babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Vaše miminko > Ultrazvuk > Kolik ultrazvukových vyšetření vás čeká v těhotenství?
Kolik ultrazvukových vyšetření vás čeká v těhotenství?
Ultrazvukové vyšetření patří k základní péči o těhotnou ženu. Obrovskou výhodou je šetrnost pro matku i dítě. Zároveň ho většinou mohou provádět gynekologové, často přímo ve svých ordinacích.
První ultrazvuk potvrdí těhotenství
Prvním vyšetřením bývá obvykle to, kterým po vynechání měsíčků zjišťujeme, že je žena těhotná. Kvůli přesnosti bývá prováděno ultrazvukovou sondou zavedenou do pochvy.
Správné uložení zárodku v děloze jsme schopni rozlišit již v 5. týdnu těhotenství (tedy 5 týdnů od prvního dne posledních měsíčků). To, že je zárodek živý, lze pak poznat zhruba o týden později, kdy je ultrazvukem vidět pulzující srdce. Již v této době lze také rozpoznat počet vyvíjejících se zárodků (dvojčata, trojčata atd.).
Průvodce celým těhotenstvím a porodem
Jak vypadá záznam z ultrazvuku?
Na ultrazvuku můžete pozorovat miminko od prvních měsíců. Je to nejen skvělý medicínský nástroj, který pomáhá hlídat zdárný vývoj plodu, ale také možnost, jak být s miminkem v kontaktu. Zvlášť pro nastávající tatínky je to první příležitost vidět svého potomka. Na následujícím záznamu z ultrazvuku uvidíte, jak to vypadá v době, kdy maminka může cítit první pohyby miminka.
Konec prvního trimestru a první velké vyšetření
Druhým vyšetřením, které by již měla absolvovat skutečně každá nastávající maminka, je vyšetření mezi 12.–14. týdnem těhotenství. Prvním cílem je zjistit, zda je plod živý. Další zásadní význam tohoto vyšetření spočívá v tom, že lze podle něj velmi přesně určit skutečné stáří vyvíjejícího se plodu.
Pokud se výrazněji liší tento výsledek oproti stáří počítaného podle posledních měsíčků, měl by být náležitě upraven termín porodu. Již při tomto vyšetření je možné vyslovit podezření na některé vývojové vady. Zcela zřetelné je také uložení placenty.
Polovina těhotenství a další ultrazvuk
Třetí ultrazvukové vyšetření je prováděno opět všem ženám v 18.–22. týdnu těhotenství. Ověřuje se počet plodů, to, že je plod živý, množství plodové vody a uložení placenty. Toto vyšetření je navíc zaměřeno na zjišťování vrozených vývojových vad. Je však nutné připomenout, že bohužel ne všechny vývojové vady lze ultrazvukem odhalit. Při vyšetření je plod postupně prohlédnut „od hlavy k patě“. Pro zdárný průběh vyšetření je nutný kvalitní ultrazvukový přístroj, dostatek času (30 minut není výjimkou) a klidná atmosféra.
Čtěte také:
- Jste těhotná? Vaše tělo čeká spousta změn
- Časové členění těhotenství
- Jaké sporty jsou vhodné v těhotenství?
Závěr těhotenství a kontrolní ultrazvuk
Čtvrté vyšetření by mělo být provedeno opět všem ženám v 30.–32. týdnu těhotenství. Zaměřeno je především na růst plodu, placentu, množství plodové vody. Lze zachytit ještě některé z vývojových vad, které nebyly při předchozím vyšetření patrné. Někdy bývá při této příležitosti provedeno také vyšetření takzvaným „Dopplerem“, při kterém je slyšet tok krve cévami plodu nebo v pupečníku, anebo jsou tyto cévy barevně zobrazeny na monitoru ultrazvukového přístroje.
Při normálním průběhu těhotenství již další vyšetření ultrazvukem nebývá nutné. Jsou však situace, kdy jsou ultrazvuková vyšetření prováděna v pravidelných intervalech až do porodu.