babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Batole > Zdraví a péče > Nejčastější dětské nemoci > I kašel může být někdy užitečný
I kašel může být někdy užitečný
Stačí jedno zakašlání a většina maminek zpozorní. Je to tady zase? Přichází probdělé noci s kašlajícím dítkem? Pozor, kašel ale může být i užitečný.
S léky na kašel se musí opatrně
V roce 2010 francouzská národní agentura zabývající se bezpečností léků zaznamenala zvýšený počet zdravotních komplikací u kojenců, kterým na respiratorní potíže podávali rodiče léky podporující vykašlávání hlenu (expektorancia/mukolytika). Proto jejich podávání striktně nedoporučila pro děti mladší dva roky.
O rok později se stejný verdikt vztahoval na antitusika, tedy léky tlumící kašel.
Některé státy toto doporučení rozšiřují až na děti do šesti let. Problémem obvykle bývá, že tyto léky jsou volně dostupné, ne všechny jsou však pro děti vhodné a riziko spočívá i ve správném dávkování. Mnohdy se může po jejich požití dostavit u dětí i opačný efekt.
Například přílišné tlumení suchého kašle zabrání průduškám přirozeně se zbavit hlenu. Navíc při běžném nachlazení není léčba těmito léky efektivní, protože neovlivní průběh choroby. Kašel totiž není nemoc, ale její symptom. Je na lékaři, aby našel jeho příčinu.
Kašel je spojenec
„Kašlání je přirozený obranný reflex organismu,“ vysvětluje francouzský pediatr a specialista na plicní choroby Luc Réfabert. Pomáhá zbavit se sekretů, které produkují neustále průdušky, ale také prachu a jiných miniaturních částic, jež zanášejí dýchací cesty.
Kašel také umožňuje vyexpedovat viry a další mikroorganismy, které se dostanou do průdušek.
„Když si dítě zakašle, je to normální a v často i prospěšné,“ podotýká lékař a připomíná, že kašel se obvykle vleče, může trvat deset i čtrnáct dní a pak ještě další tři týdny ustupovat.
Do tří let je to horor
S kašlem se potýkají hlavně děti v prvních třech letech života. Jejich imunitní systém není ještě dostatečně zralý, a tak je může potrápit třeba až deset respiratorních infekcí virového původu za rok. Někdy to znamená až sto dní kašle, protože virové infekce se často zřetězí a kašel se může stát chronickým.
Ale může jít i o astma, to musí posoudit lékař. S každým dětským zakašláním však není potřeba k němu běžet.
Ovšem pokud je kojenec mladší než tři měsíce a kašel přetrvává tak tři dny, návštěva lékaře se doporučuje, především aby se vyloučil černý kašel nebo bronchiolitida, dvě závažná onemocnění, při nichž je dítě třeba hospitalizovat.
U starších dětí je signálem k návštěvě lékaře, pokud se ke kašli přidá teplota nad 38 stupňů, případně když se dítěti výrazně sníží chuť k jídlu (o více než 50 %). Také při štěkavém kašli, jenž zpravidla signalizuje laryngitidu, se to bez lékařské pomoci neobejde.
Zázrak jménem mořská voda
Při běžném nachlazení doprovázeném kašlem se doporučuje především zvýšený příjem tekutin. Napomáhá to mimo jiné zbavit se hlenu, který obtěžuje v hltanu. Proto je také dobré na noc podložit dítěti hlavu, aby mohl hlen volně vytékat. Bezpečnější je, když se polštářem podloží matrace, než aby se položil jen tak do postýlky.
Doporučuje se i často větrat, přes den třeba i každých deset minut. Rodiče, kteíř jsou kuřáci, by si měli uvědomit, že i při kouření na balkoně se do šatů nasaje kouř, který může dítě dráždit.
Také dodržujeme přiměřenou teplotu v místnosti, tedy kolem 19 stupňů, a příliš suchý vzduch zvlhčujeme. Jestliže má dítě rýmu, použijeme nosní kapky na bázi fyziologického roztoku. Pak necháme dítě vysmrkat, případně u kojenců sekret odsajeme.
U nejmenších pozor na med
O příznivých účincích medu na kašel věděly už babičky. Potvrdila je i nejnovější studie publikovaná izraelskými výzkumníky. Do výzkumu bylo zapojeno na 300 dětí ve věku jeden rok až pět let, které trpěly běžným nachlazením. Některé z nich dostaly před spaním půl lžičky medu, u těch dalších šlo jen o látku, která vyvolá placebo efekt.
A výsledek? Děti, jež dostaly med, méně kašlaly a mnohem lépe spaly.
Čtěte také
- Kašel, zánět průdušek a zápal plic
- Rýma může způsobit mnoho komplikací
- Časté trápení: zánět středního ucha
Vědci mají za to, že antioxidanty obsažené v medu účinné působí při infekcích, zatímco vyšší koncentrace cukru vyvolává zvýšenou tvorbu slin, což pomáhá zklidnit podrážděný hltan i hrtan.
Med ale není všelékem pro každého. Rozhodně by se neměl dávat dětem mladším jeden rok. Může totiž obsahovat spory Clostridium botulinum, bakterie vyskytující se volně v prostředí, které nás obklopuje.
U kojenců, jejichž střevní flóra ještě není dostatečně vyvinutá, může vyvolat závažné onemocnění zvané kojenecký botulismus (též střevní botulismus) způsobený požitím těchto spor, které pak rostou ve střevech kojenců a uvolňují toxin. Proto s medem opatrně.
Opatrně s esenciálními látkami
Také některé přípravky na bázi rostlinných látek mohu ty nejmenší potrápit, aniž by na ně měly alergii. Kafr, mentol i tymián stejně jako produkty z eukalyptu, které pomáhají uvolnit dýchací cesty, nejsou vhodné pro malé děti.
Ve Francii je dokonce úředně doporučené nepodávat je dětem mladším 30 měsíců, a to v jakékoliv formě. Obsahují totiž látky, které mohou vyvolat křeče a zhoršit stav dýchacího ústrojí.
Vyzkoušet můžete i placebo efekt
Na druhé straně však mohou proti kašli zabodovat úplně běžné věci, jako je třeba oslazená voda. V americké studii z roku 2014 se popisuje případ, kdy 120 dětem ve věku dvou měsíců až čtyř let podávali oslazenou vodu nebo sirup z agáve, což ztlumilo jejich noční kašel stejně jako sirupy na kašel z lékárny. Šlo však o děti, které netrpěly žádnou respiratorní chorobou.