Jak vyléčit HELLP syndrom? Jedině porodem

Těhotenství je bohužel někdy provázeno komplikacemi. K těm nejzávažnějším patří takzvaný HELLP syndrom. Které ženy toto onemocnění postihuje? Jak ho poznáte? Dá se mu předcházet nasazením časné léčby?

shutterstock_1825834022-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Co je HELLP syndrom?

HELLP syndrom patří do stavů, které jsou vázané výhradně na těhotenství. Patří do kategorie tzv. pozdních gestóz, což jsou stavy, které se vyskytují víceméně v období třetího trimestru, v zásadě se nemohou vyvinout v prvním trimestru.

Onemocnění se projevuje zejména tím, že jsou výrazně změněné jaterní enzymy. Existují názory, že s největší pravděpodobností jde o podmnožinu preeklampsie, která je hlavně zaměřena na poškození jaterní buňky.

Projevy syndromu odráží zkratka, která nemoc pojmenovala.

  • H značí Hypertenzi – vysoký krevní tlak
  • EL jako Elevated Liver Enzymes – zvýšené jaterní enzymy
  • LP jako Low Platelet – nízké množství krevních destiček

„Typický klinický obraz vypadá tak, že žena přichází s vysokým krevním tlakem, má otoky a laboratorní testy prokazují jaterní enzymy, které vykazují mnohonásobně vyšší hodnoty a poukazují na to, že patologický proces významně poškodil jaterní buňku. Zároveň se objevují hodně nízké trombocyty (krevní destičky), což může mít za následek krvácivé stavy.

Pacientka má velice často bolesti hlavy, poruchy vidění a stěžuje si také na epigastrickou bolest – bolí ji v podžebří, což je způsobeno tím, že jsou napjatá játra,“ popisuje lékař z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí a zároveň odborník na klinice CMC doc. MUDr. Ladislav Krofta, CSc.

Existuje léčba HELLP syndromu?

V zásadě jediný způsob, jak lze takový stav vyřešit, je ukončení těhotenství. Není jiná možnost. Záleží pak na tom, jak byl stav rozběhnutý, v jaké fázi žena přišla a s tím souvisí i úprava do normálu. Každopádně když se tento stav rozvine u ženy jednou, je vyšší pravděpodobnost, že se může vyskytnout znovu.

„Problém je, když se HELLP syndrom rozvine velice brzo a ukončení těhotenství je spojeno s těžkou nezralostí dítěte. Potíže nastávají také v případech, kdy žena přichází se stavem, který se vyvíjí hodně rychle. Dokonce se může rozvinout během několika málo dnů.

Velice často není v takových případech možné u pacientky vaginální porod, a protože je třeba jednat rychle, na řadu přichází císařský řez,“ vysvětluje MUDr. Krofta a dodává:

„Situace je komplikovaná také tím, že kvůli nízkému počtu krevních destiček může u ženy dojít k poměrně velké krevní ztrátě, která se objeví v průběhu operace nebo v časném pooperačním období. To znamená, že technika operace při HELLP syndromu má určitá specifika, která jsou odlišná od jiných císařských řezů.“

Lze onemocnění předcházet?

Již v minulosti lékaři znali určité ukazatele, které mohly ukázat na ženy se zvýšenou pravděpodobností vzniku HELLP syndromu. Jedná se o rasové predispozice a obezitu, rizikovou skupinu představovaly i ženy, které měly v anamnéze, že se u nich tento stav už jednou rozvinul.

V současnosti se hledají určité markery, jak u žen riziko preeklampsie, a tedy i HELLP syndromu zjistit co nejdříve. Má totiž zásadní vliv na nemocnost ženy, ale také na nemocnost, eventuálně i úmrtnost, dítěte. Existuje snaha vytipovat tyto ženy dopředu, protože i jejich děti zpravidla bývají menší, než by měly v daném týdnu těhotenství být.

„V současné době máme jednu zcela novou věc, která se jeví velice slibně, a to je placentární růstový faktor, který by se mohl dát nabírat už ve 13. týdnu těhotenství, kdy se dělá screening na vrozené vývojové vady. A pokud se dané parametry ukážou jako abnormální, jsme schopni už v této fázi těhotenství na základě screeningu ženě říct, jakou má pravděpodobnost, že se u ní takové onemocnění vyvine.

Hlavní význam vidím v tom, že pokud se u ženy prokáže zvýšené riziko, je možné začít už takto brzo s medikací, která může významně oddálit nástup rizikového stavu, jeho klinickou manifestaci, nebo se to může eliminovat zcela,“ vysvětluje nové možnosti MUDr. Krofta s tím, že toto vyšetření mohou nastávající matky podstoupit na klinice CMC jako součást programu Materna II.

Medikací, která může pozitivně ovlivnit nástup HELLP syndromu, je podávání aspirinu. Je ale nutné začít ho podávat co nejdříve, ideálně od počátku druhého trimestru, protože například ve 20. týdnu už je na to pozdě.

Aspirin výrazně ovlivňuje mikrocirkulaci a všechny tyto stavy pravděpodobně mají co dočinění s patologickou mikrocirkulací v placentárním řečišti. Existují studie prokazující, že to skutečně funguje.

Čtěte také

Příznaky, které je dobré sledovat

Známkou preeklampsie může být rapidní váhový přírůstek, tvorba otoků, bolesti hlavy a bolesti v podžebří, poruchy vidění. Žena může méně močit, mohou se objevovat určité krvácivé projevy, modřiny…

HELLP syndrom jako příčina úmrtí

Co se týče úmrtnosti žen v České republice, na prvním místě jsou krvácivé stavy. Stavy související s vysokým tlakem – s preeklampsií – jsou až na třetím místě. Jsou samozřejmě popsané případy, kdy žena k lékaři nechodí či přijde moc pozdě nebo stav není rozpoznán, a když je rozpoznán, nelze již adekvátně rychle reagovat. Je to závažný stav, kterého se všichni obávají.

„Co se týče úmrtnosti kojenců v souvislosti s tímto onemocněním, HELLP syndrom se může rozvinout už třeba v 28. týdnu těhotenství, což je spojeno s tím, že dítě je menší, než má být, protože – jak již bylo řečeno – je porušená mikrocirkulace placenty.

Dítě je tedy nejen předčasně narozené, ale ještě hypotrofické (tj. s nízkou porodní váhou), což mu samozřejmě nepřispívá. Takže se může stát, že v důsledku prematurity (nedonošenosti) zemře,“ vysvětluje MUDr. Krofta.

Přední český gynekolog a zkušenosti z praxe

Doc. MUDr. Ladislav Krofta, CSc., působí v Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí a na klinice Canadian Medical Care. Se svým týmem provedl v rámci Centra fetální medicíny ÚPMD již dvě desítky operací plodů v těle matky.

I tento zkušený lékař uvádí, že se ve své praxi s nebezpečnou nemocí často setkává.

„Těch případů je ročně několik. A v řadě z nich se jedná o extrémně závažný stav, protože ženy přicházejí s obrovsky vysokým tlakem, mají špatné laboratorní parametry, nemočí…

Těhotenství se ukončí a následně v důsledku špatných koagulačních faktorů mohou nastat závažné formy krvácení, žena krvácí například do břicha, musí být operována, může přijít o dělohu. Ženy by tedy měly vědět, že se může poměrně rychle rozvinout závažný stav, a proto není radno jeho příznaky podceňovat.“

 

12.4.2023 5:13 | autor: Z dostupných zdrojů zpracovala redakce Babywebu | zdroj: Článek byl napsán na základě klinických zkušeností doc. MUDr. Ladislava Krofty, CSc.., https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5681618/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist