babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Babyweb LIVE > Recepty > Co (ne)víme o čaji
Co (ne)víme o čaji
Pravý čaj jsou různým způsobem zpracované výhonky, listy, pupeny a jemné části zdřevnatělých stonků stále zelených subtropických keřů nebo stromů čajovníku čínského (Camellia sinensis). Čaj obsahuje řadu účinných a zdraví prospěšných látek, především kofein, třísloviny, polyfenoly (antioxidanty), fluoridy, taniny, katechiny, éterické oleje, vitaminy A,C, E, minerální látky zinek a selenium. Zelený čaj navíc vitaminy skupiny B (B1,B2), P, K a železo s fosforem.
Kofein v čaji se nazývá také thein a podporuje srdeční činnost, rozšiřuje mozkové cévy. Snižuje únavu a bolesti hlavy.
Třísloviny posilují činnost kapilár a výborně působí na trávicí trakt. Mohou však i způsobit zácpu (především silné černé čaje). Polyfenoly patří k oxidantům, které zvyšují imunitu organizmu, vážou volné radikály. Brání tím stárnutí a vzniku rakoviny.
Fluorové sloučeniny prospívají zubům, zpevňují zubní sklovinu. Katechiny podporují činnost ochranné střevní mikroflóry a zamezují hnisavému procesu v trávicím traktu. Taniny- hořké látky – mají uklidňující účinky. Éterické oleje – voňavé a aromatické látky – navozují euforii a zlepšují náladu. Vitaminy C a P posilují odolnost organizmu proti infekčním chorobám.
Osmero účinků čaje:
- Posiluje koncentraci, povzbuzuje.
- V zimě zahřeje, v horku osvěží.
- Při chřipkách, teplotách a nemocech dýchacího ústrojí vyvolá potřebné pocení.
- Působí preventivně u kardiovaskulárních chorob – zelený čaj udržuje zdravé tepny, snižuje hladinu cholesterolu. Ale pozor! Větší množství černého čaje zvyšuje krevní tlak.
- Při kožních onemocněních mírní otoky.
- Zpomaluje proces stárnutí.
- Má antibakteriální účinky.
- Bylinné čaje pomáhají při bolesti, k uklidnění, proti nachlazení, jsou dobré na čištění atd.
Věnujte pozornost přípravě
Hodně záleží na kvalitě vody, nejvhodnější je pramenitá, neměla by se určitě používat minerální, destilovaná nebo teplá z vodovodu. Vodu jen lehce převařte, když projde varem, na pět minut ji odstavte. Každý druh čaje má doporučenou ideální teplotu pro zalití. Černý 95ºC, u polozelených 80 – 90ºC a zelený 60 – 90ºC.
Další důležitý faktor je množství čaje. To se řídí druhem a jakostí čaje a chuťovými zálibami toho, kdo si nápoj připravuje.
Výslednou kvalitu ovlivňuje louhování, ideální délka je 3 – 5 minut. Po třech minutách se uvolňují aromatické a chuťové látky, po čtyřech minutách třísloviny a antioxidanty.
Čím čaj dochutit? Nejlépe ničím, aby vynikla charakteristická chuť. Lidé si rádi přidávají cukr, med, citron, smetanu, použít lze i pomeranč, ananas, šlehačku, ovocné šťávy a v horkých letních dnech snítku máty.
Když preferujete med, neměla by být teplota čaje vyšší než 50ºC, pak se v medu ničí enzymy, které pozitivně působí na lidský organizmus.
Druhy čaje
- Zelené: nefermentované, nejvíc rozšířené v Číně a Japonsku
- Bílé: nejpodobnější čerstvému, přírodnímu čaji, lehce fermentované, skutečné delikatesy
- Polozelené (žlutozelené): liší se stupněm fermentace (jsou lehce dodatečně fermentované)
- Černé: nejvýraznější barva a aroma, procházejí celým procesem fermentace
- Tmavé: s dvojitou fermentací, zvláštní druhy čaje z velmi silných listů
- Bylinné: z částí bylin (květů, listů, plodů, semen atd.) či jejich směsi s pravým čajem nebo ovocem (obsah bylin musí být minimálně 50 %)
- Ovocné: ze sušeného ovoce a částí sušených rostlin (podíl ovoce vyšší než 50 %).
Pitný režim
Obecně se doporučuje u dospělého člověka v průběhu 24 hodin doplnit až 3 litry tekutin. Množství by mělo odpovídat fyzické zátěži, počasí. Vyšší spotřeba je při horečnatých onemocněních. V nápojích bychom měli tělu dodat 1,5 – 2 l tekutin. Stejně jako strava by měl být pestrý i pitný režim, například:
O,5 l čaje, 0,5 l minerální vody, 0,5 l ovocných šťáv, O,5 l bylinného čaje.