babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Bolest hlavy v těhotenství > Trpíte na migrény? Otěhotněte!
Trpíte na migrény? Otěhotněte!
Migrénu jako jeden z mnoha typů bolestí hlavy zažije během života 15 – 20 % žen a 6 – 7 % mužů. Období s významnými bolestmi hlavy zakusilo ve svém životě přes 90 % populace.
Častější než migréna jsou takzvané tenzní bolesti hlavy, ty tvoří kolem 80 % bolestí a jsou psychického původu. Někdy je pacienti popisují jako svírající se obruč kolem hlavy, tlak, který se šíří do nebo od krku. Tyto bolesti mohou trvat několik minut, hodin, dní i týdnů. Výjimečné nejsou ani chronické bolesti hlavy, způsobené nadužíváním analgetik.
Se zvracením i bez
Migréna je záchvatovitá bolest, která se vyvine během minut až desítek minut. Projevuje se nejčastěji v jedné polovině hlavy, provází ji nevolnost, někdy zvracení a je zcela bez neurologických příznaků. Pak se jí říká migréna bez aury neboli běžná (80 % případů).
Ve dvaceti procentech se objevují příznaky vznikající v mozkové kúře. Nemocný ještě ani necítí bolest hlavy, ale má poruchy vidění, někdy pocit jiskření v zorném poli. Může se objevit brnění, necitlivost či porucha hybnosti na polovině těla. Existují i jiné příznaky (u tzv. bazilární migrény) – porucha rovnováhy, zhoršení výslovnosti, špatná koordinace pohybů, dvojité vidění. U všech typů migrén je časté zvracení a nevolnost.
Neznámá nemoc
Příčina migrény je málo známá, přestože se intenzívně zkoumá už desítky let. Jisté je, že jde o poruchu prokrvení mozku. Ve fázi aury je to nedokrvení, zatímco u plně vyvinuté bolesti o překrvení.
Nepochybné je genetické zatížení. Existují rodiny, u kterých je migréna zastoupená napříč generacemi.
Nemoc se objevuje už v dětském věku, ale nejvíc u dospělé populace. Na tu působí provokující momenty: stres, hluk, světelné kontrasty, změny počasí, alkohol, dietní chyby (hladovění či stresové přejídání, obě varianty jsou vražedné!), nadměrné kouření, menstruace či ovulace u žen, nevyspán
Příčinou záchvatovitých bolestí hlavy mohou být i závažné nemoci mozku, proto by měl být každý nemocný s migrénami důkladně neurologicky vyšetřen (včetně computerové tomografie CT mozku a elektroencefalografie EEG). Při závažném podezření je třeba doplnit vyšetření o magnetickou rezonanci.
Čtěte dále
- Jak léčíme chřipku a nachlazení v těhotenství
- Očkování a léky v těhotenství
- 10 nejčastějších těhotenských obav: Víme, čeho se bát nemusíte
Blažené těhotenství
Migrénou trpí přibližně 10 – 12 % populace. Nemocní mohou mít několik záchvatů měsíčně, ale i pouze několik málo záchvatů ročně. Je jasné, že pacienti, které stíhá migréna opakovaně několikrát měsíčně, mají výrazně sníženou kvalitu života, nemoc je omezuje v osobním životě, v zaměstnání, podléhají stavům úzkosti, depresím.
Migréna postihuje častěji ženy. Proč? Objevuje se závislost nemoci na hormonálním cyklu. Migrény se nezřídka objevují po menarché (první menstruace) a končí v menopauze. Je zajímavé, že těhotenství je obdobím klidu. Migreničky mají obvykle klid a mohou úplně vysadit preventivní léčbu, při případném záchvatu stačí záchranná léčba.
Léčba
- Preventivní léčba se podává při více než třech plně vyvinutých migrenózních záchvatech za měsíc. K dispozici je řada léků, o jejich použití rozhoduje ošetřující lékař.
- Záchranná léčba je léčba počínajícího či už vyvinutého záchvatu. Je obvykle tím účinnější, čím dřív je použita. V časné fázi mohou pomoci běžná analgetika, na rozvinutý záchvat zabírají léky ze skupiny triptanů. Někdy může pozitivně zafungovat i hormonální antikoncepce, někdy má pozitivní vliv akupunktura, když je migréna provokována blokádou páteře, pomáhá fyzioterapie.
- Dobré je, když nemocný vypozoruje spouštěcí faktor (třeba nevyspání, alkohol, stres, nadměrný nebo nedostatečný příjem tekutin) a vyhýbá se mu.