Zvracení a nevolnosti: Proč těhotné trpí?

Asi každá těhotná žena si někdy položila otázku, proč se nepříjemné stavy nazývají ranní nevolností, když u některých trvají celý den. Prozradíme vám ty nepravděpodobnější viníky a podíváme se i na důsledky příliš silných nevolností.

12-shutterstock_674801344-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Lékaři místo pojmenování „ranní nevolnost“ užívají označení „nevolnost a zvracení v těhotenství“. Pro některé ženy jsou symptomy skutečně nejhorší po ránu a v průběhu dne poleví, ale většinu žen nepříjemné pocity provázejí po celý den. Některé zase mají tu smůlu, že si „uplivávají“ ještě na porodním sále. Intenzita příznaků je přitom individuální.

„Ranní nevolnosti“ postihují asi tři čtvrtiny těhotných žen v prvním trimestru. Zhruba polovina trpí nevolnostmi a zvracením, čtvrtina pouze nevolností a poslední čtvrtina se může radovat z přízně osudu – žádné obtíže nepociťuje. Nepříjemné stavy obvykle přicházejí kolem šestého týdne těhotenství, mohou se ale začít objevovat už po čtyřech týdnech.

Co způsobuje nevolnost a zvracení?

Příčina nevítaných stavů během těhotenství není úplně jasná, jsou ale pravděpodobně výsledkem hned několika fyzických změn, které se dějí v ženském těle. Možnými příčinami jsou:

  • Humánní choriový gonadotropin (hCG). Jedná se o hormon, jehož hladina se prudce zvýší v raném těhotenství. Je to jeden z prvních ukazatelů, že je žena těhotná. Tento hormon se tak kvůli svému načasování stává hlavním podezřelým ve věci ranních nevolností.
  • Estrogen. Další hormon, který kulminuje v těle těhotné ženy.
  • Zlepšující se čich a vyšší citlivost na pachy. To je známá věc, filmová hrdinka na rodinné večeři ucítí pečené kuře a už běží na onu místnost. Některé vůně okamžitě a spolehlivě vyvolají dávivý reflex.
  • Stres. Některé výzkumy naznačují, že nevolnost a zvracení v průběhu těhotenství jsou odpovědí a reakcí na stres. A naopak – neustálé zvracení může vyvolat stres.

Které ženy jsou k ranním nevolnostem náchylnější

O tom, že si během těhotenství nejspíše „užijete“, svědčí následující faktory:

  • Čekáte dvojčata nebo vícerčata. Není to ale definitivní, některé ženy, které nosily více dětí na nevolnosti téměř nebo vůbec nenarazily.
  • Trpěla jste ranními nevolnostmi v předchozím těhotenství.
  • Zakusila jste nevolnost a zvracení jako vedlejší efekt antikoncepčních pilulek, což mohlo být způsobeno reakcí vašeho organismu na estrogen.
  • K nevolnostem vás předurčují vaše genetické dispozice. Pokud během těhotenství trpěla vaše matka nebo sestra, je zde zvýšená pravděpodobnost, že nevolnosti také zakusíte.
  • Trpíte migrénami a bolestmi hlavy.
  • Čekáte holčičku. Jedna studie prokázala, že časté a dlouhotrvající nevolnosti v prvním trimestru mohou značit, že to bude holka.

Čtěte také:

Jaký dopad má nevolnost na plod?

Mírná až středně těžká nevolnost a zvracení obyčejně vaše dítě neohrozí, i když v prvním trimestru nenabíráte na váze, přitom hodně pijete a udržíte v sobě alespoň část toho, co sníte. Ve většině případů se vám chuť k jídlu brzy vrátí a vy začnete přibírat.

Pokud vám nevolnost brání jíst nutričně vyváženou stravu, ujistěte se, že dostanete živiny, které potřebujete – například formou vitaminů. Krom toho je třeba víc dbát na pitný režim, dehydratace je velký problém. Při častém zvracení, je třeba alespoň se snažit něco vypít.

Těžké a dlouhodobé zvracení zvyšuje riziko předčasného porodu stejně jako nízké váhy miminka.

Netrpím-li nevolnostmi, potratím?

To nebylo potvrzeno. I když některé studie ukázaly, že ženy, které v těhotenství trpěly nevolnostmi, měly jen zanedbatelné procento samovolných potratů. Potvrzovalo by to teorii o těhotenských hormonech coby původcích nevolností. Nevyvíjí-li se dítě nebo placenta správně, obsahuje organismus méně hormonů. A naopak – více těhotenských hormonů v těle zvyšuje pravděpodobnost „objímání lamp s hlavou dolů“.

20.9.2023 5:05 | autor: Eva Kouřímová | zdroj: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/expert-answers/nausea-during-pregnancy/faq-20057917, https://www.mountsinai.org/health-library/symptoms/morning-sickness

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist