babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Vývoj > Psychomotorický vývoj dítěte > Tablety a spol.: Brzdí vývoj dětí, nebo mu pomáhají?
Tablety a spol.: Brzdí vývoj dětí, nebo mu pomáhají?
Mamince skáčou prsty po displeji telefonu. Tenhle malý zázrak si nechce nechat ujít ani její dvouletý syn. Úžasná hračka mu však může způsobit problémy. Používání nových technologií má pro nejmenší svá pravidla.
Trochu, hodně, vůbec ne. Rodiče i odborníci nemají stejný názor na to, kolik času by měly nejmenší děti strávit před televizí či počítačem, s chytrým telefonem nebo tabletem. Jisté je jedno: Ze života jim přístroje s obrazovkou vymazat nemůžeme. Však na ně také narážejí na každém kroku, především ve svém nejbližším okolí.
Rozvíjí poznání
Rok a půl stará Anička se rozbrečí v restauraci. Je k neutišení, lidé se nervózně otáčejí. Matka holčičky sáhne k modernímu „dudlíku“. Vrazí jí do ruky chytrý telefon. Rázem je po pláči. Holčička se na tuhle hračku vrhne se stejnou chutí jako my.
Zatímco se na to zvlášť starší dospělí dívají káravě, existují psychologové, kteří by Aniččinu matku neodsoudili. Podle zprávy francouzské Akademie věd vydané v roce 2013 můžou mít tablety i chytré telefony na děti do tří let pozitivní vliv. Když dítě pohybuje prstem po displeji nebo dotykové obrazovce a vyvolává tím různé obrázky, uvědomí si vazbu typu akce-reakce. Probouzí to v něm poznávací schopnosti. Což je podle expertů daleko přínosnější, než když jenom sedí před obrazovkou televize.
Kde je pozitivní přínos?
Tvrzení francouzských specialistů řádně hnula žlučí americké Pediatrické akademii. Ta totiž vůbec nedoporučuje dětem do dvou let tyto přístroje. Vychází z toho, že neexistuje žádná odborná studie, jež by ukázala pozitivní přínos tabletů a spol. pro takhle malé děti.
Naopak existuje sedm studií, které upozorňují na to, že vyjadřovací schopnost dítěte je omezenější, pokud kouká na televizi. Tablety jsou poměrně čerstvou záležitostí na to, aby jejich vliv mohl být vědecky zpracovaný.
Hračka se dá osahat
Problémy s mluvením, s pozorností, se spánkem. Stavy úzkosti i obtížnější navazování kontaktů. To všechno může být důsledkem toho, že dítě do tří let tráví příliš mnoho času s obrazovkou nebo před ní.
Odborníci upozorňují i na negativní vliv elektronických hraček na dětský zrak. V Česku trpí každé dvanácté dítě ve věku do čtyř let oční vadou. Předškoláků se zhoršeným zrakem je pět až deset procent a dětí školního věku zhruba čtvrtina.
„Dětí s očními vadami neustále přibývá a může za to právě nezdravý životní styl. Před 10–15 lety například krátkozrakostí trpělo méně dětí než dnes. Není to jen díky lepším diagnostickým metodám, ale je to způsobeno především tím, že děti vysedávají u počítačů, mobilů a tabletů a mají nedostatek pohybu venku na vzduchu a denním světle,“ podotýká Pavel Stodůlka, přednosta oční sítě Gemini.
Nové technologie vytlačují z života nejmenších klasické hračky, které si dítě může ohmatat, přesvědčit se o velikosti, váze i konzistenci. Což podporuje senzomotorický vývoj. Řeč se zase zdárně rozvíjí v dialogu s dospělými a ne pasivním přijímáním mluvy z televize.
Někteří dětští psychiatři jdou až tak daleko, že dobu trávenou s těmito moderními společníky považují za ukradený čas. Děti jsou okradené o spánek, pohybové aktivity, prostorové vnímání, o podněty, které přicházejí z přirozeného prostředí.
Pozor na oči!
