babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Vývoj > Jak naučit dítě na nočník > Jak a kdy učit dítě na nočník a na záchod?
Jak a kdy učit dítě na nočník a na záchod?
Většina dětí ve věku tří let už chodí na záchod sama, ale když to zrovna vaše tříleté dítě ještě neumí, nezoufejte. Některým dětem se to podaří až kolem čtyř let.
Důležité je netlačit zbytečně na pilu
„Čert mě může vzít, když slyším maminku, jak se chlubí, že už půlroční dítě vysazuje na nočník!“ zlobila se psycholožka PhDr. Tamara Cenková.
„Miminko sotva začalo vnímat svět kolem sebe a rozlišovat osoby ve svém okolí a už je tlačeno do nějakých povinností, které ještě vůbec nemůže pochopit. Jasně, když necháme dítě na nočníku patřičně dlouho, určitě se vyčurá, možná i vykaká, ale není to z jeho vůle, je to pouze přirozený proces.
Maminky se snaží vystihnout moment, kdy má dítě potřebu, a dávají ho na nočník. Brzkým vysazováním na nočník však můžeme dítěti spíše ublížit než pomoci,“ upozorňuje psycholožka.
Jak poznám, že je čas začít dítě učit?
Dítě musí být na ovládání potřeby jít na záchod tělesně i psychicky zralé. Bez toho nebudete mít moc šancí na úspěch.
Za úspěch se považuje, že je dítě schopno vůlí zadržovat moč nejméně po dobu tří hodin. To ukazuje, že svaly močového měchýře jsou dost silné na udržení většího množství moči.
Dítě se také musí naučit vnímat tělesné signály, že se mu chce na záchod, a zachovat se podle toho, než se stane „nehoda“. To není malý úkol pro někoho, kdo zatím o něčem podobném vůbec nemusel přemýšlet!
Hodně pomůže, když si bude moci samo snadno stáhnout oblečení.
Klíčem k úspěchu je správná motivace
Ale pozor, tělesná a mentální připravenost nejsou to jediné, co zde hraje roli. Hlavní je motivace. Jestliže už dítě dává najevo svou touhu po nezávislosti a s oblibou se opičí po všem, co děláte v koupelně i jinde, může to být vhodný okamžik, který se dá v učení na záchod dobře využít.
Většina dětí se naučí dřív ovládat stolici než močení, protože na „velkou“ jde většinou jednou nebo dvakrát denně a v podobnou dobu.
Záchod
Jakmile si dítě zcela osvojí chození na nočník, kupte dětský nástavec na záchodové prkénko a také stoličku (schůdek), přes kterou nahoru snadno vyleze. Ideální bude, když na nákup půjdete společně a dítě si samo vybere, bude pak „svůj“ záchod daleko raději používat.
Až si chození na záchod osvojí, můžete se zbavit nočníku. Chlapečci si ze začátku na mísu také sedají, ale časem začnou napodobovat tátu nebo staršího bráchu a budou čurat vestoje.
Čtěte také:
- Naučte dítě smrkat. Víme, jak na to
- Zbavte dítě plenek jinak. Indiánská metoda funguje!
- Boj s nočníkem aneb Trénink hygienických návyků může být zábava
Počurávání
Občasné noční pomočování (asi tak dvakrát týdně) a denní nehody (dítě je zabrané do hry, směje se) jsou úplně normální po dobu alespoň půl roku až roku, dokud chození na záchod dokonale nezvládne.
Pokud se vaše dítě průběžně v noci pomočuje, může to být tím, že má malý močový měchýř nebo se nenaučilo se vzbudit, jakmile cítí tlak plného měchýře. Tento problém většinou sám časem odezní. Doporučuje se také uváženě omezit pití večer a před spaním.
Co mohu udělat já?
Trénink se záchodem dítěti usnadníte, když mu budete dávat oblečení, ze kterého se snadno a rychle dostane bez vaší pomoci. Tepláky nebo šortky s gumou (ne tkaničkou) v pase a elastické spodní prádlo jsou ideální.
Chcete-li, aby chlapeček při močení stál, bude možná potřebovat vaši pomoc – pokud to zatím sám dokonale neokoukal od táty. Zase se vám bude hodit stupínek k míse a také může pomoci mu dát nějaký cíl, na který má mířit – stačí do mísy hodit kousek papírku, který má zasáhnout.
Připravte se ale raději na to, že nějakou dobu budete muset po chlapečkovi kolem mísy vytírat, protože naučit se čurat cíleně do mísy může nějakou dobu trvat.
S předstihem
Naučte dítě, že se někdy vyplatí jít na záchod předem, i když ještě necítí naléhavou potřebu, například před dlouhou cestou autem. Jsou situace, kdy se chce na záchod, ale není kam jít, jako je tomu třeba na procházce nebo na výletě. Pro kluky to je jednoduché, ale holčičky se musí naučit, jak si dřepnout tak, aby si nepočuraly boty a oblečení.
Utírání a mytí
Dítě dále musíme naučit, jak se o sebe postarat po použití toalety. U holčiček je klíčové, aby se otíraly „zepředu dozadu“. Vyhnou se tak zanesení infekce z řitního otvoru do vagíny. Dbejte na to, aby si dítě po použití záchodu automaticky mylo ruce. Když občas dojde k nějaké noční příhodě, nedělejte z toho katastrofu.
Rozhodně dítě za tyhle příhody netrestejte a nedělejte si z něj legraci! Nemůže si pomoci a takhle se bude jenom o to víc stydět.
Kdy zpozornět?
Když dochází k nehodám často během dne i noci, dítě průběžně „učurává“, čurá s námahou nebo si při močení stěžuje na pálení nebo bolest, může mít zánět nebo jiný zdravotní problém. Co nejdříve jděte k lékaři. Stejně tak nezaváhejte, je-li v moči dítěte krev nebo je zakalená, má-li v okolí pohlaví vyrážku nebo zarudlou pokožku nebo se tam průběžně škrábe.
Opětovné pomočování u dítěte, které se už bez problému naučilo chodit v noci na záchod, může být vyvoláno velkým emočním stresem: nová školka, škola, stěhování, narození sourozence (žárlivost a následná regrese), odloučení od rodičů nebo jednoho rodiče, rozvod, ale i zneužívání nebo třeba úmrtí oblíbeného zvířete.
Určitý počet dětí má větší nebo menší problémy i se stolicí. Povětšinou je to tím, že dítě prostě nezareaguje na tlak v konečníku, včas si ho nevšimne, stolici zadržuje déle, než je nutné, tak pak zbytní a na záchodě to pak bolí, což dítě pro příště může zase odradit.
Když má dítě stolici málokdy (méně než třikrát týdně) a dělá buď velké, nebo naopak malé tvrdé bobky nebo má problém ze sebe vůbec něco vytlačit, promluvte si s doktorem, jestli nejde o zácpu.