babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Zdravá a fit > Alternativní léčba > Bylinky, které pomáhají
Bylinky, které pomáhají
Mnoho vitamínů, minerálů a léčivých látek, které často draze kupujeme v lékárnách, možná roste přímo pod naším oknem nebo na nejbližší louce. Vydejte se proto spolu s námi za tajemstvím bylinek a jejich „kouzel“. My vám povíme, jak na to. Mateřství je k tomu čas jako stvořený…
SMETÁNKA LÉKAŘSKÁ (Taraxacum officinale)
Co se sbírá
Kořen před rozkvětem rostliny (březen- duben), listy (květen- září), nať s kořenem (březen – duben).
Léčivé účinky
Kořen smetánky je prostoupen mléčnou lepivou tekutinou (latex) jejími hlavními složkami jsou hořčina teraxacín, dále inulin (vhodný pro diabetiky), cukry a bílkoviny. Droga je bez zápachu a má mírně nahořklou chuť. Její účinek se příznivě projevuje při zánětech močových cest a ledvinových kamenech, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči, při žaludečních poruchách zlepšuje chuť k jídlu, působí na tvorbu žaludečních kyselin a příznivě ovlivňuje činnost jater a ledvin. Působí též při degenerativních onemocněních kostí a kloubů.Kromě léčitelství má smetanka důležité místo v jídelníčku, neboť se z mladých listů – zvlášť bohatých na vitamín C – připravuje zdravý jarní salát.
Nepříznivé účinky v těhotenství nebo u kojících žen nebyly prokázány.
Jak se používá
• Čaj
Jedna vrchovatá čajová lžička kořene se dá na noc do 1/4 litru studené vody, druhý den zahřejeme do varu a scedíme. Vypijeme po doušcích půl hodiny před a po snídani.
• Salát
Z čerstvých syrových kořenů a mladých listů.
• Sirup (pampeliškový med)
Do jednoho litru studené vody nasypeme čtyři vrchovaté hrsti květů a pomalu zahřejeme do varu. Necháme vzkypět, hrnec odstavíme a necháme stát přes noc. Druhý den šťávu scedíme přes síto, necháme odkapat a květy dobře rukou vymačkáme. Do šťávy přidáme jeden kilogram přírodního cukru, půlku citrónu nakrájeného na plátky (když je citrón chemicky ošetřen, použijeme ho bez kůry). Více citrónu se nedává, bylo by to kyselé. Hrnec postavíme na plotnu a slabě ohříváme tak, aby se tekutina odpařovala bez vaření. Sirup se nechá jednou či dvakrát vychladnout a tak docílíme správné hustoty. Nesmí být hodně hustý, protože by při delším skladování krystalizoval. Nesmí být ani příliš řídký, po krátkém čase by začal kvasit. Musí to být správný, hustě se táhnoucí sirup, který výborně chutná. Lidé s nemocnými ledvinami nesnášejí kyseliny, které obsahuje pravý med, proto je pro ně sirup z pampelišky přijatelnější.
DEVĚTSIL LÉKAŘSKÝ (Petasites hybridus)
Co se sbírá
Oddenek (časně na jaře ještě před rozkvětem a po omytí se suší ve stínu při teplotách do 40°C, ne umělým teplem), list (jaro-podzim), květ (březen-květen).
Léčivé účinky
Droga působí protikřečově zejména při chorobách dýchacích cest, ale i při křečích žaludku, močového ústrojí či žlučníku, výrazně utišuje kašel, osvědčila se při astmatu, dně, reguluje látkovou výměnu, působí protirevmaticky, močopudně a proti zácpě. Čerstvé, jemně naklepané listy se užívají jako obklady na odřeniny, vykloubeniny, křečové žíly a hemeroidy. Kořene se zejména v minulosti užívalo proti střevním parazitům (hlístům). Droga však bohužel nepříjemně páchne, takže její užití může u citlivých osob vyvolat nevolnost (z tohoto důvodu se jen zřídka podává samostatně, ale spíše se přidává do směsí).
UŽÍVAT VNITŘNĚ SE V TĚHOTENSTVÍ NEDOPORUČUJE – obsahuje některé jedovaté alkaloidy
Jak se používá
Vnitřně se podává ve formě macerátu, nálevu (1 čajová lžička na šálek vody, 3 x denně) nebo prášku, lze ji podávat i s vínem či s medem nebo ovesnými vločkami např. při kašli, horečkách, při potížích s močením.
MALINÍK OBECNÝ ( Rubus idaeus)
Co se sbírá
Listy (nejlépe v květnu), plody (od července do září)
Léčivé účinky
Listy obsahují třísloviny, flavony a organické kyseliny, z nichž nejhojněji je zastoupena kyselina citrónová, dále značné množství vitaminu C, cukry, stopy silice a řadu dalších látek. Plody obsahují vitamíny A a C, cukr, pektin, organické kyseliny a silice, pecičky obsahují 16 % žlutozeleného oleje.
Odvar z listů lze použít zejména ke kloktání při zánětech dutiny ústní a pro potírání při chronických kožních chorobách. Působí též močopudně a protiprůjmově, ovlivňuje pozitivně trávení a činnost horních cest dýchacích. Je přírodním prostředkem pro zdravou kůži a vlasy.
Z plodů se vyrábějí sirupy a další nealkoholické nápoje, například Kofola.
VHODNÝ V TĚHOTENSTVÍ a pro malé děti
Jak se používá
Samotné maliníkové listy se užívají jen zřídka, vhodné jsou ale jako součást tzv. domácích čajů. Malinový odvar připravíme zalitím 1 lžíce sušených listů 250 ml vroucí vody, poté necháme 15-20 minut vyluhovat.
JÍROVEC MAĎAL (Aesculus hippocastanum)
Co se sbírá
Květ (duben – květen), plody (podzim) a kůra z mladých větviček (jaro).
Léčivé účinky
Květ obsahuje saponiny, flavonový glykosid quercitrin, aeskulin, sliz a třísloviny. Semeno obsahuje v čerstvém stavu tuk, glykosidy, saponiny, hodně škrobu, oleje a tříslovin. Usušená droga je bez pachu a chutná hořce. Usnadňuje odkašlávání, ulehčuje rozpouštění hlenu a působí též na cévní systém. Jírovcová droga má výrazný účinek na cévní stěny, které zpevňuje a zvyšuje jejich pružnost, dále působí protizánětlivě a tlumí otoky (zejména lymfatických žláz). Užívá se na křečové žíly, hemoroidy, bércové vředy, trombózy nebo při nedostatečném prokrvení končetin.
Aplikuje se ve formě tinktury (3x denně tolik kapek, kolik činí 1/3 vaší váhy v kg). Čaj z květů se někdy užívá na kožní záněty nebo slabší popáleniny.
NEVHODNÝ PRO TĚHOTNÉ A KOJÍCÍ ŽENY A DĚTI.
KONTRYHEL OBECNÝ (Alchemilla vulgaris)
Co se sbírá
Kvetoucí olistěná nať (květen – září).
Léčivé účinky
Kontryhel obsahuje třísloviny, hořčiny, organické kyseliny, lecitin a další látky. Podle lidových zkušeností působí kontryhel velmi příznivě na vnitřní orgány, má účinky protizánětlivé, močopudné a stahující. Působí blahodárně při vnitřních zánětlivých onemocněních (žaludeční a střevní katary), u chorob se zvýšeným krvácením, při průjmech, vodnatelnosti, revmatismu a při nadměrné otylosti. Ženám se doporučuje kontryhelový čaj při nepravidelné a bolestivé menstruaci (10 dní před počátkem menstruace až do jejího ukončení se pije 1 – 2 šálky po 10 dnů v každém měsíci). Kontryhel pomáhá také při nespavosti, odstraňuje bolesti hlavy, posiluje nervovou soustavu a pročišťuje krev. Zevně se používá v obkladech při očních zánětech, k výplachům nosu při silné rýmě a krvácení z nosu a k vymývání špatně se hojících ran a nežitů.
DOPORUČUJE SE V TĚHOTENSTVÍ – k posílení dělohy, přispívá ke zdárnému donošení plodu a porodu.
Jak se používá
Čaj připravíme ze dvou čajových lžiček řezané drogy na šálek, který se po 10 min. zcedí. Pije se neslazený dvakrát denně. K zevnímu použití slouží odvar z dvojnásobného množství drogy.