Péče o dítě – batole

Základem péče o batolátko je správné stravování a pohyb na čerstvém vzduchu. Nevynechávejte proto venkovní aktivity s dětmi i za špatného počasí a v zimě. Organismus je každý den zkoušen a bojuje s viry, bakteriemi, parazity a plísněmi. Měli bychom se snažit podporovat přirozenou obranyschopnost organismu. Vstup do podrubriky Péče o dítě – batole Mnoho dětí i v batolecím věku stále používá dudlík. Některé dítě jen na […]

Základem péče o batolátko je správné stravování a pohyb na čerstvém vzduchu. Nevynechávejte proto venkovní aktivity s dětmi i za špatného počasí a v zimě. Organismus je každý den zkoušen a bojuje s viry, bakteriemi, parazity a plísněmi. Měli bychom se snažit podporovat přirozenou obranyschopnost organismu.

Vstup do podrubriky Péče o dítě – batole

Mnoho dětí i v batolecím věku stále používá dudlík. Některé dítě jen na noc, jiné dudlá po celý den. Dudlík někdy skutečně dokáže zázraky. Někdy však zase potřebujeme malý zázrak, jak dítě dudlíku odnaučit. Ve většině případů je vhodné zamyslet se ve věku dítěte 1,5 – 2 roky, zda by zvládlo s dudlíkem přestat. Na Babywebu najdete mnoho tipů, které vám pomohou s dudlíkem přestat.

Batolecí období je také časem, kdy učíme děti hygieně a chodit na nočník. Práci nám mohou usnadnit například hrací nočníky, které při vykonání potřeby zahrají písničku. Jak děti rostou, je dobré také přizpůsobovat velikost nočníku. Dětský nočník může vypadat různě, například svým tvarem připomínat křesílko, což může děti zaujmout. Je dobré od počátku dodržovat a učit děti základním hygienickým návykům, jako je například umývání ručiček po příchodu z venku či po použití nočníku.

Batole chvíli nepostojí, neposedí. Je stále „v akci“, a proto si potřebuje v noci řádně odpočinout. Zdravý spánek je pro jeho vývoj stejně důležitý jako zdravá strava a pohyb. Každé dítě je jiné, takže i potřeba spánku je u dětí velmi individuální. Základem spánkového režimu batolat je chodit spát ve stejný čas, a to důsledně. Jestliže nastane doba, kdy dítě má spát, je potřeba čas dodržet a odchod do postýlky neoddalovat. Nedodržování pravidelnosti může později u dítěte vést k problémům s usínáním a spaním. Uvádí se, že dvouleté dítě by mělo spát 11 až 12 hodin v noci a přes den by si mělo zdřímnout 1 až 2 hodiny. Tříleté dítě by v noci mělo spát 10 až 11 hodin a přes den dvě hodiny. Delší denní spaní by mohlo způsobit „nechuť“ k večernímu usínání. To samozřejmě usnadní vydatný odpolední pobyt na čerstvém vzduchu a pohybové aktivity. Pokud se rodičům nepodaří dítě po obědě uspat, namístě je hodinka klidného zaměstnání: čtení a vyprávění, prohlížení obrázků, společný odpočinek.

Vstup do podrubriky Péče o dítě – batole

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist