Strach z porodu je přirozený, mějte ho ale pod kontrolou

Porod je jistě v životě ženy jedním z největších zážitků. Většina těhotných se snaží získat co nejvíce informací, vyptává se známých a příbuzných a ti většinou rodičku vyděsí k smrti. Ovšem to, že se porodu bojíme, je přirozené, s tímto pocitem se dá totiž dále pracovat, a to ve váš prospěch. Nepanikařte proto.

„Se strachem rodiček se v poslední době setkáváme méně, než tomu bylo před několika lety. Z porodu má strach odhadem asi 60 % rodiček,“ říká lektorka předporodních kurzů Irena Nebeská z brněnského centra Devítka. Strach z porodu je naprosto přirozený, téměř všechny ženy se porodu bojí (i vícerodičky).

Ženské tělo se řadou fyziologických změn připravuje na stresovou situaci po celé těhotenství. „Porodní činnost, délka porodu ale i náhlé příhody představují fyzickou i psychickou zátěž, která vyvolává v organismu ženy stresovou reakci. Ta se projevuje úzkostí, strachem, bledostí, pocením, zvyšuje se krevní tlak, žena může zvracet nebo má pocit na zvracení. Všechny tyto příznaky způsobuje zvýšená hladina hormonů katecholaminů, hlavně kortizolu – jeho maximální hladina v krvi je právě při porodu,“ vysvětluje lékařka Radka Bočánková.

Je nadměrný strach při porodu nebezpečný?

Organismus ženy je na určitou dávku strachu přizpůsobený, ale pokud je strach moc velký, může ovlivnit negativně průběh porodu. Když ho rodička neovládá, může se porodní proces velmi zkomplikovat. Vysoká hladina kortizolu může při stresové situaci za porodu způsobit poruchu děložní činnosti a snížení průtoku krví placentou. Plod je pak nedostatečně zásoben kyslíkem. Projeví se to při kardiotokografickém monitorování.

Čeho se vlastně bojíte?

Většina rodiček se bojí porodních bolestí, vstupu do neznáma, změny v jejich životě či průběhu porodu obecně – budou-li se ovládat, budou-li mít dost sil, nezklamou-li partnera atd. „V podstatě nelze říci, že strach z porodu má u všech žen jediný společný primární zdroj. Strach z porodu u každé ženy může souviset s jejími osobnostními charakteristikami, současnou situací či životní historií,“ potvrzuje psycholožka Petra Vondráčková.

Bojím se bolesti

Snášení porodní bolesti je velice individuální a rozdílně je dokonce popisuje i tatáž žena v závislosti na době uplynulé od porodu. Ano, porod bolí. Je to způsobeno svalovými stahy dělohy, a z roztahování děložního hrdla. K tomu všemu musí dojít, aby mohlo miminko projít porodními cestami. Příroda nás ale obdařila možností tyto bolesti snášet. Naše tělo v okamžicích silné bolesti produkuje endorfiny, které ji tlumí. Účinkují podobně jako opiáty. Stres, strach a úzkost však účinku endorfinů zabraňují. Pamatujte proto na to, že čím větší klid zachováte, tím více vám vaše vlastní tělo pomůže překonat bolest.

Bolest se dá v dnešní době velmi účinně tlumit, ať už farmakologicky či bez použití léků. Neberte léky jako projev své slabosti, podle výzkumů 70 % rodiček v Čechách využívá při porodu léků na tlumení bolesti. Počítejte ale s tím, že i s epidurální anestezií porod bolí.

Bojím se nové role

Porodem není jen okamžik zrození dítěte, ale také okamžik, kdy za své dítě přebíráte celoživotní zodpovědnost. Stáváte se matkou, rodičem, najednou jste na světě spolu tři (či více). I z této role mají mnohé prvorodičky přirozený strach. „Právě tento aspekt porodu – například obava, zda novou změnu zvládnu já i můj partner nebo zda budu dobrou matkou – může být u mnoha žen v pozadí nadměrného strachu z porodu,“ říká psycholožka Petra Vondráčková.

Bojím se vstupu do neznáma

Nejen prvorodičky se bojí situace, o které ví vše jen teoreticky. Některé ženy se informacím o porodu systematicky vyhýbají, aby si „nepřidělávaly starosti“, jiné se o něj zajímají až přehnaně moc. Svůj strach z kroku do neznáma zmenšíte, budete-li vědět, co se s vámi při porodu děje.

Pracujte se svým strachem

I s přirozeným strachem z porodu se dá pracovat tak, aby vám při porodu pomohl, tedy aby hladiny všech hormonů byly v normě a při porodním procesu vám jen pomáhaly. Podnikněte tedy několik kroků k tomu, aby byl váš strach „zdravý“.

Opatřete si dostatek informací o průběhu porodu, ale nepřehánějte to

Ideální je navštěvovat přípravné porodní kurzy, koupit si publikaci věnovanou porodu či vyhledat nějaké informace na internetu. Když budete vědět, co lze během porodu očekávat, budete během něj (například v situaci, kdy kontrakce začnou být silnější a častější) méně překvapena a vystrašena. Buďte opatrná při získávání informací od svých kamarádek a známých. Popisování 34 hodinového porodu vám naprosto nic nepřinese, přestaňte takové historky poslouchat. Mohly byste se tak dostat do situace, že se budete celé těhotenství porodem zabývat svůj strach jen posilovat.

Čtěte také:

Sdílejte své pocity s partnerem a známými

Mluvením o svých pocitech a obavách uvolníte vnitřní napětí. Podporu hledejte dále u svých dobrých známých a také u kamarádek, které mají s porodem zkušenosti a vědí, o čem je řeč.

Mějte na paměti, že porod trvá průměrně 14 hodin a mnoho žen před vámi úspěšně porodilo

Když budete o porodu přemýšlet, mějte na paměti vždy, že průměrná délka porodu je 14 hodin (pro prvorodičky) a že většina této doby je relativně snadná první fáze porodu. Také si pamatujte, že vzpomínky na bolest při porodu jsou zpravidla vymazány euforií z prvního pohledu na vašeho právě narozeného potomka. Nezapomeňte ani na to, že většina žen úspěšně porodila před vámi.

Myslete na to, co bude následovat po porodu

Nemyslete jen na dlouhý, bolestivý porod. Domyslete ten proces do konce, představte si sebe s miminkem na vašem bříšku a vedle pyšného partnera či jinou blízkou osobu. Po porodu na sebe budete pyšná jako nikdy předtím.

Vyhledat odbornou psychologickou pomoc

V případě, že máte pocit, že strach z porodu je natolik silný a vaše snahy o jeho zmírnění neúspěšné, zkuste vyhledat odbornou psychologickou pomoc.

Vezměte si k porodu partnera či dulu

Přítomnost blízké osoby při porodu Vám pomůže necítit se tak osamoceně. Například ruka partnerova držící tu vaši a jeho podpůrná slova vám porod ulehčí. Kromě blízké osoby si na sál můžete vzít i odborníka – vlastní porodní asistentku či dulu. Obzvláště duly jsou pro vás jako stvořené – budou vás konejšit a opečovávat po dobu celého porodu, ať už trvá jakkoliv dlouho.

„Žen, které se porodu nebojí, přibývá. Berou porod jako krátký úsek v jejich životě, po kterém je čeká nádherná změna – dítě,“ říká lektorka porodních kurzů Irena Nebeská.

1.11.2016 12:38 | autor: Petra Vondráčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist