Trombóza znamená nebezpečí pro ženu i její plod

Trombóza v těhotenství může ohrozit na životě dítě i nastávající maminku. Jaké jsou možnosti léčby a prevence, nám připomene rozhovor s MUDr. Janem Kvasničkou, DrSc.

shutterstock_2193844183-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

„Pořád se z toho nemůžu vzpamatovat,“ přiznává třicetiletá Olina. Před několika týdny porodila zdravého chlapečka. Těšila se, jak si mateřskou bude užívat společně se svou stejně těhotnou kamarádkou. Ta však měsíc před porodem náhle zemřela. Její miminko také. Diagnóza zněla jasně – trombóza.

Šlo tomu včas předejít?

O nebezpečí žilních trombóz a embolií hovoříme s prof. MUDr. Janem Kvasničkou, DrSc., vedoucím lékařem Oddělení klinické hematologie a Trombotického centra 1. LF UK a VFN Praha.

Co zvyšuje riziko embolických onemocnění a lze je včas rozpoznat?
U každé těhotné ženy dochází ve třetím trimestru ke zvýšení hladiny fibrinogenů a dalších koagulačních faktorů. Jinými slovy, tělo je ve zvýšené pohotovosti ke srážení krve.

Tělo se připravuje na porod?
Ano. Je to příprava těla, aby žena při porodu nevykrvácela. U některých osob ale existuje, často dědičná, dispozice ke zvýšenému srážení krve. V naší populaci je nosičů těchto mutací, tedy změn, tento výskyt poměrně vysoký, 8 – 10 % obyvatelstva.

Co to znamená?
U nich může v těchto situacích, v kombinaci s dalšími rizikovými faktory pro vznik trombózy, což je obezita, kouření, vyšší věk ženy a také pozitivní rodinná anamnéza, docházet k žilním trombózám nebo embolizacím. To je samozřejmě velmi dramatické, protože v této situaci jsou ohroženy vlastně životy dva. Život těhotné matky i plodu. To může skončit velmi tragicky.

Jaké jsou šance na záchranu života dítěte

V podobném případě, u embolie u ženy v osmém měsíci, je šance na záchranu života dítěte?
V takové situaci je možné ještě zachránit plod. Většinou ale je ten plod už také postižen. Ten stav může být dlouhodobý, kdy během nitroděložního vývoje dochází k ischemizaci, ke zhoršené průtočnosti krve v placentě.

Nebezpečí nositelů této nemoci je u nás poměrně vysoké. Je u nás taky dostatečně zajištěna prevence, aby se tyto rodičky včas podchytily?
Ano. Nyní se také věnujeme ženám, které začínají s hormonální kontracepcí, kde jsou estrogeny v kombinaci s progestiny, podávané v perorální formě. To vyvolává podobný stav jako v těhotenství – zvýšenou pohotovost srážení, tedy hyperkoagulaci.

Rizika hormonální antikoncepce

Jsou ženy s hormonální antikoncepcí o této skutečnosti dostatečně informovány?
Právě proto dnes ve spolupráci s gynekology i s pediatry požadujeme, aby každý lékař, který předepíše tyto léky, udělal nejdříve důkladný rozbor anamnézy. To znamená, zda se v rodině dotyčné uživatelky vyskytovala žilní trombóza nebo embolie. A pokud ano, pak je nezbytné vyšetřit, zda je dotyčná žena trombofilií postižena. To už je otázka laboratorního vyšetření neboli koagulačních testů (testů na srážlivost krve – pozn. redakce), abychom to zachytili.

Pokud jsou testy pozitivní, ženě hormonální antikoncepci nedoporučíte?
Ano, v takovém případě je hormonální kontracepce nevhodná. Totéž vyšetření se dnes doporučuje ženám, které opakovaně potrácely nebo měly nějakou komplikaci již v předchozích graviditách, nebo se v rodině opakovala žilní trombóza. Měla by být také vyšetřena na zvýšenou srážlivost krve. Pokud zjistíme, že ženy neměly žilní trombózu, ale jsou nositelky trombofilní mutace, tak je po celou dobu gravidity sledujeme.

A když se riziko potvrdí?
Pak užívají nízkomolekulární heparin. Samy si ho píchají.

Čtěte dále

Po porodu už je vše pryč?

Porodem toto riziko končí?
Ne. Šestinedělí je z hlediska trombózy více rizikové, užívání heparinu musí pokračovat i během této doby. Nemálo těhotných žen má také problémy s křečovými žílami. Je i zde riziko trombózy? Křečové žíly samy o sobě představují jen jedno z možných rizik vzniku žilní trombózy. Samy ale k žilní trombóze nevedou. To je zase oblast spíš dysfunkce stěny cévní ke vzniku křečových žil.

Je možné doporučit těhotným ženám jako prevenci aspirin, který je označován za skvělou druhotnou prevenci při mrtvicích a infarktech?
Samotný aspirin se těhotným ženám nedoporučuje. A v tomto případě je bez efektu.

9.6.2023 5:02 | autor: Jarmila Jelínková | zdroj: DrSc., Rozhovor s prof. MUDr. Janem Kvasničkou, vedoucím lékařem Oddělení klinické hematologie a Trombotického centra 1. LF UK a VFN Praha

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist