Nefarmakologické metody tlumení bolesti u porodu

Možností tišení bolesti u porodu je celá řada. Výhoda těch nefarmakologických spočívá především v tom, že nenarušují přirozený porodní proces a nemají žádný škodlivý vliv na novorozence.

Vnímání bolesti u porodu

Vnímání bolestivosti u porodu je velmi subjektivní. Ovlivňují ho některé tělesné faktory, jako je například tvar a velikost pánve, délka a intenzita porodu, pozice plodu a jeho naléhání na děložní čípek.

To, jak žena bolest u porodu prožívá, však záleží především na její psychické pohodě, připravenosti na porod, zkušenostech s případnými předchozími porody a také na kulturním a společenském postoji k porodu. Pokud žena od dětství slýchala, že porod je bolestivou a namáhavou záležitostí, nebo pokud žije ve společnosti, která porod obvykle popisuje jako bolestivý zážitek, bude tímto přístupem pochopitelně ovlivněna a bude očekávat, že porod bolí.

Celkový prožitek porodu je také zásadně ovlivněn prostředím. V místě, které žena vnímá jako bezpečné, porod probíhá lépe a rodička dokáže s porodní bolestí lépe pracovat.

Předporodní příprava a prostředí u porodu

Stav mysli rodící ženy významně ovlivňuje nejen prožitek bolesti, ale i celkový průběh porodního procesu. Jako ve všech oblastech života ani u porodu se nevyplácí podcenit kvalitní přípravu.

Dobrý a profesionálně vedený předporodní kurz je výbornou pomůckou proti nadbytečnému strachu a obavám z porodu. Může být také prostředkem k sebepoznání, vybudování si zdravého vztahu nejen k samotnému porodu, ale i k vlastnímu tělu a očekávanému miminku. Zvýšené sebevědomí a pocit „já to zvládnu“ se pak zase projeví ve schopnosti soustředit se na porod a uvolnit se během porodních stahů.

Jedním z velmi účinných prostředků tišení bolesti u porodu je doprovod blízké osoby. Přítomnost podporující osoby u porodu má příznivý vliv na porodní proces mimo jiné už právě proto, že u rodící ženy zvyšuje pocit bezpečí. V našich končinách si nastávající maminky berou k porodu většinou doprovod rodu mužského, tedy nastávajícího otce. Poněkud opomíjenou možností, která má však mnohem delší historickou tradici a z určitého pohledu je i logičtější, je doprovod blízké ženy, která už sama rodila. Touto spřízněnou ženskou osobou může být sestra, kamarádka nebo také profesionální nezdravotnický doprovod u porodu – dula.

Ať už si žena k porodu zvolí jakýkoliv doprovod, partner u porodu by měl být především poučený, znát přání rodičky a být připraven jí poskytnout bezvýhradnou podporu a péči.

Relaxace

Techniky uvolnění napětí, zklidnění či zvolnění, jsou základem všech nefarmakologických metod tlumení bolesti. Patří sem mimo jiné autogenní trénink, dotykové relaxace, dechové a meditativní techniky či vizualizace a techniky gravidjógy.

Aromaterapie

Éterické oleje lze aplikovat masáží, koupelí, inhalací, obklady či odpařováním. Aromaterapie působí nejen na čich, ale kompletně na celý organismus. Látky z olejů se dostávají do tkání i krevního oběhu a napomáhají vyplavování endorfinů. Během porodu lze díky aromaterapii pomoci kontrakcím i zmírnit bolest. Harmonizuje emoční ladění rodičky, zmírňuje napětí a posiluje koncentraci.

Čtěte také:

Masáže

Masáž může výrazně ztlumit bolest, ovšem za předpokladu, že jsou doteky ženě během porodu příjemné. Je možné použít masáž podbřišku či bederní oblasti, případně tlakovou masáž při kontrakcích.

Transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS)

Jedná se o použití proměnlivých elektrických stimulů na kůži na obou stranách páteře v oblasti dolní hrudní a horní bederní páteře. Tato metoda je vhodná zejména při křížových bolestech během porodu. Nástup tohoto druhu analgezie není okamžitý a rozvine se do 40 minut po jeho zavedení.

Aplikace tepla a chladu

Teplo a chlad jsou protiklady, avšak jedno mají společné – mohou člověku velice účinně pomoci při zmírňování bolesti. Aplikovat je lze zvlášť či dohromady, ve formě suché i mokré, při zachování opatrnosti, aby nedošlo ke spálení nebo naopak omrzlinám.

Hydroanalgezie

Teplá voda snižuje napětí, urychluje otevírání, snižuje uvolňování adrenalinu do krevního oběhu. Působení vody lze použít především ve formě relaxační koupele, kdy žena tráví část nebo celou první dobu porodní ve vaně či ve sprše. Další možností je i samotný porod do vody.

Akupunktura a akupresura

Akupunktura je jednou z nejstarších léčebných metod. Stimuluje toky drah energie a činnost orgánů v těle pomocí nabodávání akupunkturních bodů speciální jehlou. Na podobném principu působí i akupresura, s tím rozdílem, že se jedná o bodovou masáž (vlastně tedy akupunkturu bez jehel). Jednoduché techniky tlumení bolesti pomocí masáže těchto bodů se před porodem může naučit rodička i její doprovod k porodu.

Homeopatie

Tato léčebná metoda pomáhá přímo u porodu především na úrovni psychického vyladění ženy, což ovlivňuje i prožívání bolesti. Co všechno dokáže homeopatie?

Porodní bolest, porodní radost

Bolest u porodu je přirozený fyziologický jev a existuje na něj také jeden vysoce účinný přirozený lék, který je vhodné aplikovat vždy a za všech okolností – nepřerušovaný blízký kontakt maminky a miminka po porodu, díky němuž se porodní bolest mění v porodní radost.

12.1.2017 12:06 | autor: Gaurí Chrastilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist