Nejčastější chyby při zařizování pokoje pro školáka

Při nástupu dítěte do školy se logicky zvyšují nároky na zařízení jeho pokoje. Rodiče by měli myslet na to, že jejich dítko bude potřebovat prostor nejen na hraní, ale nově i na učení a měli by umět tento prostor správně vyvážit. Mnozí z nich si však při zařizování pokoje svého školáčka nevědí rady a dopouštějí se chyb, které se mohou projevit na zdraví dítěte i na jeho schopnosti učit se. Přečtěte si, jaké chyby patří k těm nejčastějším.

pokoj-skolaka-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Neoddělená a nesprávně vybavená studijní zóna

Vytvořením studijní zóny, kterou jasně oddělíte od prostoru pro odpočinek a zábavu, můžete dítěti přípravu do školy značně usnadnit – bude se tak moci plně koncentrovat na školní aktivity a nebude se připravovat vedle hromady hraček či rozestavěné stavebnice. Studijní zónu zařiďte komfortně a organizovaně. Předměty nesouvisející se školou přesuňte do jiné části pokoje, aby nerozptylovaly pozornost dítěte.

Nábytek rozmístěte tak, aby garantoval efektivní studijní proces. „U psacího stolu by nemělo chybět okno jako přírodní zdroj světla. Pokud není k dispozici, nahraďte jej lampou, která poskytne dostatek osvětlení. To by mělo v případě praváků dopadat z přední či levé strany, u leváků naopak, a to pod úhlem 60 až 70 stupňů,“ radí Petra Triščíková z největšího tuzemského e-shopu s nábytkem. Zároveň by mělo mít dítě po ruce dostatek úložného prostoru, kam schová školní pomůcky. Pokoj vybavte i háčky a věšáky, aby si děti měly kam odložit školní batoh i oblečení (aby jim zbytečně neomezovaly volný prostor).

Absence prostoru k odpočinku a hraní

S rozmístěním vybavení dětského pokoje souvisí i potřeba zajistit prostor, který slouží ke hraní a volnočasové zábavě. Na ten řada rodičů s přibývajícím věkem dětí zapomíná nebo mu nevěnuje takovou pozornost. Hraní si v dětském věku, i v tom školním, však zastává důležitou roli. Výzkum, který provedl americký Creativity Institute, ukázal, že hračky posilují sebevědomí dětí, zvyšují motivaci k dokončování činností a jsou základem tvoření pozitivních sociálních vztahů. Hrací zóna navíc nemusí nutně znamenat nepořádek, pomocníkem mohou být například praktické úložné boxy na hračky.

Málo úložného prostoru

Jako rodiče školáka nezapomínejte ani na to, že se s příchodem školních povinností zvyšuje počet učebnic, sešitů a školních pomůcek. Shromažďování předmětů na psacím stole je nevhodným řešením, protože omezuje prostor pro učení. Rostou tak nároky na velikost úložného prostoru.

V pokoji školáka by tak neměly chybět poličky na učebnice, regály i skříňky se zásuvkami na sešity a další úložné prostory pro školní potřeby. Variantou je také multifunkční nábytek. „Pokud nechcete pořizovat celé nové vybavení, řešením mohou být pojízdné přídavné kontejnery k dětskému psacímu stolu. Jejich součástí je množství praktických zásuvek. Plastová kolečka kontejneru umožňují snazší manipulaci a jednoduše jej přemístíte dle potřeby,“ doporučuje Petra Triščíková.

Čtěte také:

Nevhodný nábytek

Rodiče obvykle chybují v tom, že školákům v pokoji ponechají původní stůl určený pro děti nižšího věku anebo stůl vyřazený například z jídelny. Ten však nesplňuje nároky kladené na zdraví a správný vývoj dítěte. Při psaní se totiž v těle aktivuje velké množství svalů a je nezbytné poskytnout jim vhodnou oporu. Předpokládejte, že dítě bude u stolu trávit mnoho času, a tomu přizpůsobte jeho charakter. Výška stolu by se měla pohybovat v závislosti na výšce školáka, ideálně mezi 70 a 75 cm.

Při pořizování pracovního stolu se navíc vyplatí myslet dopředu. Je pravděpodobné, že do budoucna bude vaše dítě potřebovat ke studiu počítač. K těmto účelům slouží speciální počítačové stoly, které disponují zvýšenou částí pro umístění monitoru tak, aby byla obrazovka dostatečně daleko a nepoškodila oči dítěte. Dispozicím stolu nakonec přizpůsobte i výšku židle, která by měla být nastavitelná a podporovat polohu nakloněnou dopředu, vzpřímenou i uvolněnou. Proto raději pořiďte kvalitní kancelářské křeslo, jež odpovídá daným požadavkům.

Nekvalitní postel a matrace

Prospěch dítěte ve škole a jeho schopnost učit se ovlivňuje řada faktorů. Jedním z těch důležitých je i kvalita spánku. Plnohodnotný spánek člověku dodává energii, posiluje jeho schopnost koncentrovat se, přijímat informace a řešit problémy. Kromě toho kontroluje emoce i jednání. Studie americké organizace National Sleep Foundation odhalila, že děti, které jsou v průběhu dne nadměrně ospalé, vykazují ve škole větší problémy s učením, pozorností i chováním a dosahují podprůměrných výsledků. Doporučená délka spánku školáků je proto 9 až 11 hodin denně.

Základem vydatného spánku je mimo jiné správně zvolená postel s matrací. „Matrace by měla odpovídat tělesným dispozicím dítěte. Pro mladší děti je zdravější tvrdší a tužší matrace, která slouží jako pevná opora páteře. Pro starší školáky je vhodné zónové řešení, což znamená, že v oblasti ramen a pánve může matrace poskytovat měkčí oporu, v oblasti beder by ale měla být pevnější,“ dodává Petra Triščíková.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist