babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Šestinedělí > Antikoncepce po porodu > Ženská sterilizace: Není třeba se obávat
Ženská sterilizace: Není třeba se obávat
Víte jistě, co vlastně se skrývá pod slovem sterilizace? Nežijete v zajetí mnoha polopravd a mýtů, které ji obklopují? Vysvětlíme vám, jak a za jakých podmínek se provádí, pro koho je vhodná a jaké jsou její výhody i nevýhody.
Sterilizace jako forma antikoncepce?
Je s podivem, jak málo je u nás tato forma antikoncepce využívána. Vzhledem k nezvratnosti je pochopitelné, že se příliš často neprovádí u mladších žen, ale i tak je počet zákroků ve srovnání s vyspělým světem nízký. Podobně jako u mužské sterilizace – vasektomie. Je to možná spojeno s pocitem, že se ztrátou plodnosti žena přichází i o část sexuality.
Sterilizace je také opředena mnoha mýty. Lidé ji často zaměňují s kastrací, ale při té se odstraňují vaječníky. Sterilizace znamená přerušení vejcovodů, při kterém není nijak narušena činnost vaječníků, takže zůstává plně funkční jak menstruační cyklus, tak produkce hormonů.
V současné době je možné provádět sterilizaci ze zdravotních důvodů nebo na základě žádosti ženy.
Sterilizace ze zdravotních důvodů
Sterilizaci ze zdravotních důvodů je možné provést na základě doporučení gynekologa ženám starším 18 let, které splňují následující podmínky:
- Žena by byla těhotenstvím a porodem vážně ohrožena na zdraví nebo životě.
- Hrozí těžké poškození zdraví a života dítěte.
Pokud ženě lékař doporučí sterilizaci a žena souhlasí s jejím provedením, musí podepsat záznam o tom, že byla o zákroku informována. Záznam je současně podepsán lékařem a svědkem a stává součástí zdravotní dokumentace ženy. Definitivní písemný souhlas dává žena těsně před zákrokem.
Aby se předešlo unáhleným rozhodnutí, je možné provést výkon nejméně 7 dní od podání informací. Výkon je hrazený zdravotní pojišťovnou.
Sterilizace na základě žádosti ženy
V České republice si mohu zažádat o sterilizaci ženy, pokud jsou starší 21 let. V jejich žádosti pak musí jasně zaznít, že jsou si vědomy nevratnosti výkonu. Svůj souhlas pak musí ještě za 14 dní potvrdit. Výkon si pak ženy musí uhradit samy.
Jak se sterilizace provádí?
V současné době je možné provádět sterilizaci dvěma způsoby – laparoskopicky a hysteroskopicky. Laparoskopická sterilizace se provádí v celkové anestezii, kdy je ženě malým řezem v pupku zavedena do dutiny břišní optika a pomocí nástrojů jsou přerušeny oba vejcovody.
I když jde o jednoduchý výkon, vždy je nutné zdůraznit všechna rizika spojená s operací a anestezií. Zejména jde o alergickou reakci na léky podané během anestezie, trombembolickou příhodu, zánět, poranění orgánů v dutině břišní či krvácení. Laparoskopická sterilizace je vždy provedena za hospitalizace, jejíž délka se pohybuje mezi 24–48 hodinami.
Hysteroskopická sterilizace se provádí ambulantně bez nutnosti celkové anestezie. Pomocí optiky zavedené do dutiny děložní se ženě zavedou do vejcovodů drobné spirálky. Ty pak během tří měsíců způsobí, že vejcovod v místě jejich zavedení zaroste tkání. Po tuto přechodnou dobu musejí ženy použít ještě jinou formu antikoncepce, aby nedošlo k nechtěnému otěhotnění.
Hysteroskopická sterilizace je tedy velmi šetrná a bylo by ideální ji provádět i u sterilizací ze zdravotních důvodů. Tam ovšem nastává problém s úhradou výkonu zdravotní pojišťovnou. V současné době ji hradí pouze jedna zdravotní pojišťovna. Ceny pro samoplátkyně si každé pracoviště stanovuje samo, proto se mohou lišit.
