babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Nevolnost v těhotenství > Těhotenským nevolnostem se lze bránit
Těhotenským nevolnostem se lze bránit
Bohužel i kouzelný čas těhotenství mohou provázet zdravotní problémy a nepříjemnosti. Příroda je však všemocná a nabízí nám nepřeberné množství bylinek, s kterými si můžeme velmi šetrně pomoci.
Nevolnost a zvracení
Nevolnosti, mdloby a zvracení se obvykle objevují od třetího týdne do třetího měsíce, ale u některých žen přetrvávají až do porodu. Jako by na sebe miminka upozorňovala: „Tady jsem, potřebuji vaši pozornost a čas!“ Nevolnosti bývají obvykle spojeny s citlivostí na pachy, což může být příznak nedostatku zinku.
Zinek si doplníme nejlépe užíváním dýňového oleje. Doporučuji ho užívat ráno a odpoledne po 1 lžičce. Aby se zinek do organismu dobře vstřebal, potřebuje k tomu vitamin A. Ten v ideálním množství obsahuje rakytník řešetlákový, koupíme ho například ve formě šťávy. Doporučuji ho užívat v poledne a večer po 1 čajové lžičce. Doplníme si tak i vitamin C, E a další stopové prvky.
Pomůže i máta nebo zázvor
Při nevolnosti je dobré vypít pár doušků slabého mátového čaje nebo rozžvýkat kousek sušeného zázvoru.
Omdlévání v těhotenství
Pálení žáhy
Příčinou pálení žáhy jsou hormonální změny a rostoucí děloha. Žaludeční šťávy se dostávají do trávicí trubice a způsobují nepříjemné pálení. Žaludek je stlačován, a proto je vhodné jíst po malých dávkách několikrát denně.
Pozor na bílou mouku, cukr a mléko
Rovněž je vhodné omezit na minimum konzumaci bílé mouky, bílého cukru, kakaa, kávy a kravského mléka. Bílý cukr můžeme nahradit medem, ovocným či hroznovým cukrem, koncentrovanou jablečnou šťávou. Pozor, ale ani s těmito přírodními sladidly to nijak nepřeháníme.
Kravské mléko silně zahleňuje a neobsahuje skoro žádný pro tělo využitelný vápník. Jestliže jsme milovníky mléčných výrobků, tak upřednostňujeme raději kysané. Zdravější variantou jsou určitě rostlinná mléka – rýžové, ovesné, jáhlové nebo kozí výrobky.
Fenyklový čaj uklidňuje žaludek
Po každém jídle vypijeme malý šálek fenyklového čaje.
Zácpa
Těhotenství obvykle provází problémy s vyprazdňováním. Na tento problém je jednoduchá rada. Užíváme pravidelně 3x denně 1 lžičku nadrcených lněných semínek, které zapijeme 3 dl vlažné vody. Lněné semeno výborně ošetřuje střevní sliznici a chrání ji. Dobře působí i červená řepa nebo sušené nesířené švestky.
Přírodní projímadlo
Večer naložíme 7–10 bio sušených švestek do čisté vody a ráno je nalačno sníme a zapijeme vodou, v níž byly naložené.
Brambory coby přírodní projímadlo
Syrové brambory můžeme s úspěchem použít jako projímadlo. Osvědčil se mi tento recept:
Potřebujeme: šťávu z 2 větších syrových brambor, 2 dl vlažné vody, 1 lžíci lněného semene
Postup: Bramborovou šťávu smícháme s vlažnou vodou, večer kolem 18. hodiny hotovým nápojem zapijeme lněné semínko. Tento postup opakujeme 10 dní a úspěch je zaručen!
Nedostatek železa
V poradně se pravidelně kontroluje obsah železa v krvi. Jestliže lékaři zjistí anémii (nedostatek železa), předepíší preparáty na jeho zvýšení. Nežádoucí účinky těchto preparátů jsou však konzervační chemické látky, zácpa, žaludeční obtíže a nevolnosti.
Proto je dobré nedostatku železa předcházet a jeho hladinu pravidelně doplňovat. Můžete si pomoci například pravidelným užívání dýňového oleje. Do pitného režimu zařadíme i kopřivový čaj, a to 3 šálky týdně a sušené nesířené bio meruňky (každý den sníme 1 ks).
Dýňový olej – zásobárna přírodního železa a zinku
Dýňová semínka jsou výborným a zdravým výživovým doplňkem. Lisuje se z nich velmi kvalitní olej, který je ceněn především pro obsah železa, zinku a vitaminů skupiny B.
Vaginální infekce
Vaginální infekce jsou velmi nepříjemné a mají tendence se neustále vracet. V přírodní medicíně samozřejmě existují léčivky, které nám pomohou tyto problémy vyléčit.
Sedací koupel z mořské soli
Tato procedura je výborná při všech vaginálních potížích. Dezinfikuje sliznice, odstraňuje pálení a svědění. Přináší opravdovou úlevu.
