babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Nejčastější potíže v těhotenství > Jak léčíme chřipku a nachlazení v těhotenství
Jak léčíme chřipku a nachlazení v těhotenství
Chřipka je virové onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí a má velice krátkou inkubační dobu. Obvykle se první příznaky dostaví do několika hodin, vzácně do několika dní. Mezi hlavní příznaky chřipky patří zvýšená teplota, rýma, kašel, bolesti hlavy, svalů a kloubů.
Kašel a jeho léčba
Samotný kašel nemá vliv na plod, ale pokud přetrvává dlouho, může organismus ženy celkově vyčerpat. Jde o obranný mechanismus, který udržuje volné dýchací cesty a vzniká podrážděním citlivých míst v hrtanu, průduškách a průdušnici. Při prudkém výdechu dochází ke zvýšení tlaku v plicích a tím se vypudí nežádoucí cizí těleso ven.
Kašel může být suchý dráždivý nebo vlhký s vykašláváním hlenu. Podle typu kašle se rozdělují léky na antitusika, která kašel tlumí, a expektorancia, která rozpouštějí hlen a usnadňují jeho vykašlávání z dýchacích cest. Nadměrné tlumení kašle je ale nežádoucí, protože by se mohl infikovaný hlen hromadit v dýchacích cestách.
Co ano a co ne?
- Ze skupiny antitusik je možné ve druhém a třetím trimetru užívat například Stoptussin, Sinecod či Humex sirup. Ambrobene patřící do skupiny expektorancií může žena užívat ve druhém a třetím trimestru gravidity.
- Léky Bromhexin a Mucosolvan výrobce nedoporučuje vůbec užívat po celou dobu těhotenství, ale v určitých případech je možné udělat výjimku.
- Při závažnějších projevech kašle a silném zahlenění je relativně pro ženu bezpečné užívat přípravek ACC long či ACC 200. Léky Guajacuran a Codein se v těhotenství nemají užívat.
- Bylinné směsi a čaje proti kašli z jitrocele, mateřídoušky či lípy lze užívat jen po poradě s lékařem či lékárníkem, protože ne všechny směsi jsou v těhotenství vhodné.
Rýma a její léčba
Rýma je zánět nosní sliznice. Pokud je zánět způsoben viry, neexistuje proti němu účinný lék. Pomoci mohou kapky a spreje, které sníží prokrvení sliznice a umožní snadnější dýchání.
Komplikací rýmy bývá zánět vedlejších nosních dutin či středního ucha. V těchto případech je na místě léčba antibiotiky. V těhotenství se při léčbě rýmy dává přednost spreji před kapkami a tabletami. Léky by neměly být užívány déle než týden, aby nepoškodily nosní sliznici a nedošlo ke krvácení z nosu. Jejich dávkování by se mělo pečlivě dodržovat.
Mezi často užívané léky patří Nasivin, Olynth či Sanorin. Další bezpečnou alternativou léčby rýmy představují spreje z mořské vody (Sterimar), z Vincentky či masti obsahující silice.
Teplota, kdy ji začít srážet?
Teplota je obranná imunitní reakce organismu při infekci. Teplota vyšší než 38 ºC může být pro plod nebezpečná zvláště v prvním trimestru těhotenství. Rozhodně by se v těhotenství mělo každé zvýšení teploty léčit. Běžně užívaný lék Paralen je v těhotenství bezpečný.
Na jaké léky si dát pozor?
- Léky ze skupiny nesteroidních antirevmatik typu ibuprofen a acylpyrin by se neměly užívat v posledním trimestru gravidity, protože mohou způsobit předčasný uzávěr tepenné dučeje v srdci plodu.
- Kombinované léky proti rýmě, kašli a teplotě typu Modafen, Nurofen Stopgrip či Coldrex se v těhotenství nedoporučují.
Čtěte také:
Bolest v krku
Bolest v krku bývá častým příznakem při nachlazení, angíně nebo zánětu horních cest dýchacích. Pokud bolest v krku trvá déle než 5 dnů nebo se vyskytne obtížné a namáhavé dýchání či polykání, měla by žena vyhledat lékaře. Shledá-li bakteriální infekci, je nutné zahájit léčbu antibiotiky.
Jaké léky jsou vhodné a jaké ne?
- V těhotenství je bezpečný například Amoclen nebo Zinnat.
- Z běžně dostupných léků je to například Septisan či Septofort, při silnějších bolestech Bioparox sprej.
- Těhotné ženy by se měly vyhýbat lékům obsahující lokální anestetikum typu Strepsils, Orofar a Septolete.
- Nevhodné je Kutvirtovo kloktadlo nebo přípravky obsahující jod (Jox), který může ovlivnit štítnou žlázu jak u matky, tak i plodu.
- Z kloktadel lze užívat tinkturu z heřmánku či salinické kloktadlo.
- Kloktadlo ze šalvěje se v těhotenství užívat nesmí, protože může působit na plod škodlivě.
- Vhodné je pít vlažný čaj s medem.
Vitamíny
Obecně je při infekci důležitý klid na lůžku, dostatečný příjem tekutin a vitaminů. Nevhodné je kombinovat multivitaminy užívané při nachlazení s těhotenskými vitaminy, aby nedošlo k předávkování a poškození plodu.
Lépe je konzumovat vitaminy ve formě ovoce a zeleniny.
Při jakémkoliv zhoršení stavu by měla těhotná žena vyhledat lékaře, aby se předešlo případným komplikacím. Očkování proti chřipce se v těhotenství nedoporučuje.