„Přílišné upírání zraku na obrazovku nebo monitor má negativní vliv na zrak dětí. Umělé osvětlení, počítač a TV jsou pro zrak zátěží a jejich nadužívání souvisí se vznikem očních vad i očních nemocí. Při dívání se na monitor počítače obecně lidé méně mrkají, tím pádem více osychají oči a můžou se projevit příznaky syndromu suchého oka – tedy pálení a řezání očí, únava očí, potíže se zaostřováním,“ vysvětluje MUDr. Stodůlka a dodává:
„V souvislosti s častým používáním tabletů či chytrých telefonů se začíná hovořit o tzv. falešné krátkozrakosti: Je to málo častý stav oka, kdy křečí ciliárního svalu v oku vzniká zhoršené vidění do dálky. Příčinou bývá dlouhodobý pohled do blízka se zaostřováním zraku na vzdálenost několika centimetrů. Příčinou může být u dětí třeba přílišné používání elektronických her. Při zaostřování se mění tvar čočky díky stažení ciliárního svalu. Když děti dlouho dívají na blízký předmět, tak se sval může dostat do křeče. Děti pak špatně vidí, protože se jejich oko chová, jako by bylo krátkozraké.“
Za bezpečné pro zrak dětí považuje odborník hodinu denně ve společnosti tabletu, počítače či televize.
Čtěte také:
Všeho s mírou
Je na rodičích, aby rozhodli, zda a kdy nechají své nejmenší propadnout do světa technologií a jestli jim budou citlivým průvodcem. Babyweb k tomu nabízí pár praktických rad:
Do dvou let bez televize
Ideální je do dvou let dítěti televizi nezapínat, tříletému tak maximálně na půl hodiny denně. Stává se totiž velmi rychle na televizi závislé. Pediatři také varují před „televizním stresem“. Dítě se dívá na televizi s maximální soustředěností. Sice pasivně sedí, ale kardiovaskulární systém je v plné aktivitě. V tomto věku je kapacita zpracovávání intenzivních prožitků omezená, a tak televize místo uklidnění může spíš rozrušit.
Reklamy raději ne
Děti reklamy zpravidla milují, ale ty jim nabízejí zkreslený obraz reality. Dospělí jsou v nich často zesměšňováni, nemají respekt a autoritu. Rodiče se smějí, když se nějakému podvodníčkovi podaří povedený trik, a dítě má okamžitě pokřivený vzor. Stejně tak se může zhlédnout v chlapečkovi, který se v reklamě odmítá podělit o sušenku nebo o jogurt.
Před spaním pohádku
Televize po ránu ani večer před spaním není pro dítě to pravé. Obrazovku ale třeba i tablet mu můžeme povolit v polovině dopoledne anebo v podvečer před koupáním.
Pozor na kreslené filmy
Situace z kreslených seriálů také můžou navodit falešné zdání reality. Dítě si pak myslí, že když ho někdo otravuje, tak ho může praštit. A když hrdinu někdo zmlátí, tak se dotyčný jen otřepe a je zase jako rybička.
Telefon na chvilku
V restauraci, ve vlaku, při dlouhé cestě autem je možné dítě zabavit tím, že mu půjčíme náš telefon nebo tablet. Ale jen na krátkou, přesně vymezenou dobu. Je dobré mít připravené aplikace odpovídající věku dítěte.
Kino je dobrodružstvím
Jít s rodiči do kina je zážitek, který může prožít i tříleté dítě. Ohromný temný sál, velké plátno, hlasitý zvuk, to všechno je velmi působivé. Pokud má malý divák trochu strach ze tmy, je lepší si ho posadit na klín, přibrat do kina i jeho oblíbenou hračku. Při příliš dlouhém filmu se může začít nudit. Raději odejdeme před koncem, než abychom mu pobyt v kině zošklivili. A berte ohled i na ostatní diváky.
Tablet není chůva
Neposadíme dítě před televizi a nestrčíme mu do ruky tablet, aby se samo zabavilo. Vždycky bychom měli být u toho, vybrat program, aplikaci, komentovat dění, vysvětlovat nejasnosti, odpovídat na otázky. Taky není nejlepší nápad vybavit pokoj malého dítěte vlastní televizí nebo počítačem, udělat z nich tak tiché a nekontrolované společníky.
Při jídle se jí
Jídlo by mělo být zaměstnáním samo o sobě. Naučit se držet lžíci, objevovat nové chutě a vůně. Televize jako doplněk je nevhodná. I my bychom si měli odpustit psaní esemesek, když se jí.
Kulisu si odpustíme
Televizi zapínáme doma mnohdy bezděčně a necháváme ji puštěnou jako kulisu. Pokud je s námi v místnosti dítě, tak ho hluk televize ruší při hře, vytrhuje ze soustředění. A naši pozornost odvádí od toho, abychom se věnovali naplno svému maličkému. Konec konců dítě je ten nejlepší program.