Potřebujeme: 2 hrsti mořské soli, dětskou vaničku naplněnou teplou vodou (ne horkou).
Postup: Sůl rozpustíme ve vodě a do vzniklé lázně na 10 minut sedneme. Tento postup opakujeme 2x denně po dobu 10 dní.
Křeče v lýtkách
Křeče jsou typickým příznakem nedostatku hořčíku. Jsou velmi nepříjemné a bolestivé. Nastávající maminky přepadávají hlavně v noci. Při přetrvávajících obtížích požádáme svého gynekologa o předepsání hořčíkového přípravku. Hořčík je jedním z nejdůležitějších prvků v těhotenství, proto se jeho přísun nesmí zanedbat.
Mandle a sezam – zásobárna cenných látek
Nezbytný je přísun hořčíku a vápníku, které najdeme například v mandlích, sezamu či klíčkách. Místo chroupání ořechů, můžeme konzumovat i z nich vylisovaný olej, doporučuji toto množství 2x denně 1 lžičku mandlového oleje a 1 lžičku sezamového oleje.
Průvodce celým těhotenstvím a porodem
Hemoroidy
Tento problém trápí v těhotenství mnoho žen. Hemoroidy způsobuje především městnání krve v cévách.
Jak postupovat při akutních potížích:
Čajový sáček proti bolesti a svědění
Vnější hemoroidy zklidní čajový sáček se zeleným či černým čajem. Připravíme si ho tak, že čajový sáček na 2 minuty namočíme do teplé vody a pak si ho přiložíme na patřičné místo a necháme 10 minut působit.
Dubová kůra má stahující účinky
Osvědčená je i sedací koupel v nálevu z dubové kúry, nejlépe vlažné. Připravíme si ji tak, že 4 lžíce kůry přelijeme 2 litry vody, vše přivedeme k varu a pak ještě vaříme pod dobu 7 minut. Následně odstavíme a necháme 15 minut louhovat. Po uplynutí této doby, přecedíme, nalijeme do nádoby určené ke koupeli, přidáme vodu a je hotovo. Koupel by měla trvat 10 minut.
Začneme den s pohankovým čajem
Potřebujeme: 1 lžíci pohanky lámanky, 3 dl vroucí vody
Postup: Pohanku omyjeme a pak jí přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut odpočívat. Poté přecedíme a popíjíme po douškách po dobu 8 týdnů.
Čtěte také:
- Co je dobré pít v těhotenství?
- Několik tipů, jak se stravovat v těhotenství
- Jaké sporty jsou vhodné v těhotenství?
Potíže s močovými cestami
Problémy jsou obvykle spojeny s přítomností nežádoucích bakterií v moči. V těhotenství se díky změněné hormonální hladině dostanou bakterie a nežádoucí zárodky do močového měchýře mnohem rychleji.
Hygiena je základ
Důležitá je přísná hygiena – tedy častá výměna bavlněných kalhotek.
Při omývání rozhodně neužíváme parfémovaná mýdla a sprchové gely, jsou velmi dráždivé a plné chemie. Pro omývání genitálií upřednostňujeme bioorganickou kosmetiku nebo si připravíme směs 2 lžic rostlinného panenského oleje s 2 kapkami levandule a 1 kapkou éterického oleje tea tree.
Pitný režim je velmi důležitý
Potížím též můžeme předejít dostatečným pitným režimem a pravidelným močením. Příroda to zařídila velmi moudře – těhotné ženy chodí často močit, protože se tak chrání před množením zárodků.
Lichořeřišnice s bakteriemi zatočí
Při zánětu močových cest se mi velmi osvědčila tinktura z lichořeřišnice. Užíváme ji 3x denně 15 kapek nakapaných do 3 dl vlažné vody po dobu 14 dní.
Nervozita, podrážděnost, obavy
Obvyklou příčinou nervozity a přetrvávajícího vnitřního neklidu je zahlcení podněty a také fyzické nebo psychické přetížení. Například konflikty v partnerských vztazích, rodině, problémy v zaměstnání, finanční situace…
Na chmury platí pravidelný pohyb
Alespoň 30 minut svižného pohybu denně nám pomůže získat lepší náhled na svět.
Kouzlo relaxace
Cílené přestávky například s knihou nebo poslechem klidné hudby, relaxací jsou pro náš organismus opravdovým balzámem. Například i čínská relaxační pohybová cvičení tai chi a čchi-kung pomáhají odstranit napětí a uklidnit mysl.
Bachova terapie v těhotenství a u dětí
Psychologové se shodují na faktu, že většina psychických poruch je zapříčiněna v prvních sedmi letech, nejdůležitější je ovšem úplně první rok života dítěte. Mnohým problémům by se dalo zamezit, kdyby děťátko vyrůstalo od prvního dne s Bachovými květy. Tento první den už spadá do těhotenství.