Lupénka: Otravná nemoc, s níž se dá žít

Toto nepříjemné autoimunitní onemocnění, které v dnešní době trápí okolo 3 % populace, je jedním z řady civilizačních chorob, které ačkoliv není zcela vyléčitelné, jeho projevy lze aplikací správné léčby minimalizovat a nemocný může vést plnohodnotný život.

shutterstock_2143239741-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Co je to vlastně lupénka?

Už její latinský název Psoriasis vulgaris napovídá, v čem tkví podstata této nemoci. „Psora“, v překladu odlupování, vystihuje proces, ke kterému dochází na kůži. V souvislosti s autoimunitním onemocněním se na pokožce postižené lupénkou totiž množí kožní buňky až 7x rychleji než u zdravého člověka a tím vznikají zánětlivá ložiska zrohovatělé kůže, která svědí, bolí, odlupují se.

Toto onemocnění je chronické a projevy se v jeho průběhu mění. Je obvyklé střídání klidnější fáze, kdy má nemocný minimální potíže, s obdobím, kdy je kůže zánětlivá, zarudlá a bolestivá. Lupénka (psoriáza) je choroba neinfekční, tudíž nepřenosná.

Co je spouštěčem lupénky?

Přesnou příčinu vniku zatím neznáme, spouštěčem zpravidla bývá oslabený organismus. Lupénku mohou vyvolat nejrůznější nemoci, jako například infekce dýchacích cest nebo hormonální změny, poranění, ale často zafungují i vnější vlivy.

Silným podnětem bývá také podceňovaný stres, poranění kůže, spálení kůže sluníčkem či příliš suchý vzduch.

Svou roli v případě této choroby hraje i dědičnost. Dokazují to studie zabývající se výskytem lupénky v rodinách takto nemocných jedinců. Ačkoliv má dědičnost svůj podíl na vzniku nemoci, ne každé dítě takto postižených rodičů musí touto nemocí nutně onemocnět také. Pokud lupénkou trpí pouze jeden z rodičů, jejich potomek má 30% šanci, že se u něj vyvine také. V případě postižení obou rodičů se šance zvyšuje na 70 %.

Jak lupénku léčit, když propukne, a na co si dát pozor?

Zevně se k léčbě lupénky používají masti, krémy nebo různé roztoky či gely. Nejúčinnější jsou s obsahem kortikoidů, které mají silné protizánětlivé účinky. Zejména v akutní fázi jsou pro nemocného tou nejlepší volbou. Na druhou stranu ale mají i nežádoucí účinky, proto je potřeba podstupovat pravidelné kontroly u lékaře.

Ten může dále nasadit i další léčbu, například fototerapii (UV záření). Tu lze podstupovat jak při hospitalizaci, tak ambulantně nebo v lázeňském zařízení. Dále se používají přípravky s obsahem dehtu či salicylátu.

Vnitřní léčba probíhá podáváním léků perorálně nebo injekčně (cytostatika a retinoidy). Opět nastupuje celá řada vedlejších účinků, tudíž jsou pravidelné lékařské prohlídky nutností. Samozřejmostí jsou u této léčby kontrolní laboratorní testy.

U pacientů, kteří trpí těžkou ložiskovou lupénkou a u kterých selhaly dva předchozí způsoby léčby, se v poslední době aplikují léčiva zvaná biologika. Cíleně vstupují do imunologických procesů a jsou obvykle dobře snášena. Způsob podání je v tomto případě pouze injekčně (aplikace podkožní nebo nitrožilně infúzí). Při akutních fázích se předepisují antibiotika, dále vápník, sedativa a antihistaminika, která působí proti svědění.

Velmi pozitivně působí pobyt u moře, slunce působí na nemocné lupénkou příznivě, naopak v zimě často dochází ke zhoršení stavu.

Pozor by si psoriatici měli dát na některé další choroby, neboť právě kvůli svému onemocnění jsou více v ohrožení. Obzvláště náchylní jsou ke vzniku cukrovky 2. typu, která rovněž patří do skupiny autoimunitních onemocnění, a hlídat by si měli srdce, krevní tlak i cholesterol. Tabu by pro ně mělo být kouření, alkohol a jiné návykové látky, které psoriázu ještě zhoršují.

Čtěte také:

Jak probíhá léčba v těhotenství?

Dobrou zprávou pro nastávající maminky je, že v průběhu těhotenství zpravidla nedochází ke zhoršení stavu lupénky. Naopak se může stát, že se projevy zmírní nebo téměř ustoupí. Po porodu se ale většinou předchozí stav obnoví.

Pokud je těhotná lupénkou postižená lokálně, vystačí si obvykle se zvláčňujícími krémy či mastmi a gely s nízkým obsahem steroidů. Další fází je fototerapie, která využívá úzkopásmové ultrafialové záření. V dalších závažnějších případech lupénky hledá lékař nejlepší možnou a vhodnou léčbu přesně na míru těhotné ženě s ohledem na její stav.

S lupénkou může těhotná (a nejen ona) bojovat také pomocí přírodních látek. Postižené kůži udělá moc dobře například odvar z měsíčku lékařského. Ložiska lupénky lze odvarem potírat a vhodný je i ke koupelím. Z měsíčku je také vynikající čaj, který s lupénkou bojuje zevnitř.

Dalším pomocníkem ve snaze zmírnit projevy lupénky je aloe vera. Díky výborným detoxikačním účinkům prospívá celému trávicímu ústrojí, především játrům a slinivce břišní, což jsou orgány s lupénkou rovněž úzce spjaty. Péče o ně se tedy rozhodně vyplatí. Aloe vera je ale vhodná i k vnějšímu použití, gelem z této rostliny se potírá zasažená kůže.

Velký vliv na stav lupénky má i složení stravy a celková životospráva. Nastávající maminka se nemusí omezovat v konzumaci zeleniny, ovoce a ryb, vyhnout by se ale měla vnitřnostem, hovězímu masu a těžkým smaženým jídlům.

Jaké formy lupénky rozlišujeme?

Ložisková

Je typická červenými ohraničenými ložisky, na kterých se tvoří stříbřité nebo bílé šupinky. Nejvíce se objevuje na hlavě ve vlasech, na loktech, na kolenou, na hýždích a napadá i nehty. Ty mají obvykle žlutou barvu nebo jsou důlkovité. Obecně se tento typ lupénky vyskytuje na těle na místech, která jsou mechanicky více namáhána. A ačkoliv takto zasažená kůže nevypadá moc pěkně, ložiska většinou nejsou moc svědivá ani bolestivá.

Kapkovitá

Tato forma nemá tak silné projevy, změny na kůži jsou malé (vypadají jako malé dešťové kapky) a objevuje se především na těle nebo končetinách. Postihuje hlavně děti, mladistvé a propukne zpravidla náhle.

Inverzní

Poznávacím znamením této formy psoriázy je její umístění na těle. Mokvavá ložiska, nebo naopak suchá, hodně červená se totiž objevují v kožních záhybech. Krk, podpaží, místo pod prsy, oblast třísel a přirození, ale i konečník a pupík, tam všude se může lupénka projevit.

Pustulózní

Nepříjemná forma, která se od předchozích zcela odlišuje. Kromě bílých hnisavých puchýřků (avšak neinfekčních, neboť jsou tvořeny bílými krvinkami) na dlaních či ploskách nohou ji obvykle provází horečka a zimnice a při tomto stavu je nutná hospitalizace.

Generalizovaná a erytrodermická

Při této nejzávažnější formě lupénky je rovněž nutná hospitalizace. Provází ji svědivá a bolestivá vyrážka zasahující celé tělo a navíc nemocného sužují teploty střídající se se zimnicí. Hrozí dehydratace, úbytek bílkovin a otoky.

Kloubní psoriáza

Postihuje kloubní aparát, a to jak klouby malé na rukou a nohou, tak i velké. Napadená lupénkou mohou být ramena, kolena, páteř a dokonce i měkké tkáně, jako jsou vazy a šlachy. Léčba takto postiženého pacienta patří do rukou revmatologa.

4.6.2024 5:25 | autor: Petra Frajová | zdroj: https://www.dermanet.cz/cs/kozni-choroby/abeceda-koznich-nemoci/lupenka---psoriaza-(psoriasis-vulgaris)__s589x7308.html

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist