babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Chci dítě > Zdravá a fit > Alternativní léčba > Bylinky a jejich kouzla
Bylinky a jejich kouzla
Bylinky mají téměř kouzelnou moc. Vydejte se proto spolu s námi za tajemstvím bylinek a jejich „kouzel“.
DOBROMYSL OBECNÁ (ORIGANUM VULGARE)
Co se sbírá
Kvetoucí nať v délce 15 až 20 cm (červenec – září)
Léčivé účinky
Obsahuje silici, hořčiny a třísloviny, které působí proti průjmům. Dobromysl má účinky dezinfekční, protikřečové a protiplísňové a zvyšuje vyměšování žluči. Působí protizánětlivě na sliznice. Užívá se zejména při úporném kašli a při onemocnění dýchacího ústrojí. Inhalace dobromyslových par se osvědčila při kašli a rýmě, ale i jako prostředek potlačující migrenózní bolesti hlavy. Bazalka také uvolňuje křeče hladkého svalstva v trávicím ústrojí a svaloviny dělohy. Zevně se užívá k přípravě sílících koupelí (zejména u slabých dětí). Jak už název rostliny napovídá, droga příznivě působí na psychiku, čehož lze využít zejména v prevenci. Preventivně lze dobromysly také užívat při žaludečních neurózách upravuje trávení a uklidňuje. Dobromysl má i široké uplatnění v kuchyni. NEUŽÍVAT V TĚHOTENSTVÍ.
DIVIZNA VELKOKVĚTÁ (VERBASCUM THAPSIFORME)
Co se sbírá
Květní koruny bez kalichů (červenec – září)
Léčivé účinky
Květ divizny obsahuje silici, slizy, cukry a saponiny. Po usušení mají květy medovou vůni. Přidávají se do čajových směsí k uvolnění hlenů. Diviznový čaj se odedávna pije proti kašli a rýmě, při zánětu průdušek, bronchitidě a jako prostředek potopudný při nachlazení. Má i účinky močopudné a používá se při zánětech žaludku a střev, léčí poruchy činnosti sleziny a jater a reguluje menstruační cyklus. Při zánětlivých procesech v ústech se doporučuje kloktat odvarem, tinktura zase pomáhá proti bolestem hlavy, nespavosti, závrati, zevně při neuralgiích a revmatismu. Diviznový olej zmírňuje bolesti vyvolané křečovými žilami a léčí vředy a otoky stejně jako naklepané listy divizny. Květ smíchaný s listem v poměru 1,5:2 podávaný ve formě nálevu působí jako mírné projímadlo. NEUŽÍVAT V TĚHOTENSTVÍ a raději ani při kojení, obsahuje saponiny schopné způsobit rozklad červených krvinek.
BAZALKA PRAVÁ (OCIMUM BASILIKUM)
Co se sbírá
Nať v době květu (červenec – září)
Léčivé účinky
Obsahuje silice a třísloviny. Má vliv na vylučování žaludečních šťáv, působí proti nadýmání, podporuje chuť k jídlu, trávení a ulehčuje odkašlávání. Zlepšuje činnost ledvin a uklidňuje nervy. Způsobuje prý dobrou náladu. Zevně se bazalka používá k obkladům na opruzenou kůži, při těžko se hojících ranách i jako kloktadlo proti kašli. Z čerstvé rostliny vytlačená šťáva se kape do uší při zánětu středního ucha a sušené listy – rozmačkané a vsunuté do nosu – zahánějí počáteční rýmu. Odvar z nati se doporučuje pít při obtížném močení a chorobách ledvin.Bazalka je také chutným kořením. NEUŽÍVAT V TĚHOTENSTVÍ ani v období kojení. PRO KOJÍCÍ ŽENY JE VHODNÁ k ošetření rozpraskaných prsních bradavek.
ČEKANKA OBECNÁ (CICHORIUM INTYBUS)
Co se sbírá
Kvetoucí nať (červenec – září), kořen (září, duben)
Léčivé účinky
Čekanková nať a kořen obsahují hořčiny, značné množství inulinu a minerálních látek. Odvar z kořene nebo z natě podporuje chuť k jídlu, působí projímavě, močopudně a žlučopudně, vypuzuje močové a ledvinové kameny, upravuje stolici a čistí krev. Má vliv na látkovou výměnu, léčí záněty zažívacího ústrojí, zlepšuje činnost srdce. Zevně lze aplikovat při některých kožních chorobách (vyrážky, vředy, uhry), očních zánětech (užívá se výhradně květ) nebo na zanícené či opuchlé klouby. Lze ji použít při léčbě jaterních chorob (žloutenka) i v léčbě nemocí sleziny. Čerstvá šťáva z kořene vmasírovaná do pokožky hlavy podporuje růst vlasů.
ANÝZ VONNÝ (PIMPINELLA ANISUM)
Co se sbírá
Semena v okolících (červenec – srpen)
Léčivé účinky
Anýz je jednou z nejstarších léčivých rostlin. Už Pythagoras a Plinius chválili anýz jako omlazující prostředek, ve středověku byl součástí lektvarů proti jedům a připisovala se mu moc přivádět lehký spánek. Anýz obsahuje kromě jiných složek silici, v níž je jako hlavní složka anethol. Má silný protikřečový a protizánětlivý účinek, výrazně povzbuzuje sekreci všech žláz, odstraňuje plynatost. Osvědčil se při léčení žaludečních a střevních poruch, při křečích trávicího traktu a jako prostředek proti kašli při zánětech horních cest dýchacích. Je SOUČÁSTÍ DĚTSKÝCH ČAJŮ A PODPORUJE TVORBU MLÉKA.