babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Nejčastější potíže v těhotenství > Krvácení v těhotenství a jeho nejčastější příčiny
Krvácení v těhotenství a jeho nejčastější příčiny
Krvácení v těhotenství dokáže pořádně vyděsit nejednu nastávající maminku. Příčin přitom může být celá řada od těch neškodných až k těm závažným.
Krácení v prvním trimestru
Mírné krvácení nebo špinění v samých počátcích těhotenství může být způsobeno uhnizďováním embrya v děloze. Dochází k němu zhruba pět až deset dní po početí a jelikož se jedná o jev zcela přirozený, nemusí být důvodem k žádným obavám.
Někdy krvácení dostaví i v době, kdy by žena za normálních okolností menstruovala. Byly zaznamenány případy, kdy žena takto falešně menstruovala po celé těhotenství, obvykle se „menstruace“ v těhotenství vyskytne jednou nebo dvakrát a jen zřídka dosáhne intenzity skutečného menstruačního krvácení.
Nebezpečný hematom nebo prasklá cévka?
Jedním z viníků těhotenského krvácení bývá hematom – krevní sraženina, která se vytvoří mezi placentou a děložní stěnou. Obvykle se projeví špiněním či slabým krvácením. Mamince bývá doporučen klidový režim, v jehož průběhu se sraženina vstřebá.
Ovšem silné krvácení ukazuje na sraženinu větší nebo postupně se zvětšující, což ukazuje na závažnější problém. Velký hematom může způsobit odloučení oplodněného vajíčka a jeho vypuzení z dutiny děložní – tedy samovolný potrat.
Pokud se spolu s krvácením objeví bolesti či křeče v podbřišku, neprodleně jeďte do nemocnice. Někdy se dá těhotenství včasným zásahem zachránit. Bohužel, v řadě případů je potrat již rozběhlý a záchrana nemožná.
Krvácení ale může značit i méně závažné problémy. Pokud se na ultrazvuku nepotvrdí, že zdrojem krvácení je sraženina, může být jeho příčinou křehká cévka v okolí plodového vajíčka, která praskla. Ženě se doporučuje klidový režim a podávání léků na posílení cévní stěny či hormonální terapie.
Mizející dvojče nebo mimoděložní těhotenství
Krvácení provází i syndrom mizejícího dvojčete. Tento druh spontánního potratu postihne pouze jedno embryo, zatímco druhý zárodek se udrží v děloze a nadále prosperuje.
Dalším možným důvodem krvácení v časných stadiích těhotenství je mimoděložní těhotenství. Oplodněné vajíčko vůbec nedoputuje do dělohy, ale uhnízdí se a roste mimo ni, nejčastěji ve vejcovodu. Krvácení může být pozvolné, doprovázené bolestmi v podbřišku, nebo v případě prasknutí vejcovodu vzniká náhle a projevuje se prudkou až nesnesitelnou bolestí v břiše nebo v rameni a kolapsovými stavy.
Mezi méně časté příčiny krvácení patří například molární těhotenství (místo embrya se vytvoří shluk buněk hroznovitého tvaru), myom, deciduální polyp, ojediněle i karcinom dělohy. Krvácení může doprovázet i zánět dělohy a také některé vaginální infekce či sexuálně přenosné choroby.
Čtěte také:
- Infekční onemocnění v těhotenství
- Jak léčíme chřipku a nachlazení v těhotenství
- Časté nemoci v těhotenství
Druhý a třetí trimestr
Krvácení může způsobit i špatné uchycení placenty v děloze nebo předčasné odloučení placenty, které je spojeno s vážným rizikem pro dítě i matku a je třeba okamžitě přistoupit k ukončení těhotenství císařským řezem.
Krvácení někdy doprovází také počínající porod nebo hrozící předčasný porod. V obou případech je krvácení či špinění provázeno kontrakcemi dělohy a bolestí v podbřišku.
Zakrvácet může žena také při odchodu hlenové zátky, která uzavírá děložní hrdlo a chrání je tak před průnikem bakterií. Při jeho otevírání se před porodem tato zátka, která vypadá jako řidší hlen, někdy s malou příměsí krve, uvolňuje a odchází pochvou ven.
Kdy k lékaři
Ne každé krvácení v těhotenství znamená problém a ne každý problém v těhotenství se projeví krvácením. Přesto jej v žádném případě není radno podceňovat.
Neprodleně vyhledejte lékaře, zejména pokud je krvácení silné a spojené s křečí, trvá déle než 24 hodin, objevuje se nevolnost či mdloby, je doprovázené horečkou nebo má zesilující tendenci. I lehké krvácení či špinění však v každém případě zkonzultujte se svým ošetřujícím gynekologem nebo porodní asistentkou, i kdyby to mělo být jen pro klid vaší duše, že se nic vážného neděje.