babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Rodina > Sex a vztahy > Antikoncepce po porodu > Přirozená antikoncepce: můžeme se na ni spolehnout?
Přirozená antikoncepce: můžeme se na ni spolehnout?
Máte malé miminko, kojíte nebo o dalším dítěti zatím neuvažujete? Tak to jistě řešíte otázku, jak se chránit proti početí. Možná vám nevyhovuje hormonální antikoncepce ani různá tělíska nebo prezervativ. Řešením může být přirozená antikoncepce.
„Končí mi šestinedělí a nevím, pro jakou antikoncepci se rozhodnout. Tělísko mi nevyhovuje, pilulky brát zatím nechci,“ píše v naší diskusi Radka. „Je přirozená antikoncepce dostatečná?“
Co je přirozená antikoncepce
Přirozená antikoncepce nepoužívá žádné pomůcky či léky a nevyžaduje žádný speciální zákrok. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za přirozené plánování rodičovství „takové metody, které se opírají o pozorování přirozeně se vyskytujících známek plodných a neplodných období v průběhu menstruačního cyklu.“
Mezi základní metody přirozené antikoncepce patří:
- sexuální abstinence v plodných dnech ženy (tj. v období od pěti dní před ovulací do tří dnů po ní),
- symptotermální metody určení plodných a neplodných dnů a
- přerušovaná soulož (tzv. coitus interruptus) nebo vůlí ovládaná schopnost neejakulovat
Spolehlivost těchto metod není příliš vysoká a je velmi individuální – vyžadují silnou vůli a především zodpovědnost partnera.
Kojení jako antikoncepce
Tato metoda je zpochybňována a nedoručuje se používat. Antikoncepční účinek laktace spočívá ve fyziologickém potlačení ovulace díky vysoké hladině prolaktinu a útlumu gonadotropinů. Pro antikoncepční účinek je rozhodující, jak často se dítě přisává k prsu. U nás ženy přikládají dítě k prsu jen 4 – 6 krát denně, pro antikoncepční účinek je třeba, aby žena kojila intenzivně minimálně 10 krát denně, z toho alespoň jednou v noci.
Přerušovaná soulož neboli včasné „vytažení“
„Přerušovaná soulož má mezi všemi antikoncepčními metodami určité výsadní postavení,“ říká sexuolog Radim Uzel. Je metodou nejstarší, nejlevnější, nevyžaduje žádné pomůcky a je dostupná prakticky vždycky a za každé situace. „Má ovšem ještě jeden nesporný primát: jedná se totiž také o antikoncepci nejméně spolehlivou,“ dodává lékař. Jak se metoda praktikuje? Muž přerušuje soulož těsně před ejakulací a semeno vyprazdňuje mimo rodidla ženy. Tato metoda je nespolehlivá z 18 procent. Protože: Již před ejakulací se může objevit takzvaná předejakulační tekutina, která často obsahuje menší množství docela dobře pohyblivých spermií. Muž neodhadne správný okamžik přerušení soulože a předčasně ejakuluje uvnitř ženy. Dalším nebezpečím je opakovaná soulož, kdy se do ženského těla mohou dostat zbytky semene z předchozí ejakulace, které zůstaly v močové rouře.
Čtěte také:
- Antikoncepce, přes kterou spermie neprojdou!
- Možnosti postkoitální antikoncepce
- Antikoncepce? Ano, ale…
Sexuální kontinence
Sexuální kontinence nebo jinak řečeno zdržení se ejakulace je technika vhodná pro muže, kteří jsou schopni dokonale ovládat výron semene. Při určitém specifickém tréninku mohou dosahovat plného orgasmu, aniž ejakulují. Tento orgasmus může být během jednoho pohlavního styku mnohonásobný nebo stupňovaný, čímž je dosaženo i většího potěšení z milování. Schopnost ejakulovat, když je to žádáno, nebo mužská plodnost tím však rozhodně nemizí. Naopak se traduje, že se tímto způsobem zdraví muže celkově zoceluje.
Symptotermální metoda
Za relativně nejspolehlivější se považuje symptotermální metoda, která určuje ovulaci více metod přirozené antikoncepce najednou. Jestliže kterýkoli ukazatel svědčí pro plodný den, je třeba ho za plodný skutečně pokládat.
Teplotní metoda
Teplotní metoda využívá měření bazální tělesné teploty a je základem symptotermální metody. Teplota se měří v pochvě nebo v konečníku, vždy ráno dříve, než žena vstane z postele a před případným pohlavním stykem. Neplodné dny začínají 3 dny po vzestupu teploty.
Hlenová metoda
Hlenová (Billingsova) metoda sleduje množství a strukturu hlenu tvořeného žlázkami děložního hrdla. Na začátku cyklu je hlenu málo a je vazký, nedá se vytáhnout („suché“ dny). Znamená neplodnou fázi cyklu. Jakoukoli změnu množství nebo tažnosti je třeba chápat jako začátek plodné fáze. Hlenu postupně přibývá, je vodnatý a tažný („mokré“ dny). Po ovulaci se struktura hlenu náhle mění, je ho opět málo a je vazký („suché“ dny). Tři dny poté začínají neplodné dny.
Kalendářová metoda
Kalendářová (Ogino-Knausova) metoda používala k stanovení plodných a neplodných dnů výpočet. Vychází se z menstruačního kalendáře za posledních 12 měsíců. Od nejkratšího cyklu se odečte 18 – výsledek je první plodný den, počítáno od prvního dne menstruace. Od nejdelšího cyklu se odečte 11 – výsledek je poslední plodný den, počítáno od prvního dne menstruace.
Metoda změn krystalizace slin. Metody využívající změn krystalizace slin používá speciální antikoncepční lupy. Je možno je použít jako účinný doplněk symptotermální metody. Na trhu jsou ke koupi různé druhy těchto „ovulačních testerů“ – elektronických přístrojů, které relativně spolehlivě a jednoduše určí plodné dny ze vzorku vašich slin.
Sledování moči
Metody využívající stanovování hormonálních hladin v moči jsou drahé a nepraktické a spíše než jako antikoncepce se uplatní se spíše v určení plodného dne u sterilních párů. “Přirozené plánování rodičovství” podle katolické církve. Za morální pohlavní styk, při kterém se partneři chtějí vyhnout otěhotnění, uznává katolická církev pouze pohlavní styk v neplodných obdobích a v období kojení. Za neplodné období se považuje metoda plodných a neplodných dnů během menstruačního cyklu, těhotenství a období po menopauze. Ani přirozená ani hormonální antikoncepce nijak nechrání před sexuálně přenosnými nemocemi. Je to ochrana proti oplodnění při vaginálním styku. Má zabránit setkání (a spojení) vajíčka se spermií.
Zdroj: těhotenské-testy.net gynekologie-brno.cz omimine.cz wikipedia.org medicina.cz jogin.cz