Čtěte také:
- Boj o vejcovod
- Antikoncepce, přes kterou spermie neprojdou!
- Přirozená antikoncepce: Můžeme se na ni spolehnout?
Pro koho je sterilizace vhodná a pro koho ne?
Sterilizace na vlastní žádost je optimálním řešením pro ženy, které nemohou užívat hormonální antikoncepci (věk nad 35 let, kouření, obezita) nebo nemají dobré zkušenosti s nitroděložním tělískem. I když zákon povoluje provedení sterilizace ženě nad 21 let bez ohledu na to, zda má či nemá děti, považuji tento způsob antikoncepce u mladých bezdětných dívek za naprosto nevhodný.
Kdy uvažovat o sterilizaci na vlastní žádost?
Vzhledem k ceně sterilizace nemá smysl výkon provádět pár roků před přechodem. Ideální je o sterilizaci začít přemýšlet v době, kdy se žena definitivně rozhodne, že již neplánuje těhotenství a má své vlastní děti.
Co když se žena rozhodne mít další dítě a má provedenou sterilizaci?
Po provedené sterilizaci je možné otěhotnět pouze metodou IVF, tedy mimotělním oplodněním. Je dokázáno, že úspěšnost mimotělního oplodnění prováděného z důvodu sterilizace ženy, má vysokou úspěšnost.
Existuje sice možnost navrácení plodnosti, a to pomocí mikrochirurgického zprůchodnění vejcovodů. Jde o obtížnější operaci, než je samotná sterilizace, a její úspěšnost není nijak velká, udává se 43 až 88 %, proto se na ni nelze spoléhat.
Také lze provést dočasnou sterilizaci. Jde o relativní novinku, při které jsou vejcovody ucpány gelovou zátkou, která je vyrobena ze stejné látky jako kontaktní čočky. Tyto zátky se vloží do ústí vejcovodů a po nabobtnání je ucpou. Součástí každé zátky je tenké monofilové vlákno, pomocí kterého ji lze odstranit a vrátit vejcovodům původní funkci.
Je sterilizace 100% účinná?
Sterilizace patří mezi nejspolehlivější formy antikoncepce. Její selhání se uvádí mezi 0,05–0,1 % a může nastat v případě, že přerušení vejcovodů nebylo dostatečné a došlo k jejich opětovnému zprůchodnění.
Jak probíhá menstruační cyklus po sterilizaci?
Menstruační cyklus není provedenou sterilizací nijak ovlivněn. Sterilizací je pouze znemožněno setkání spermie a vajíčka tím, že se přeruší vejcovod. Uvolněné vajíčko tělo po ovulaci vstřebá stejně jako miliony dalších buněk každý den.
Alternativy k vložkám a tampónům
Sterilizace po opakovaných císařských řezech
Opakovaný císařský řez je častým důvodem k provedením sterilizace ze zdravotních důvodů. Místo jizvy na děloze je po opakovaném císařském řezu oslabeno a hrozí prasknutí děložní stěny. Mnoho žen o faktu, že na sterilizaci mají nárok, neví. Řada pracovišť provádí oba výkony současně, což je pro ženy nejšetrnější, protože se vyhnou další operaci.
Ideální je, pokud ošetřující gynekolog ženě tuto variantu včas nabídne, aby měla možnost sterilizaci dobře zvážit. Samotná sterilizace provedená během sekce prodlouží operaci jen o několik málo minut.
Vzhledem k nevratnosti sterilizace nepatří tento druh antikoncepce mezi nejoblíbenější. Pro ženy se zdravotními problémy ale bývá mnohdy jediným řešením, jak se spolehlivě ochránit před nechtěným či rizikovým otěhotněním. V současnosti už ženy nemusí složitě žádat komisi o schválení sterilizace, postačí, když vše důkladně proberou se svým gynekologem.