babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Předškolák > Vzdělání a zábava > Zápis do školy > Vybíráme batoh pro školáka: Na co se zaměřit?
Vybíráme batoh pro školáka: Na co se zaměřit?
Pokud pro své dítě vyberete nevhodný školní batoh, může to skončit nemalými zdravotními problémy, jako je chronická bolest hlavy, deformovaná páteř nebo skolióza. Na co se při nákupu školního batohu zaměřit, abyste koupili ten správný, radí rehabilitační lékař MUDr. Karel Pitr.
Bohužel, nevhodných batohů je na našem trhu spousta, více než třetina, proto je potřeba si při výběru batoh důkladně prohlédnout. A jak poznat ten správný? „Na první pohled toto poznat nelze. Batoh je nutné důkladně prozkoumat jak z hlediska materiálů a konstrukce (popruhy, kostra, vnitřní uspořádání), tak z hlediska velikosti vzhledem k dítěti. Dobrý batoh, pokud je správně používán, nezpůsobuje dítěti potíže charakteru unavenosti nebo bolesti,“ vysvětluje MUDr. Karel Pitr.
Zároveň upozorňuje, že značný rozdíl je i mezi batohem a tradiční aktovkou. Ačkoliv se vám to možná nezdá, protože sami jste s aktovkou vyrostli, je zde důvod, proč aktovka pro dítě není tolik vhodná – obvykle se totiž neopírá o pánev, a zátěž tudíž nese jen horní část páteře. Z tohoto hlediska je pro dítě vhodnější batoh.
Obzvláště malí školáci mezi první a pátou třídou jsou ke zdravotním problémům nejnáchylnější. Jsou ve vývoji a rychle rostou, což může mít při velké zátěži a nekvalitním batohu dopad na jejich záda. „Samozřejmě může, a to několika způsoby. Záleží na tom, ve kterém směru je špatný. Například pokud má kratší jeden popruh, zatěžuje více jednu stranu a může vést ke skolióze. Při špatném výškovém usazení může přetěžovat jednu určitou část páteře, třeba krční nebo bederní. Z toho mohou plynout bolesti přetížených svalů, které upozorňují na to, že něco je špatně, a tedy mají svoji signální funkci. Při delším přetížení se páteř může deformovat v předozadním směru – mluvíme o zvětšené hrudní kyfóze a bederní lordóze – po delší době mohou být i následky na meziobratlových ploténkách nebo třeba výrůstky na obratlích. Při přetížení krční páteře se zvýšené svalové napětí může přenášet na svaly šíje a způsobit třeba chronické bolesti hlavy,“ vyjmenovává rehabilitační lékař MUDr. Karel Pitr.
Čtěte také:
- Odklad školní docházky: Z jakých důvodů a kdy ho provést
- První třída – jak ji zvládnout?
- Zdravé svačinky pro školáky
Bohužel pravdou zůstává, že někdy děti trpí dobrovolně nebo spíše kvůli jisté nedbalosti rodičů. Častým nešvarem bývá, že děti nosí v batohu naprosté zbytečnosti. Maximální velikost nebo zátěž batohu nelze přesně určit, je závislá na stáří dítěte a jeho vzrůstu, je proto nutné spíše pozorovat, jak dítě dokáže batoh zvládnout, jak daleko a jak dlouho ho nosí a jestli není po příchodu ze školy unavené.
Problém může být s popruhy, neměly by být moc utažené a ani volné. Příliš velký batoh také není ideální – mnoho rodičů v rámci úspor často raději koupí batoh větší s tím, že jejich dítě do něj postupně doroste, jenže mezitím záda trpí.
Je možné dítěti chytrým způsobem zátěž odlehčit? I na toto je jednoduchá odpověď. „Těžké části nákladu mají být co nejblíže ose, tedy co nejblíže zádům dítěte, v těžišti batohu. Dobrý výrobce uspořádá kapsy v batohu tak, aby vyhovoval tomuto požadavku,“ dodává MUDr. Karel Pitr.
Co by měl správný školní batoh splňovat?
- Popruhy: Měly by být široké ideálně 4 cm, dostatečně pevné, se snadno nastavitelnou délkou, v oblasti ramen vypodložené (vyměkčené).
- Kostra: Měla by mít správné rozměry (výšku i šířku podle velikosti a stáří dítěte), tvarování podle tvaru zad, měla by být lehká.
- Materiál: Pevný, lehký, snadno udržovatelný, nepromokavý, atraktivní barva s reflexními prvky.
- Struktura batohu: U zad kapsa na těžké předměty, kapsa na cenné předměty by neměla být na povrchu, zvlášť by měla být kapsa na svačinu a přezůvky.
- Nosnost: Podle váhy a svalové kondice a věku dítěte.