Je vaše dítě alergické? Poradíme vám, jak vhodně zařídit jeho pokoj

Měkké barevné koberce, nejrůznější dekorace a spousta hraček a plyšáků. Tak takhle nějak obvykle vypadá dětský pokoj. Když se ale u dítěte objeví nepříjemná alergie, stává se z běžného vybavení domácnosti nepřítel číslo jedna. Přesto váš malý alergik může mít útulný pokojíček. Stačí dodržet pár základních pravidel. Více o alergii MUDr. Eva Kovaříková z pražské alergologie Třeboňská.

„V České republice trpí nějakým typem alergie přibližně 35 % dětské populace, přičemž nejčastěji je zastoupen atopický ekzém a alergická rýma s tím, že ekzém je častější v nižších věkových skupinách – u kojenců a batolat. Asthma bronchiale má až 15 % dětské populace. Trend je přitom stále vzrůstající. Během posledních dvou dekád se vzrůst odhaduje až o 20 %. Projevy alergie nejsou již omezeny na specifickou sezonu např. jarních pylů nebo na určité prostředí. Čím dál více způsobují problémy celoročně působící alergeny. Je patrný vliv výživy, celkové změny životního stylu, špatná kvalita venkovního ovzduší ve velkých městských aglomeracích. Jednoznačně byl prokázán vztah alergických onemocnění s expozicí alergenů vnitřního prostředí, tj. zplodin hoření, dále vliv roztočů a plísní, vliv domácích zvířat a tabákový kouř. Negativně se rovněž podílejí změny klimatu – oteplení a tím prodloužení jarní pylové sezony.“

Jak tedy malému alergikovi pomoci?

Ačkoliv je život s alergií protkán množstvím drobných i větších obtíží a problémů, lze jej zvládnout. Základem je zohlednění alergie při zařizování domácnosti a především dětského pokoje malého alergika. Myslet by již na začátku měli rodiče také na to, jak a čím se bude pokoj co nejsnadněji udržovat v čistotě a bez dráždivých alergenů.

Podle doktorky Kovaříkové by měl být zařízen tak, aby se v něm dítě cítilo dobře, aby mělo své oblíbené hračky a aby se mu dobře usínalo v pohodlné postýlce. Současně by ale měl být upraven tak, aby měl omyvatelné povrchy a dal se dobře provětrat. Měl by mít lůžkoviny, které se dají dobře prát, a matraci, která se dá vyluxovat a má snímatelný potah. Rovněž hračky by rodiče měli volit takové, které se dají omýt nebo vyprat. To samé platí i pro nábytek – měl by být s omyvatelnými povrchy, nejlépe dřevěný bez přísad agresivních chemických látek a lepidel (formaldehyd).

Vyvarovat by se rodiče měli i textilií, které jsou velkým pohlcovačem prachu. Prach je totiž rájem pro roztoče, jejichž výměšky bývají spouštěčem nepříjemných alergických reakcí. Mnoho dětí je dnes alergických právě na prach a roztoče, které v něm přebývají. Roztočům se daří zejména v kobercích, záclonách, závěsech, polštářích a peřinách. Na záclonách a závěsech se navíc kromě prachu a roztočů usazují i pyly, které při větrání pronikají dovnitř. Lepší variantou jsou proto žaluzie.

Pokud přece jenom rodiče nechtějí záclony z dětského pokoje odstranit úplně, je důležité je prát alespoň jednou za 2 měsíce na vyšší teplotu (doporučuje se 60 stupňů). V případě žaluzií je zase potřeba je pravidelně otírat, aby se na nich neusadila vrstva prachu. Jak dodává doktorka Kovaříková: „Pořiďte si buď omyvatelné žaluzie, nebo raději nic.“

Co je lepší? Koberec nebo lino?

„Hlavní zásadou je nemít celoplošný koberec, množství dekoračních textilií, ve kterých se drží prach a tím roztočové alergeny,“ říká nekompromisně doktorka Kovaříková. Koberce sice chrání děti před prochladnutím od nohou, ale v případě, že máte doma alergika, zvolte raději jiný druh podlahové krytiny. Koberce jsou totiž doslova živnou půdou pro prach a roztoče, které mohou spustit nepříjemnou alergickou reakci. Podlaha v dětském pokoji by ale měla být komfortní, příjemně teplá a také snadno omyvatelná. Dobrou alternativou je například měkké linoleum nebo korek. Oba tyto materiály jsou pro malé děti naprosto ideální.

Jak by měla vypadat postýlka?

Postýlce by rodiče měli věnovat opravdu velkou pozornost. Matrace a ložní prádlo se totiž velmi rychle stávají královstvím roztočů. Sáhnout by proto měli po matraci pokryté ochrannou vrstvou nebo se snímatelným pratelným potahem. Polštáře a přikrývky by měly být antialergické nebo z dutého vlákna. „Postel by měla mít nohy, aby se pod ní dalo vytírat a matrace by měly být s povlakem z netkané textilie, která brání průniku roztočů. Lůžkoviny pak z umělé střiže, kterou bude možné prát při teplotě nad 60 °C,“ upřesňuje alergoložka Eva Kovaříková. Samozřejmostí by měla být výměna ložního prádla jednou za 7 až 10 dní a polštář s přikrývkou by se měly prát alespoň jednou za tři měsíce.

Čtěte také:

Čím a jak uklízet a čistit?

Některé hračky mohou být pro malého alergika zdrojem problémů, protože se v nich hromadí prach a roztoči. To se týká především hraček plyšových a textilních. Pokud je ale vaše dítě miluje, dopřejte mu je. Ovšem musíte o takové hračky správně pečovat. Ty, se kterými si vaše dítě nehraje moc často, uložte do uzavíratelné nádoby nebo na místo, kde se na ně nebude prášit. Hračky, které má v oblibě, pravidelně perte při vysoké teplotě. Vhodné je použití pracích prášků pro alergiky (například MiniRisk, Ecover, Lovela, Frosch, Sonett). Gumové a plastové hračky můžete omývat ve vodě s přidáním kvalitního dezinfekčního prostředku (vhodné jsou prostředky bez chloru, například Dezisan, Klar Bio, Real nebo Savo, které odstraňuje alergeny). Tyto přípravky můžete použít i při úklidu a dezinfekci domácnosti.

Od věci také není pořízení čističky vzduchu. Dokáže vzduch v místnosti účinně zbavit veškerých nečistot, prachu, pylů, alergenů, sporů plísní, výkalů roztočů, virů a bakterií i zbytků cigaretového kouře.

Dodržování uvedených podmínek je podle doktorky Kovaříkové výrazem ideálního stavu. V praxi to tak ale samozřejmě vždy nebývá. „Pro běžný život s malými i velkými alergiky v domácnosti je dobré mít na paměti tři zásady: omyvatelné plochy, dobrý vysavač a nekuřácké prostředí,“ uzavírá MUDr. Eva Kovaříková.

2.11.2017 2:10 | autor: Petra Frajová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist