Rady, jak přežít poslední měsíc těhotenství

Jako koule, která se jen valí. Poslední měsíc před porodem si většina nastávajících maminek říká, už aby to bylo za mnou. Je to ale zároveň poslední měsíc svobody, než začne kolotoč kolem miminka. Jak ho co nejlépe prožít?

27-shutterstock_2163472007-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Počítání oveček nezabírá

Až šest kilo. Taková může být váha dělohy s jejím vzácným obsahem měsíc před porodem. A tělo si s tím musí poradit. Děloha tlačí na dolní dutou žílu, která přivádí do srdce odkysličenou krev z dolní poloviny těla, a brání tak dokonalému návratu žilní krve k srdci.

Budoucí mamince se daleko hůř spí, často se probouzí. Pro spaní v tomto období je výhodnější spát na levém boku s levou nohou nataženou a pravou přes ni mírně pokrčenou.

V noci v této fázi těhotenství zlobí ženy často reflux, tedy zpětný tok žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu. Dráždí tak, až je probudí. Je to způsobeno tím, že děloha vytlačuje žaludek směrem vzhůru. Proto se nedoporučují příliš tučná jídla před spaním, a taky koření, cibule, česnek a čerstvé pečivo. Pro lepší trávení je třeba sousta dokonale rozžvýkat.

Pomůže také hodně pod hlavou, podepřít si záda polštáři, spát, pokud to jde, v polosedě. Ovšem když se stane nespavost velkou zátěží, je dobré se poradit s lékařem.

Bolí mě snad všechno

Den co den končím s oteklýma nohama. Snížení spotřeby soli je malou pomocí proti zadržování vody v organismu. Nejjednodušší řešení – odstranit ze stolu slánku. Pozor také na různé slané dobroty – uzeniny, sýry. Pokud jsou otoky opravdu velké, lékař může předepsat kompresní punčochy.

V posledním měsíci se také mění těžiště těla, posouvá se dopředu. Aby těhotná udržela rovnováhu, prohýbá se dozadu a zádové svalstvo je v neustálém napětí, což může vyvolávat bolesti v zádech, především v bederní oblasti. Záda srovnáme tak, že tlačíme ramena dozadu, stahujeme lopatky, snažíme se zmírnit prohnutí v kříži, chodit co nejvíc rovně. Pomáhá představa, že nás někdo vodí jako loutku na šňůrce přidělané na temeni hlavy.

S posunutým těžištěm musíme počítat i při těch nejběžnějších pohybech. Pokud se pro něco shýbáme, samozřejmě že ne pro nic těžkého, tak s rovnými zády a napřed pokrčíme nohy. Když vstáváme z postele, přetočíme se nejprve na bok, opřeme se rukama a pak spustíme nohy na zem a posadíme se.

Potíže bývají také se zácpou, ostatně ta zpravidla ženy pronásleduje celé těhotenství. Předcházet jí znamená hodně pít, alespoň dva litry vody denně, jíst pokrmy s vysokým obsahem vlákniny. Pomáhají i otruby jako potravinový doplněk.

Čtěte také:

Bojím, se bojím…

Čím víc se porod blíží, tím víc se dostavují obavy, jestli všechno dobře dopadne, jestli zvládneme rodičovskou roli, zda správně rozpoznáme, kdy jet do porodnice atd. Ještě pořád je čas svěřit se s obavami gynekologovi, dule, nespoléhat na zasvěcené „rady“ kamarádek, neposlouchat nějaké hororové zkušenosti.

Neměla by nás ani zneklidnit gynekologická prohlídka pohmatem. Lékař zjišťuje zralost děložního hrdla, jestli se otvírá, zda neexistuje nějaká překážka, která by zabránila plodu sestoupit. Pokud je plod uložen koncem pánevním, lékař s budoucí maminkou prodiskutuje možnost rodit císařským řezem.

Důležité je také měření tlaku. Pokud by byl příliš vysoký, může se stát, že žena stráví své poslední dny v nemocnici pod lékařským dohledem, aby se vyloučily případné problémy.

Kdy vyvolat porod

Těhotenství netrvá devět měsíců pro nic za nic. Mnohé matky by tuto dobu rády zkrátily, nechaly si vyvolat porod. To by však měl být výjimečný zásah následující po nějakých zdravotních potížích matky, k nimž patří například vysoký tlak, plicní nebo srdeční choroba. Anebo když žena přenáší, zpravidla 14 dní po termínu porodu. Případně pokud se na monitoru zjistí anomálie v srdečním rytmu plodu.

K tomuto zásahu se přistupuje, až když je plod dostatečně zralý a porodní cesty připravené. Rozhodně by ale tento vstup do přirozeného běhu věcí neměl být na objednávku. Navíc není tak docela bez rizika.

Poslední volné chvilky

Zajít si ke kadeřníkovi (kdo ví kdy příště), do kina, na návštěvu ke známým, na romantickou procházku s partnerem. I to je dobrý plán pro období před porodem.

Poslední volné chvíle také využijeme k lenošení a odpočinku. I ke kontrole, jestli máme nakoupené všechno, co budeme po narození dítěte potřebovat. Můžeme si i sepsat seznam lidí, kterým svou radostnou novinu budeme chtít oznámit.

Pokud už doma děti máme, připravíme je na to, že brzo bude maminka na nějakou dobu pryč, aby se jim mohl narodit bratříček nebo sestřička. A je mezitím bude muset někdo pohlídat. Taky překontrolujeme, zda máme už všechno potřebné v tašce do nemocnice. Ve zmatku, který nastane, až přijde den D, na takové věci už nebude čas.

18.1.2024 5:11 | autor: Helena Chvojková  | zdroj: https://www.thebirthhive.com/blog/10-things-to-do-in-your-last-month-of-pregnancy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist