babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Porod > Císařský řez > Vaginální porod po předchozím císařském řezu: výhody a rizika
Vaginální porod po předchozím císařském řezu: výhody a rizika
Proběhl váš první porod císařským řezem a vy nyní stojíte před otázkou, zda budete moci porodit normálně? A co vlastně znamená zkratka VBAC, která se všude objevuje. Pojďme se na to podívat.
Chcete po císařském řezu další dítě? Čeká vás důležitá volba.
Některé maminky, které poprvé rodily císařským řezem, chtějí podruhé rodit vaginálně. Jiné naopak upřednostňují další císařský řez. Rozhodnutí může být obtížné a je třeba k němu mít dostatek informací.
V souvislosti s touto volbou se budete často setkávat se zkratkou VBAC. Co znamená? Tato čtyři písmena totiž označují vaginální porod po císařském řezu (vaginal birth after caesarean).
Možná jste se již setkala s názorem, že jeden císařský řez znamená automaticky další porod císařským řezem. Světové výzkumy však potvrdily, že VBAC je bezpečnou alternativou k opakovanému císařskému řezu.
Zvláště v zemích, kde narůstající počet operativních porodů, začíná představovat vážný problém, spatřují zdravotníci v podpoře vaginálního porodu po předchozím císařském řezu šanci, jak tuto hrozící „epidemii císařských řezů“ o něco snížit.
Výhody VBAC oproti opakované sekci
Císařský řez je velkou břišní operací a přináší určitá rizika pro ženu i pro dítě. Mezi ně patří infekce, silné krvácení a krevní ztráta či poranění orgánů. Operativní porod s sebou nese i delší dobu rekonvalescence a hojení.
Miminka po císařském řezu mívají větší problémy s adaptací než děti narozená vaginálně. Jsou také mnohem více ohrožená separací od matky se všemi jejími důsledky.
Výhoda vaginálního porodu oproti dalšímu císařskému řezu spočívá i v tom, že na děloze nepřibude další jizva a tím se zlepšují podmínky pro případné další těhotenství a porod.
Úspěšnost VBAC v teorii a v praxi
Světové výzkumy uvádějí šanci na úspěšný vaginální porod po předchozím císařském řezu zhruba mezi 70 a 80 % a potvrzují, že VBAC není rizikovější než opakovaný císařský řez.
Realita podpory VBAC v České republice
Podle statistických dat zveřejněných Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR je ale počet opakovaných císařských řezů u nás 69 % po jedné sekci a 96 % po dvou a více sekcích (údaje za rok 2010 čtěte zde). 45 % porodů po předchozí první sekci je dokonce ještě v těhotenství naplánováno dopředu jako sekce.
Z těchto čísel a také ze zkušeností žen, které rodily po předchozím císařském řezu, bohužel jasně vyplývá, že podpora VBAC je v českých porodnicích nedostatečná. To potvrzují i slova Anny, která tři roky po prvním porodu císařským řezem chtěla druhé miminko přivést na svět normální cestou:
„Můj gynekolog mi řekl, že vaginálnímu porodu v mém případě nic nebrání. Kontroloval mi na ultrazvuku jizvu po císaři, a ta byla v pořádku. Porod se mi rozjel v devětatřicátém týdnu těhotenství, do porodnice jsem přijela s kontrakcemi po pěti minutách a odteklou plodovou vodou.
Hned po příjmu mě připojili na monitor, nechali mě tam ležet asi dvacet minut. Pak přišel porodník a ptal se mě, zda opravdu chci rodit vaginálně. Vysloveně mě od mého záměru neodrazoval, upozornil mě ale, že nejsem fyziologická rodička a že mě budou více sledovat.
Měla jsem představu, že se budu v průběhu první doby porodní volně pohybovat, že třeba půjdu do sprchy si ulevit od bolesti. Nakonec jsem byla skoro pořád připojená na monitor. Doktor mi nakázal, ať radši nejím a nepiju, kdyby přece jen došlo na sekci.
Po asi šesti hodinách šílených bolestí, které jsem většinou musela zvládat vleže (nebo mi chvílemi dovolili mít připnuté sondy vsedě na gymnastickém balonu), přišel doktor s tím, že porod nepostupuje a že bude nutno přistoupit k císaři.
Byla jsem unavená a pološílená bolestí, tak mi to v tu chvíli bylo skoro jedno. Ale později mě to mrzelo, protože i kdybych ještě měla třetí dítě, tak už pravděpodobně stejně normálně nikdy rodit nebudu.
Pochopitelně že nemůžu zpětně říct, zda něco mohlo být jinak, ale pořád ve mně hlodá pocit, že kdyby mi dovolili se hýbat, že bych třeba porodila. Nebo bych aspoň měla pocit, že jsem opravdu dostala šanci to zkusit.“
Čtěte také:
- Miminko při porodu: Co cítí a co dělá?
- Kdy jet do porodnice aneb Pět základních situací
- Bonding – láska na první dotek
Ruptura dělohy jako riziko VBAC
Často vyslovovaným argumentem proti VBAC je riziko ruptury (prasknutí) děložní stěny. Riziko není vysoké, ale roli hraje několik faktorů:
- Kudy byl vedený řez při CS – Tato závažná porodní komplikace se však objevuje jen vzácně. Její výskyt se udává v rozmezí 0,3–1,5 % u žen, které prodělaly císařský řez vedený příčně v dolní části dělohy (takzvaný „bikini řez“). O něco málo vyšší je riziko u žen, které mají řez vertikální: 1–1,6 %.
- Příliš rychlé otěhotnění po CS – Riziko se trojnásobně zvyšuje u žen, které prodělaly císařský řez před méně než dvěma roky.
- Způsobuje vyvolávání porodu – protržení vaku blan a podání umělého oxytocinu asi 1,5 násobně a použití tablety s prostaglandiny zhruba tři až pětinásobně. U žen, jejichž porod začal spontánně, je však riziko ruptury podobné jako u žen, které rodí poprvé.
Celkově je riziko ruptury dělohy u VBAC porodů (u žen s nízkým horizontálním řezem) přibližně srovnatelné jako jiné nepředvídatelné komplikace, jako je fetální tíseň, krvácení z předčasně odlučující se placenty nebo prolaps pupeční šňůry.
Příznaky děložní ruptury mohou být silné bolesti v podbřišku, náhlá zástava děložní činnosti či krvácení.
Při podezření na rupturu je nutné porod okamžitě ukončit císařským řezem.
Kdy se VBAC nedoporučuje
Mezi faktory, které zvyšují šanci na úspěšný VBAC, patří například spontánní nástup porodu a předchozí indikace k sekci, která nesouvisela s poruchou porodního mechanismu.
Nižší úspěšnost naopak bývá u porodů vyvolávaných, nebo pokud byla předchozí sekce provedena z důvodu nepostupujícího porodu. Jistou roli hraje i velikost dítěte, potermínová gravidita, obezita či vyšší věk matky.
Kontraindikací k VBAC jsou pak nestandardní řezy z předchozí sekce (jako například T-řez), předchozí závažná operace na děloze, ruptura dělohy v anamnéze a pak pochopitelně i případy, kdy je císařský řez zdravotně indikovaný (vcestná placenta, závažné onemocnění matky apod.).
Konzultace v porodnici
Pokud si přejete porodit po předchozím císařském porodu normálně, vyplatí se dopředu si zjistit, jaké procento VBAC má porodnice, ve které se chystáte rodit.
Konzultujte svůj záměr dopředu s lékaři na porodním oddělení a chtějte slyšet jejich názor na VBAC a zda a jak tento způsob porodu na jejich pracovišti podporují.
Kontinuální péče porodní asistentky
Jedním z faktorů, který obecně snižuje počet operativně ukončených porodů, je kontinuální péče porodní asistentky, která se o ženu stará v průběhu těhotenství a při porodu.
V každém případě se vyplatí mít s sebou u porodu doprovod, který vás ve vašem záměru porodit vaginálně po předchozím císařském řezu podpoří.