babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Výživa > První příkrmy > Nechce jíst, jak na něj vyzrát?
Nechce jíst, jak na něj vyzrát?
Rozhodně dítě nekárejte za to, že všechno nesnědlo. Vy také nemáte pokaždé stejnou chuť k jídlu. Navíc ztráta chuti k jídlu může být jednou z prvních známek nemoci.
Nesnědené jídlo odneste, ale nenahrazujte ho automaticky jinou pochutinou. Zdravé dítě bude jíst příští jídlo s větší chutí. Pokud mu ovšem mezitím nedopřejeme nějakou sladkost! Nejčastějším důvodem, proč má dítě menší apetit, bývají sladké pití a pamlsky mezi velkými jídly.
Nové potraviny
Někdy je problém se zaváděním nových potravin do jídelníčku. Nové potraviny dítě přijímá nejlépe do 2–3 let. U některých dětí, zvláště u těch, které jsou v batolecím věku ještě kojeny, to není s přijímáním nových potravin a pokrmů tak jednoduché. Dítě si oblíbí úzký sortiment jídel, a maminčinu snahu o pestrý jídelníček bojkotuje.
Až na výjimky přitom nestrádá. Nechte ho jíst, co mu chutná. Pokud to jsou samozřejmě jídla vhodná pro jeho věk a nejde jen o sladkosti. Optimálně by v jídelníčku měla být denně zelenina a ovoce, nejlépe v několika porcích. Často se píše: zelenina v každé porci. Přísun zeleniny u kojenců je obvykle dostatečný. V batolecím věku namnoze pokulhává, protože hodně dětí zeleninu odmítá.
Když nechce zeleninu
Pro uklidnění maminek, které si nevědí rady, je třeba říci, že vývoj dítěte to nepoškozuje, protože strava v našich podmínkách je i tak dostatečně rozličná a pestrá. Je ale dobré stále zkoušet zeleninu do jídla přidávat. Porci zeleniny nebo ovoce lze částečně nahradit čerstvou šťávou vymačkanou z ovoce nebo zeleniny. Důležité je jít dítěti příkladem a jíst hodně zeleniny u rodinného stolu. Obdobný problém jako se zeleninou vzniká u některých dětí s masem. Rozhodně to neřešte uzeninami, párkem atp. Když přijímá jiné živočišné bílkoviny, nevadí mu to. U vegetariánů je třeba maso nahradit.
Rady:
- Po 3. roce je u dítěte celkem normální, že odmítá neznámé nové jídlo. Opakované nabízení není výchovné a naopak může vést k silné dlouhodobé averzi k určitému pokrmu. Tato nechuť k novým jídlům může pokračovat až do mladšího školního věku.
- Dítě, které podle maminky jí soustavně velmi málo, musí se do jídla nutit, ale normálně roste, i když je hubené, většinou nebývá nemocné. Jsou však i výjimky, které potvrzují pravidlo.
Nucením do jídla zbytečně vyvoláváme konflikt u stolu, který se pak může přenášet do jiných oblastí, například do spánku dítěte. Společné jídlo u rodinného stolu by mělo být radostí a nikoli zdrojem napětí.
Kolem dvou let i dříve dítě nevyžaduje speciální pokrmy a může jíst společné jídlo s rodiči, samozřejmě za předpokladu, že nejde o jídlo vyloženě nevhodné. (Navzdory všem doporučením dostává asi 16 % dětí ve věku pěti let uzeniny více než 4x denně!)
Velice důležitá je pravidelnost a klid při jídle.
Čtěte také:
- Dítě odmítá jíst: rozmar, nebo závažný problém?
- Na sushi raději zapomeňte aneb Co je v těhotenství bezpečné
- Jamie Oliver: „Nevhodným jídlem zabíjíme své děti!“
Bezpečnost při jídle
Batole by vždy mělo jíst pod dozorem dospělé osoby, která sleduje, co dítě jí. Je to nezbytné především z důvodů rizika otravy a vdechnutí s případným následným dušením. Nezapomeňte, že u dítěte do čtyř let je velké riziko vdechnutí části potravy. Proto by batole nemělo jíst potraviny, které jsou malé, tvrdé, oblé a obtížně se rozpouštějí slinami (burské oříšky, popcorn, kandované ovoce nebo kousky syrové zeleniny).
Je důležité, aby dítě jedlo v klidu, při jídle neběhalo. Nemělo by jíst při jízdě autem atp.