pokud z nějakého důvodu špatně pracuje placenta při transportu živin, projevuje se to zpomaleným růstem.
Součástí vyšetření je tedy měření hlavičky, bříška a stehenní kosti. Dále se hodnotí proporce placenty a množství plodové vody. Prohlédněte si kompletní přehled vyšetření v těhotenství.
Víte, co je placenta praevia?
Placenta je obvykle přichycena v horní části dělohy. V některých případech však může být dole v děloze či dokonce blokovat pochvu. Tomuto jevu se říká vcestná placenta (vcestné lůžko, placenta praevia) a je častý v rané fázi těhotenství. Ve třetím trimestru obvykle sám vymizí.
Pokud tomu tak není, může jev způsobit krvácení nebo bránit sestoupení dělohy. Pokud placenta zůstane dole, lékař pravděpodobně navrhne císařský řez.
Porodní plán
Sepište si na papír všechny své obavy a otázky týkající se porodu. Můžete si již připravit i porodní plán. Podívejte se na návod. Právě teď je vhodná doba vše prokonzultovat v prenatální poradně s vaším gynekologem či porodníkem. Mnoho odpovědí najdete také v naší Babyweb apce.
Čtěte také:
- Lze předejít nástřihu hráze při porodu?
- Přirozený porod je normální porod
- Krevní sraženiny hrozí i těhotným
Tip pro mámu
Každý den relaxujte, zaměřte se na dechová cvičení. Trénujte také podřepy, které rozšiřují pánev a hráz. Kůži v oblasti hráze masírujte speciálním olejíčkem, preventivně tak působíte proti nutnosti nastřihnutí hráze při porodu.
Nákupy pro maminky
Stačí jeden správný krém a máte klid
Ten od Sebamed Baby funguje jako spolehlivý univerzál již od prvního dne. Péče o dětskou pokožku je někdy stejný opruz jako opruzeniny, kterých se chceme zbavit. Jeden krém na obličej, jiný na vyrážku, tělíčko, jo ještě ty opruzeniny… Mít jeden krémík, který funguje na všechno, je pro maminky úleva a pro prcky taky. Navíc je vhodný i pro atopiky.
Táta je v tom taky
Přemýšlíte, jak přiložit ruku k dílu? Právě se začíná nabízet masáž hráze! Přečtěte si, jak na to.
Unikátní video vývoje plodu
Podívejte se na video, jak se vyvíjí plod v matčině břiše: