babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Porod > Porod > Komplikace při porodu > Porod velkého dítěte
Porod velkého dítěte
Příběh: Porodila jsem naprosto nečekaně velké dítě. Moje holčička vážila o více než kilogram víc, než odhadovali lékaři. Mám naštěstí širokou pánev, ale i tak jsem se při porodu hodně potrhala. Přinášíme odpovědi porodníků.
Jak se na porod většího dítěte dívají lékaři?
MUDr. Klára Křížová:
Váhový odhad pomocí ultrazvuku je metoda s omezenou přesností. Kvalita vyšetření a přesnost odhadu hmotnosti plodu se snižuje:
- s délkou těhotenství
- se snižujícím se množstvím plodové vody (fyziologická záležitost ke konci gravidity)
- obezitou rodičky
- méně kvalitním ultrazvukovým přístrojem a dalšími možnými faktory.
Nelze napadnout lékaře, pokud váhový odhad neodpovídá zcela porodní hmotnosti. V tomto případě nevidím pochybení lékaře.
Po odtoku plodové vody není nutno porodit ještě týž den, jsou-li k vyčkávacímu postupu splněny podmínky (nejsou známky infekce, nejsou známky hypoxie plodu…). Provokace porodu po určitém intervalu po odtoku plodové vody tabletami s prostaglandiny je jedním z možných správných řešení, opět záleží na aktuálních okolnostech probíhajícího porodu, stavu rodičky a plodu. Opět nenacházím pochybení v lékařském postupu.
Způsob porodu u předpokládaného velkého plodu se opět volí individuálně – nezáleží tolik na absolutním hmotnostním odhadu, ale na poměru plod versus pánev rodičky. Císařský řez je též zatížen možnými komplikacemi a jeho provedení je třeba pečlivě zvažovat.
Preventivní episiotomie (nástřih hráze) je při porodu větších plodů (zejména u prvorodiček) na místě, slouží mj. jako prevence většího poranění hráze. Ovšem i po provedení nástřihu hráze může dojít (a často u větších plodů či např. překotných porodů dochází) k dalšímu poranění porodních cest.
Je důležité všechna poranění pečlivě zrevidovat a ošetřit, k čemuž v daném případě pravděpodobně došlo. Opět neshledávám pochybení v postupu lékaře. Zcela správně bylo pátráno po poruše metabolismu cukrů a je dobře, že byla vyloučena.
- hmotnost plodu 4250 gramů je nadprůměrná, ale na porodních sálech relativně častá.
- příčinou velkých plodů bývá zejména
- genetická výbava (velcí rodiče mívají větší děti)
- užívání vitamínových preparátů během těhotenství
- nadměrný přísun živin
- méně pohybu těhotné a spousta dalších fyziologických či patologických příčin
I vaginální porod je zatížen možnými komplikacemi, kterým se porodnický tým snaží samozřejmě předcházet a v případě jejich nastání je urychleně a důsledně řešit.
Téměř všechna vyšetření jsou zatížena určitou možností chyb či odchylek, se kterými je třeba počítat
a je důležité kombinovat přístrojovou a laboratorní techniku a klinická vyšetření s osobní zkušenost a mnohdy i s intuicí. Hodnotit postupy ex post, známe-li konečný výsledek, je velice snadné. Uměním je však předvídat a řešit možné komplikace.
MUDr. Radka Gregorová:
Váhový odhad plodu je pouze orietační, většinou s tolerancí půl kilogramu. Pokud je žena obézní nebo je plod nepříznivě uložen, může dojít k chybě při ultrazvukovém měření.
Čtenářka uváděla, že měla širokou pánev. Předpokládám tedy, že její pánevní rozměry byly v normě. Pokud by byl před porodem váhový odhad plodu okolo 4 kilogramů a žena nemá zúženou ani hraniční pánev, tak by nebylo důvodem ukončit těhotenství císařským řezem.
Porod šel podle popisu ženy dobře. To, že měla větší porodní poranění samozřejmě souvisí s velikostí plodu, ale také se na něm může podílet křehkost sliznice pochvy, to jakým průměrem miminko pochvou prošlo.
Důležité je porodní poranění zasahující do konečníku správně ošetřit, aby se předešlo pozdějším komplikací. Jistě se tak stalo.