Naše děti jsou ohrožené dehydratací. Naučte je správně pít!

Podle lékařů má naprostá většina dětí ve školním věku problém s dodržováním pitného režimu. Poradíme, jak nastavit pravidla pro správný pitný režim, ale také kdy se dá malinko hřešit.

shutterstock_1890797248-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Pije dostatečně?

Dětem jsou na den doporučovány tekutiny v množství 1,5 litru + 20 ml na každý kilogram nad 20 kg tělesné váhy. Toto množství však podle veřejně dostupných informací vypije pouze pětina dětí. Čtvrtina dětí ve věku 7 až 10 let vypije dokonce méně než jeden litr tekutin denně.

„Děti jsou při nedodržování dostatečného pitného režimu ve škole mnohem více ohroženy únavou, nepozorností, mrzutostí, bolestmi hlavy, ale i zažívacími potížemi, zácpou nebo nechutenstvím,“ popisuje příznaky nedostatečného pitného režimu pediatr MUDr. Martin Gregora.

Pokud je nedodržování pitného režimu dlouhodobější, může dítě dokonce začít trpět závratěmi či vyčerpáním organismu. Naopak, pokud tekutiny doplňuje pravidelně, méně se stresuje a má lepší krátkodobou paměť (dokazují to některé vědecké studie).

Voda je základ, ale není dogma

Základem pitného režimu školáků by měla být především voda, minerálky s nízkým obsahem minerálních látek, 100% ovocné a zeleninové šťávy a také ovocné, bylinné, zelené nebo slabé černé čaje. Jenomže tyto tekutiny je příliš nelákají. Děti totiž milují hlavně sladké, a tak často riskujeme, že pitný režim nebudou dodržovat vůbec. Navíc si tento návyk mohou přenést i do dospělosti.

„U pitného režimu dětí proto platí, že může být zpestřený slazenými nápoji, k čemuž je ale třeba dodržovat několik pravidel,“ radí MUDr. Martin Gregora.

Jestliže má vaše dítko ve škole v určitý den tělesnou výchovu, navštěvuje sportovní kroužek nebo běhá venku s kamarády, je pravděpodobné, že vydá více energie než obvykle. V těchto dnech tedy můžete do jeho pitného režimu zařadit slazené nápoje, které dítěti doplní ztracenou energii, aniž by došlo k překročení doporučené denní dávky.

Skryté cukry v pití i jídle

Nealkoholické nápoje však představují pouze zlomek denního energetického příjmu většiny lidí. Ve spoustě běžných potravin totiž najdeme složky, které mohou doporučenou denní dávku dítěte snadno překročit.

Věděli jste například, že litr mléka obsahuje ekvivalent 3 kostek cukru, banán ekvivalent téměř 5 kostek cukru a instantní polévky dokonce 7 kostek cukru? O sladkém pečivu, čokoládách nebo uzeninách, které obsahují kromě cukru také vysoké hodnoty tuku a nezřídka i vyšší obsah transmastných kyselin ani nemluvě.

Rovnováhu je proto potřeba zachovávat nejen v pitném režimu, ale i v celkovém jídelníčku.

„Pokud se strava dítěte skládá ze zdravých nedoslazovaných potravin, dítě netrpí obezitou a je denně alespoň hodinu v pohybu při sportu, není třeba se obávat sladké odměny,“ vysvětluje MUDr. Martin Gregora.

Čtěte také:

Domluvte si pravidla

Pro rodiče je mnohdy velmi obtížné ohlídat, co všechno jejich školák za den vypil a snědl. Z hlediska příjmu energie se tak může vyskytnout problém. Psychologové ale potvrdí, že zákazy dlouhodobě nefungují a s dětmi je potřeba hlavně mluvit.

Zkuste proto méně zakazovat a více se školákem mluvit o tom, co je pro něj dobré. To se netýká jen slazených nápojů, sladkostí, ale například i hraní her či trávení času na sociálních sítích.

„Pokud mu navrhnete, že pravidla dáte dohromady spolu, je větší pravděpodobnost, že je bude dodržovat, protože se na jejich vytvoření podílel,“ popisuje zkušenost z praxe MUDr. Martin Gregora a dodává: „Cesta pouhých zákazů je pro rodiče snadná, ale nevede ke kýženému cíli. Tak jako každého z nás i naše děti láká zákazy porušovat.“

Ať už si to přiznáme nebo ne, naše děti si berou příklad hlavně z nás, rodičů. A to se týká i péče o zdraví – pitného režimu či stravování. Zamyslete se proto nad tím, jak žijete a jaký příklad svému dítěti dáváte.

Možná si uvědomíte, že už vůbec nesportujete, pijete zbytečně mnoho kávy a většinu dne prosedíte v kanceláři. Jíte jen jednou či dvakrát denně a ještě ve spěchu. Skutečně chcete, aby vaše dítko žilo stejný nezdravý život?

20.1.2023 5:01 | autor: Redakce Babywebu | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s MUDr. Martinem Gregorou

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist