I oči můžou být „těhotné“

Pálení nebo řezání v očích, mžitky, potíže, které jste před těhotenstvím neznala, ale teď jsou tady. Nemusíte mít strach. Většina z nich bývá přechodného rázu.

14-shutterstock_1565916838-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Malé oční potíže bývají u budoucích maminek běžné. Změna hormonální hladiny v těhotenství může ovlivnit kvalitu i kvantitu slzného filmu, který chrání rohovku a spojivku před vysycháním. Vytváří a udržuje se mrkáním, a pokud nefunguje tak, jak má, pak se může rozvinout syndrom suchého oka a oči jsou citlivější.

Pocítí to hlavně ženy, které nosí kontaktní čočky. Pomoct od těchto potíží můžou zvlhčující oční kapky bez konzervantů. Také se doporučuje na pár dní si odříct líčení očí, protože to může problémy zhoršovat. Pokud potíže ani potom nezmizí, stojí za to navštívit očního lékaře.

Čočky ano, či ne?

Při normálním průběhu těhotenství se můžou kontaktní čočky nosit bez problémů a obav z poškození zraku. Při pocitu podráždění očí lze délku jejich nošení zkrátit, případně je vyměnit za brýle. Když si je nasadíte, může se stát, že i s nimi vidíte hůř, že vám nevyhovují.

Opět v tom mají prsty hormony, ale i nadměrné zadržování vody v těle. Může dojít k menším změnám v tloušťce a zakřivení rohovky, což vede k rozostřenému vidění. I toto je přechodný stav, všechno by se mělo vrátit do normálu několik týdnů po porodu, případně po ukončení kojení. Pořizovat si na těch pár měsíců nové brýle je většinou zbytečné.

Krátkozrakým se zhorší vidění

Ovšem pokud žena trpí silnou krátkozrakostí, přibližně od –8 dioptrií, měla by být během těhotenství pod dohledem očního lékaře. A to i tehdy, pokud si vadu v této intenzitě nechala odstranit laserem. Při silné krátkozrakosti může docházet ke ztenčování sítnice, případně se na ní můžou objevit drobné trhlinky.

V některých případech hrozí i její odchlípnutí, a tam je třeba rychlý lékařský zásah. Proto by si silně krátkozraké ženy měly dát pozor na příznaky, jako je zhoršené vidění nebo temná skvrna ve zrakovém poli. Dříve se také silně krátkozrakým ženám nedoporučovalo rodit přirozenou cestou právě z obavy z odchlípnutí sítnice.

Je nutný císařský řez?

Nyní podle České oftalmologické společnosti „není žádná stabilní dioptrická vada indikací k provedení císařského řezu“. Ten je však nutný při stavech po odchlípnutí sítnice.

Každopádně by měl lékař nastávající maminky s dioptrickou vadou informovat o všech možných rizicích včetně toho, že při přirozeném porodu mohou někdy popraskat drobné cévky v oku, případně se může vyskytnout krvácení do sítnice. To ale nemá žádné trvalé následky, tělo si s tím poradí samo.

Některé krátkozraké ženy, jež uvažují o laserové korekci zraku, váhají, jestli ji mají podstoupit před těhotenstvím nebo až po něm. Často se bojí, že jim oko po laserové korekci při porodu „praskne“. „To je naprostý nesmyl,“ vyvrací tvrzení oční specialista. Rozhodně ale nedoporučuje korekci laserem během těhotenství, šestinedělí a při kojení.

Při cukrovce pozor na komplikace

Diabetická retinopatie, tedy nezánětlivé onemocnění oční sítnice, se vyskytuje u diabetu 1. i 2. typu. Dochází k poškození krevních cév vyživujících sítnici a v krajním případě až k závažné poruše zraku hrozící slepotou. Při těhotenství se retinopatie může zhoršit.

Proto by měly ženy trpící cukrovkou navštívit očního lékaře ještě před plánovaným otěhotněním, případně v jeho raném stadiu.

Lékař jim vyšetří oční pozadí a může pak průběžně sledovat případné změny a včas zasáhnout při komplikacích, anebo ještě lépe preventivně před plánovaným těhotenstvím. Poruchy zraku však může způsobovat také zvýšený krevní tlak a preeklampsie. Ta se může hlásit zhoršeným viděním a muškami nebo mžitkami před očima.

Proto je dobré oční problémy v těhotenství nepodceňovat. Neostré nebo dvojité vidění, citlivost na světlo, to všechno může být nenápadným příznakem závažné poruchy.

Čtěte také:

I malá kapka může pozlobit

Těhotenství nemusí být ale jen strašákem pro zrak. Naopak. Snižuje se při něm nitrooční tlak, což uvítají zejména budoucí maminky, které trpí glaukomem, při němž dochází k progresivní destrukci očního nervu.

Jeho vznik způsobuje právě zvýšený nitrooční tlak. Zlepšení tohoto stavu v těhotenství ale neznamená, že by budoucí maminka měla přestat s návštěvami očního lékaře. Právě v jejím případě je důležité, aby jí lékař přizpůsobil léčbu a předepsal jiné kapky.

Ale i u těhotných, které nemají tak závažné potíže se zrakem, platí, že při výběru očních kapek, které používají třeba při práci na počítači, by si měly dát pozor. Jen jedno až pět procent z toho, co si nakapeme do oka, v něm zůstane, zbytek se dostane do krevního oběhu, a to může mít dopad na matku i na dítě.

Jistě, jde jen o malé množství, ale pokud kapeme do oka několik kapek několikrát za den a po několik měsíců, tak se to už může projevit. Jestliže chceme, aby se oční kapky pokud možno nedostaly dál než do očí, stiskneme po jejich aplikaci asi na minutu vnitřní koutek oka. V každém případě se o jejich výběru poradíme s lékařem.

21.8.2023 5:11 | autor: Helena Chvojková  | zdroj: https://www.webmd.com/eye-health/pregnancy-and-vision

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist