Těhotenská cukrovka: Vyšetření je pro mnohé noční můrou

Limetka, pomeranč, višeň, rovnou ze tří příchutí si mohou vybrat nastávající maminky, které se chystají na třífázový zátěžový test na vyloučení, či prokázání těhotenské cukrovky. Alespoň tak to nabízí jedna z laboratoří. Ale ani to jim „neosladí“ pro mnohé velmi nepříjemné vyšetření.

Asi před rokem začali bít ve Francii na poplach, když se zjistilo, že množství žen postižených těhotenskou cukrovkou stouplo z šesti na 15 až 20 procent, a to během tří let. Tuto inflaci gestační, tedy těhotenské cukrovky nezpůsobil ani tak rapidní nárůst obezity u žen, ani jiné faktory, které by se daly dát do souvislosti s moderním životním stylem. Změnila se diagnostika, která se zpřesnila a zavedla se plošně.

Přispěla k tomu mezinárodní studie HAPO (The Hyperglycemia and Adverse Pregnancy Outcome), která poukázala na nezvratitelnou spojitost mezi gestační cukrovkou a porodními komplikacemi. Proto se v mnohých zemích včetně České republiky přistoupilo zhruba kolem roku 2010 k plošnému vyšetření s dlouhým názvem „orální glukózový toleranční test“, zkráceně OGTT, který je pro mnohé těhotné nepříjemný a stresující. A tak se ptají, zda je opravdu pro všechny ženy nutný, zda se z nich někdo nesnaží dělat pokusné králíky.

Usmlouvat se to nedá

Jít na krev, to leckomu nahání strach. I silní muži při tomto úkonu občas omdlévají. Těhotné ženy se podrobí vyšetření glykémie na začátku těhotenství a potom mezi 24. a 28. týdnem, pokud se při prvním vyšetření cukrovka neprokáže.

OGTT, který v tomto termínu absolvují, je čistě diagnostický test, který už se nebude opakovat. Pokud se prokážou zvýšené hodnoty glykémie, vezmou si těhotnou do své péče specialisté.

Neplatí tady argument, že hodnoty jsou jen mírně zvýšené, ani naděje, že se to samo spraví. Jednou vzniklá cukrovka do konce těhotenství nezmizí, teprve až po porodu, naopak se vlivem těhotenských hormonů může ještě zhoršovat. Z výsledků testu nelze ani usoudit na sto procent, zda bude mít cukrovka průběh mírný, postačí dieta a změna životního stylu, anebo bude potřeba inzulín.

Jak nešlápnout vedle

Lehká četba, hudba a notná dávka trpělivosti. Právě s takovou výbavou by měla žena vyrazit na testování. Čekají jí tři kola. Napřed odběr nalačno, pak po zátěži, což znamená vpravit do sebe roztok glukózy a čekat 60 minut na odběr. Poslední odběr je po 120 minutách.

Mezi jednotlivými fázemi by měla těhotná sedět spořádaně v místě vyšetření, nikde nepobíhat a nic si nezařizovat, protože by to mohlo zkreslit výsledky.

Také je důležité přijít skutečně nalačno (dodržet lhůtu alespoň 8 hodin) a taky nebrat žádné medikamenty. Žena by se neměla ani snažit nahnat dobré výsledky tím, že pár dní před testem radikálně omezí příjem cukrů. Zbytečné je dohadovat se s personálem, jestli by nestačil jen odběr z prstu, to při zátěžovém testu skutečně nejde.

Naopak je třeba si dát pozor na termín testu, nepřijít na něj příliš brzy, ještě před 24. týdnem. Cukrovka se ještě nemusí projevit, a protože test se neopakuje, tak se už nezjistí.

Proč podstupovat takové martýrium

Cukrovku má sice matka, ale ohroženo jí je hlavně dítě. Glukóza se z její krve dostává přes placentu k dítěti. Zvýšená hladina inzulínu udržuje cukr sice v normě, ale cukr je zdrojem energie a inzulín růstový hormon, takže dítě rychle roste a přibírá.

Jeho porodní váha pak přesahuje 4000 gramů, což komplikuje porod, navíc vnitřní orgány mohou ve vývoji zaostávat. U těchto dětí existuje i vyšší riziko mozkové dysfunkce, syndromu poruchy osobnosti, hyperaktivity, dětské obezity a v neposlední řadě i cukrovky druhého typu.

S tématem souvisí:

Dřív se na to tak nehledělo

Faktem je, že až do 80. let minulého století těhotné ženy o takových vyšetřeních prakticky nevěděly, pokud neměly ke gestační cukrovce dispozice. Patří k nim nadváha, cukrovka v rodině, porod velkého dítěte a další komplikace v těhotenství. U rizikových skupin se testy dělaly. Ale u spousty žen, které porodily čtyřkilového „drobečka“, se až poté zjistil gestační diabetes.

Podle statistiky jedné francouzské nemocnice se v době před současným systémem vyšetření až u 34,7 procent matek neodhalila gestační cukrovka a nebyly léčeny.

Je také pravda, že v té době se žilo trochu jinak. Ženy rodily děti mnohem dřív, riziko cukrovky se totiž zvyšuje s věkem, může se také objevit až v druhém či třetím těhotenství, když je ženě víc než třicet. Také nedostatek pohybu, stres, a nezdravé stravování jsou příslovečným polínkem do ohně. Takže plošné vyšetření není rozhodně samoúčelné.

Když vím, tak mě to stresuje

Francouzka Stéphanie (27) měla smůlu. Na OGTT musela už v prvním trimestru, protože při základním vyšetření glykémie nalačno měla jeden výsledek v normě a druhý ne. „Když jsem se to dozvěděla, byla to pro mě rána. Vůbec jsme neměla radost z toho, že mi tenhle test udělali tak brzo. Stejně ho museli potom opakovat v šestém měsíci a já jsem z toho byla celou dobu ve stresu,“ postěžovala si.

Ve Francii se vede diskuze o tom, zda není test v prvním trimestru, který se týká rizikových skupin, příliš brzký. Ozývají se názory, že při tomto vyšetření se u budoucích maminek zjistí prédiabetický stav, gestační diabetes se nemusí prokázat. Zvlášť kdy jsou hodnoty těsně u hranice. Ženám se obvykle doporučí jen změna stravovacích návyků, což je však při nevolnostech v prvním trimestru obtížné dodržovat.

Teprve v budoucnu, po vyhodnocení statisticky relevantního vzorku, se ukáže, zda zátěžové vyšetření v prvním trimestru je nutné. Bez ohledu na to se však mohou všechny ženy věnovat prevenci. Hlídat si váhu a vyloučit tak jeden z rizikových faktorů těhotenské cukrovky, kterým je obezita.

3.8.2015 1:37 | autor: Helena Chvojková 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist