babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Nevolnost v těhotenství > Těhotenské nevolnosti, křeče a další trápení
Těhotenské nevolnosti, křeče a další trápení
Když se řekne těhotenská nevolnost, představíme si ženu běžící na nejbližší toaletu. Skutečný život je však mnohem pestřejší stejně jako problémy, které nás mohou trápit v těhotenství.
Těhotenské zvracení
Ačkoliv nepotká zdaleka každou těhotnou ženu, patří nevolnost a zvracení k nejčastějším potížím zejména v prvních třech měsících těhotenství (ačkoliv některé ženy mají tu smůlu, že je žaludeční nevolnosti trápí až do porodu).
Příčina nevolnosti souvisí s hormonálními změnami, které probíhají v těle těhotné ženy. Stupeň obtíží je u každé ženy jiný. Někoho může nevolnost trápit jen po ránu, jiná žena má tu smůlu, že se jí chce zvracet bez ohledu na denní dobu.
Těhotenská nevolnost a běžný život
„Shodou náhod se nám podařilo otěhotnět mně a mojí šéfové chvíli po sobě,“ vypráví Anna, která před nástupem na mateřskou dovolenou pracovala jako asistentka v ordinaci zubní lékařky. „Bohužel se těhotenské problémy nevyhnuly ani jedné z nás. Sešly jsme se akorát tak, že když jsem já začala v druhém trimestru omdlévat, doktorka trpěla šílenými nevolnostmi na počátku těhotenství.
Vzhledem k tomu, že v práci většinu doby stojíme nad pacientem, bylo to někdy náročné. Kolikrát jsem u míchání plomby musela honem přiskočit k oknu a vytrčit hlavu na vzduch. Pacienti se většinou tvářili dost překvapeně, ale pořád to bylo lepší, než kdybych se jim v mdlobách sesunula do klína.“
„Musím poznamenat,“ dodává se smíchem Anička, „že moje šéfová to naštěstí vždycky ustála a při spravování zubů návaly na zvracení ovládla. Ale na konci dne jsme byly vždycky úplně vyčerpané. Kolikrát se mi stalo, že jsem pak cestou domů usnula v metru a přejela jsem zastávku, kde jsem měla vystoupit.“
Průvodce celým těhotenstvím a porodem
Co pomáhá?
V případě běžných nevolností obvykle pomáhá jíst často a menší porce a vyhýbat se tučným a těžkým pokrmům. Vhodné je mít stále u sebe něco malého k snědku, třeba müsli tyčinku nebo sušenku, protože nevolnost je často horší s prázdným žaludkem. Stejně tak se doporučuje hned po ránu, ještě než žena vstane z postele, sníst třeba pár piškotů a zapít je pár doušky čaje.
Mnoha ženám trpícím lehčí formou těhotenských nevolností se osvědčily přírodní prostředky jako zázvor (například zázvorové bonbóny či lízátko) nebo máta (ideálně jako čaj). Pokud je zvracení úporné, hrozí ženě dehydratace a rozvrat vnitřního prostředí. V těchto případech je nutná hospitalizace. Léčba spočívá v dodání tekutin do žíly a podávání léků proti zvracení (Degan, Torecan).
Vysoký tlak (hypertenze) v těhotenství
K jednorázovému zvýšení tlaku může dojít v důsledku psychické zátěže. Někdy může ke zvýšení krevního tlaku v těhotenství přispět i tzv. syndrom bílého pláště, tedy stres z nemocničního prostředí.
Pokud však lékař zachytí vyšší tlak opakovaně, je nutné vyšetřit příčinu tohoto stavu a v případě potřeby následně zahájit léčbu. Zejména těžší formy zvýšeného tlaku znamenají riziko. Mohou způsobit zpomalení růstu plodu, předčasný porod, předčasné odlučování placenty a někdy i potrat.
Co může zapříčinit?
Při zvýšeném tlaku dochází hlavně k potížím při přísunu kyslíku a živin do plodu a to má za následek zpomalení jeho růstu a vývoje. Zvýšený tlak samozřejmě působí problémy i nastávající mamince, protože může poškodit tepny, ledviny a mozek.
Léčba
K léčbě vysokého tlaku může žena sama přispět i úpravou jídelníčku. Vhodné je zařadit potraviny bohaté na draslík, tedy například brambory (ideálně vařené ve slupce), banány, luštěniny, sušené švestky, meruňky, datle a rozinky. Rozhodně se vyplatí nahradit bílou mouku moukou celozrnnou a zařadit do jídelníčku čerstvou zeleninu a ovoce.
Doporučuje se také omezit solení a vyhnout se přesoleným pochutinám, jako jsou třeba bramborové lupínky. V každém případě je třeba věnovat hypertenzi pozornost, obzvlášť pokud se k ní přidají další příznaky.
Čtěte také:
- Jste těhotná? Vaše tělo čeká spousta změn
- Stručný průvodce obrany před těhotenskými nevolnostmi
- Devatero proti těhotenským nevolnostem
Preeklampsie
V případě, že žena kromě vysokého tlaku trpí také otoky a navíc se prokáže přítomnost bílkoviny v moči, může to poukazovat na preeklampsii. Tento stav znamená vážné ohrožení jak pro matku, tak pro plod. Vyskytuje se u 10–14 % prvorodiček a u 5–7 % vícerodiček.
Koho postihuje nejčastěji?
Větší dispozici k preeklampsii mají těhotné s vícečetným těhotenstvím, s chronickou hypertenzí, s onemocněním ledvin a cukrovkou. Dále se častěji vykytuje u těhotných před 18. rokem a po 35. roce.
Hospitalizace
Preeklampsie je vždy důvodem k hospitalizaci. Pokud je těhotenství pokročilé a je prokázána zralost plodu, pak se těhotenství u lehké preeklampsie neprodlužuje a přistupuje se k vyvolání porodu.
HELLP syndrom
Těžká preeklampsie se vyznačuje rychlým vzestupem tlaku, který nereaguje na léčbu. Zvyšuje se bílkovina v moči, dochází k vzestupu jaterních testů a úbytku krevních destiček. To se označuje jako HELLP syndrom. Mezi další příznaky patří bolest hlavy, poruchy vidění, bolesti břicha a zvracení. Těžká preeklampsie je vždy důvodem k akutnímu ukončení těhotenství.
Eklampsie
Eklampsie je záchvat křečí, který ohrožuje jak život matky, tak život plodu. Obvykle navazuje na těžkou preeklampsii. Eklamptický záchvat začíná neklidem těhotné ženy, ke kterému se připojují záchvěvy obličejových svalů a svalů rukou a mimovolní pohyby očí. Hlava se stáčí k jedné straně. Poté se připojují křeče celého těla. Záchvat trvá okolo jedné minuty, pak upadá žena do bezvědomí.
Pečujte o své zdraví
V těhotenství je třeba více než kdy jindy naslouchat potřebám svého těla a nezanedbat žádný signál, že něco není v pořádku. V dnešní době zaměřené na výkon je obzvlášť důležité o sebe v době očekávání přírůstku do rodiny pečovat a nesnažit se zvládnout vše na úkor zdraví svého i zdraví miminka.