babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Výživa > První příkrmy > Mléko a mléčné výrobky ve stravě dítěte
Mléko a mléčné výrobky ve stravě dítěte
Po přibližně šesti měsících, kdy se doporučuje výlučné kojení, už můžete děťátku podávat mléčné výrobky. Jaké by to měly být, jsme se zeptali pana doktora MUDr. Martina Gregory.
Mléko
Mléko a mléčné výrobky jsou zdrojem hodnotných bílkovin, vitaminů (A, B2, B6, B12, D) a vápníku a měly by být každodenní součástí jídelníčku vašeho děťátka. S kravským mlékem jako takovým se však musí opatrně. Pro děti mladší jednoho roku není k pití vhodné. Od 10. měsíce jej ale můžete v menším množství užít při přípravě příkrmů.
Po roce věku může dítě pasterované plnotučné mléko pít. Optimální výživu však představuje adaptovaná mléčná formule, která po celý batolecí věk (do 3 let) svým složením lépe odpovídá potřebám dítěte. Součástí jídelníčku jsou po roce věku také tvarohové mléčné výrobky, sýry a jogurty.
Děti, u kterých byla prokázána alergie na bílkovinu kravského mléka, mléko ani mléčné výrobky konzumovat nemohou. Jim jsou určena speciální mléka se štěpenou bílkovinou nebo směsi aminokyselin.
Jogurty
Již od 8–9 měsíce mohou být součástí jídelníčku fermentované mléčné výrobky – jogurty. Při výrobě jogurtů stejně jako u jiných kysaných mléčných výrobků se totiž během mléčného kvašení částečně rozkládá i mléčná bílkovina a tím se pro dítě stává stravitelnější.
Začít je vhodné s jogurty s ovocem (například meruňkové, broskvové, banánové), případně do bílého jogurtu vmíchat čerstvé ovoce, džem nebo kompot – ochucený jogurt bude děťátku chutnat více než kyselý bílý jogurt. Vyhněte se ale nízkotučným (light) jogurtům, které pro děti nejsou vhodné (některé obsahují umělá sladidla) a naopak dítku dopřejte poctivý plnotučný jogurt, který mu dodá zdravou energii.
Zařadit jogurt do jídelníčku děťátka je vhodné v době, kdy už papá ovocné a zeleninové příkrmy. Pokud však své děťátko stále kojíte, s podáváním jogurtů spěchat nemusíte.
Tvaroh a pudink
Dalšími mléčnými výrobky, které jsou vhodné v prvním roce života dítěte, jsou tvaroh a pudink. Avšak některé tvarohové výrobky jako například pribináčky nebo termixy jsou doporučovány až po roce věku dítěte. Je to z důvodu velkého obsahu bílkovin a cukru.
Pokud chcete svému dítku připravit pudink, tak v prvním roce pouze s mateřským nebo umělým mlékem. Pudink uvařte ve vodě a poté přidejte mateřské mléko. Po roce už můžete použít mléko kravské.
Čtěte také:
- Výhody kojení pro dítě i pro matku
- Jakou vodu vybrat pro kojence?
- Maso v jídelníčku dětí – ano či ne?
Sýry
Jako zpestření jídelníčku se mohou sýry zařazovat už od 10. měsíce věku. Nejvhodnější je začít se sýry čerstvými, přírodními, ze kterých tělo vápník získává nejlépe. Později můžete přidat sýry tvrdé – ty jsou sice slanější, ale zase obsahují velké množství vápníku. V přiměřeném množství je tak mohou jíst i malé děti.
Ovšem, pokud jde o sýry tavené, zde na sebe naráží doporučení nepodávat s podáváním občasným. Důvodem zákazu je skutečnost, že tavené sýry obsahují tavící soli, na které se vápník váže a ten je tak v této formě pro tělo špatně využitelný. Navíc tyto sýry obsahují i velké množství fosforu a sodíku – jsou tedy hodně slané.
Některé tavené sýry se navíc jako sýry jenom tváří, ve skutečnosti se jedná o výrobek z rostlinných tuků – a tyto výrobky by vaše dítko opravdu jíst nemělo. Na druhou stranu jsou ale na trhu i kvalitní tavené sýry, které svému dítku můžete bez obav občas dopřát. Na kvalitu byste měli ostatně hledět při nákupu veškerých mléčných výrobků i dalších potravin.
Cukr ano, či ne?
Podmáslí a syrovátka
Ačkoliv tyto produkty nejspíš nebudou patřit k těm nejoblíbenějším, do jídelníčku dítěte je lze po prvním roce života zařadit. Buď mu zachutnají, nebo ne. Podmáslí samotné i nejrůznější nápoje z podmáslí jsou totiž velmi bohaté na vápník. V syrovátce je vápníku o polovinu méně než v mléce.
Vyvarovat byste se ale měli mléčných výrobků vyrobených z nepasterizovaného mléka (například plísňové sýry, brynza) – mohou obsahovat choroboplodné mikroorganismy a děťátku, které nemá dostatečně zralý imunitní systém, mohou tyto mikroorganismy způsobit onemocnění.