babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Nejčastější potíže v těhotenství > Otoky nohou v těhotenství: Jak se jim vyhnout při cestování
Otoky nohou v těhotenství: Jak se jim vyhnout při cestování
Otoky kotníků a těhotenství k sobě tak nějak patří. Mimimálně polovina těhotných se jim nevyhne. Víte ale, že si můžete do značné míry ulevit? Prozradíme vám jak.
Co může za oteklé kotníky těhotných žen
K otokům v těhotenství dochází kvůli zadržování většího množství vody v těle, za které může zvýšená produkce ADH (antidiuretický hormon, který ovlivňuje funkci ledvin). Když se k této skutečnosti přidá ještě tlak rostoucího miminka na dolní dutou žílu, která z dolních končetin odvádí krev, mise „oteklé kotníky“ je dokonána. Ale nezoufejte, způsoby, jak svým nohám ulevit, existují.
S otoky kotníků se potýká asi polovina všech těhotných žen, a to zejména v posledních několika měsících těhotenství. Otoky v nohou se obvykle zhoršují ke konci dne, zvláště pokud jste celý den na nohou nebo při cestování, kdy dlouho sedíte s nohama dole. V teplém počasí se pocit těžkých unavených nohou a otoky ještě zhoršují.
Kdy je potřeba být obezřetná?
Na pozoru se mějte v případě, pokud otoky pozorujete i na jiných částech těla (na rukou, ale třeba i v obličeji). Zde je na místě návštěva lékaře, aby odhalil příčinu otoků. Otoky i jinde po těle mohou být známkou preeklampsie nebo v případě asymetrického otoku jedné nohy může jít o trombózu dané končetiny.
Průvodce celým těhotenstvím a porodem
Jak omezit vznik otoků?
Ohlídat byste si měla bílkoviny. Každé jídlo by mělo obsahovat malé množství bílkovin (mezi 50 g a 75 g), jako je libové maso, drůbež, ryby, vejce nebo fazole, jíst byste měla alespoň pět porcí ovoce a zeleniny denně.
Vyhnout byste se měla hodně slaným pokrmům a také polotovarům, které obvykle obsahují vysoké množství solí, cukrů a tuků. Sůl potom způsobí, že vaše tělo zadržuje ještě více tekutin.
Pijte hodně vody, abyste byla dostatečně hydratovaná, protože to naopak vašemu tělu pomůže se přebytečných tekutin zbavit. Do jídelníčku zařaďte potraviny, které jsou přirozeně bohaté na vitaminy C a E.
Skvělé zdroje vitaminu C
- zelené a červené papriky
- melouny
- brambory
- rajčata
- jahody
- zelí
- brokolice
Potraviny bohaté na vitamin E
- rostlinné oleje
- slunečnicová semínka
- sladká kukuřice
- kešu a mandle
Co dál pomáhá?
Zapomenout byste měla na kouření, které k otokům velmi přispívá a celkově škodí i miminku.
Důležité je samozřejmě i pohodlné oblečení, obuv a také správný pohyb. Nikde by vás nemělo nic škrtit, příjemně byste se měla cítit za všech okolností – ať už doma u televize nebo při cestování.
Zásadní je, co nejčastěji držet nohy ve zvýšené poloze a také často odpočívat, lehnout si, abyste nohám ulevila.
Čeká vás dlouhá cesta?
Pokud se chystáte cestovat letadlem, myslete na své pohodlí už při rezervaci. Místo vedle uličky pro vás bude mnohem lepší – můžete vstát a projít se. Při jízdě autem si udělejte nejméně jednou za hodinu přestávku a opět se projděte. Během cestování si sundejte boty, nohy dejte na volné sedadlo vedle sebe, případně si pod nohy dejte zavazadlo, aby byly ve vyvýšené poloze.
Snažte se vsedě nohy nekřížit (omezuje to průtok krve), ale pravidelně je procvičujte – pomáhá kroužení kotníky, procvičování prstů, protahování nohou (střídavě vysunujte patu a propínejte špičku, protáhnete tím lýtkové svaly).
Čtěte také:
- 20 faktů, které vám o těhotenství nikdo neřekl
- Stručný průvodce obrany před těhotenskými nevolnostmi
- Jak vyléčit HELLP syndrom? Jedině porodem
Co zabrání otokům?
Ani na cestách nezapomínejte na dostatek tekutin – zejména pokud letíte letadlem, je tam velmi suchý vzduch. Při dehydrataci je krev více koncentrovaná, a proto náchylnější ke srážení.
Zvážit byste měla i nošení speciálních kompresních punčoch, a to zejména pokud se chystáte na dlouhou cestu letadlem. Kompresní punčochy snižují otoky a co je ještě důležitější, významně snižují riziko vzniku krevní sraženiny (trombózy). Máte-li křečové žíly, měla byste tyto punčochy nosit i běžně, nejen na cestách.
Účinné je i střídavé sprchování chladnou a teplou vodou, které podpoří krevní oběh nebo poproste partnera, ať vám nohy (včetně chodidel) namasíruje. Spojíte tak příjemné s užitečným.