Úleva od bolesti a monitoring při porodu do vody

Teplá voda je velmi uklidňující a již sama o sobě poskytuje určitou úlevu od bolesti. Během porodu v bazénu dokáže zvýšit produkci endorfinu, který zajistí snadnější průběh porodu. Ale to neznamená, že při porodu do vody nemůžete využít i dalších způsobů tlumení bolesti. A jak je to s monitorováním matky a dítěte ve vodě? Více se dozvíte v článku.

Formy tlumení bolesti vhodné do vody

Entonox (rajský plyn)

Jedná se o směs oxidu dusného (rajský plyn) a kyslíku. Vdechuje se přes náústek nebo masku podle toho, co vám bude více vyhovovat. Je to jen mírný lék proti bolesti, který otupí bolest při kontrakcích.

Některé rodičky se při jeho vdechování cítí jako ovíněné a porod prožijí s úsměvem, jiným způsobuje nevolnost či dokonce zvracení a mdloby. Nicméně, když jej přestanete vdechovat, téměř okamžitě jeho účinky ustoupí.

Pozitivní zkušenost s Entonoxem má maminka Nikola. „Já jsem u porodu Entonox měla, jelikož jsem chtěla rodit ve vaně a s epidurálem by to nebylo možné. Musím říct, že Entonox mě naprosto uvolnil a při jeho vdechování jsem se maximálně soustředila na dýchaní a nevnímala bolest. Kromě toho mi taky urychlil už tak rychlý porod (45 min.). Navíc jsem ho měla i u šití a musím říct, že jsem se celou dobu smála. Takže za mě Entonox jednoznačně ano a k dalšímu porodu ho chci stoprocentně.“

Entonox má tu výhodu, že se můžete rozhodnout jej použít kdykoliv, v bazénu je bezpečný, protože jeho účinek nezpůsobuje ospalost a nehrozí tedy případné vklouznutí pod hladinu. Přesto byste ale při jeho použití (ať už v nemocnici, nebo v domácím prostředí) neměla zůstávat bez dohledu další osoby.

Dýchání

Pravidelné prodýchávání je bezesporu nejpřirozenějším způsobem, jak bolest lépe zvládnout. Jakmile se usadíte do bazénu, teplá voda vás zklidní a i vaše dýchání bude uvolněnější. Dýchací techniky také uvolní vaše svaly a váš porod tak bude jednodušší. Díky zklidnění a uvolnění se dokážete daleko lépe odpoutat od okolního světa a budete se moci nerušeně soustředit na kontrakce. Kontrakce pěkně pomalu prodýchávejte a představujte si, že se s každým výdechem vaše děťátko posouvá níže do pánve. Mezi kontrakcemi relaxujte, tiše odpočívejte.

Masáž

Na zmírnění bolesti při kontrakcích působí dobře i masáž. Když jste v bazénu, váš partner nebo vaše porodní asistentka vám může masírovat ramena nebo spodní část zad. Kombinace teplé vody a masáže je velmi účinnou relaxací.

Formy tlumení bolesti nevhodné do vody

TENS (transkutánní elektrická nervová stimulace)

Při této formě porodní analgezie se používají elektrody, které jsou pomocí náplastí přichycené v oblasti beder těhotné v místech, kde do míchy vstupují aferentní nervy. Vysílanými elektrickými impulsy tak dochází k blokaci signálů bolesti. Jelikož se jedná o elektrickou stimulaci, není tato forma tlumení bolesti do vody vhodná.

Pethidin (Dolsin)

Po aplikaci těchto analgetik se budete cítit ospale (mají sedativní účinek). Dalším vedlejším účinkem je nevolnost a útlum dechu rodičky. U miminka navíc mohou tato analgetika po porodu způsobit zpomalené reakce. Jelikož účinek těchto analgetik nastupuje po cca 20 minutách a trvá přibližně 1–2 hodiny, do bazénu budete moci vstoupit až po uplynutí této doby, případně vyčkat, až pocit ospalosti ustoupí.

Epidurální anestezie

Při epidurální anestezii je do zad rodičky zaveden katétr, kterým je anestezie aplikována. Zavedený katétr však omezuje mobilitu, hrozí také riziko zanesení infekce, tudíž do bazénu tento způsob zmírnění bolesti vhodný není.

Čtěte také:

Monitorování dítěte při pobytu v bazénu

I v bazénu je děťátko neustále sledováno. Pro tyto účely se používá fetální (ultrazvukový) doppler s vodotěsnou sondou, který kontroluje srdíčko dítěte alespoň jednou za 15 minut v průběhu první doby porodní, po každé kontrakci během druhé doby porodní a každých 5 minut během fáze tlačení. I pod vodou je porodní asistentka schopna přístroj přiložit na správné místo a zaregistrovat tlukot srdce děťátka.

Některé nemocnice také používají speciální monitory pro těhotné s vyšším rizikem komplikací, například těhotné, které se snaží porodit vaginálně po předchozím císařském řezu. Tyto přístroje díky bezdrátovému spojení kontrolují srdeční akci děťátka na dálku (těhotná má na břiše umístěné sondy) a i rizikové rodičce je tak umožněno porodit do vody. Případné komplikace jsou totiž díky neustálému sledování včas odhaleny.

Monitorování rodičky při pobytu v bazénu

I vás bude porodní asistentka po celou dobu pravidelně sledovat. Bude s vámi mluvit, aby se ujistila, že je vám dobře a vše je v pořádku, bude vám kontrolovat krevní tlak, pulz a teplotu. Pokud si bude myslet, že je to nutné, požádá vás, abyste bazén opustila a provede interní vyšetření venku. Totéž platí i v případě, když se nebudete cítit dobře – o vyšetření můžete požádat kdykoliv sama.

10.3.2016 12:58 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist