babyweb.cz > BABYWEB 2021 > Těhotenství > Zdravé těhotenství > Tejpování bříška v těhotenství
Tejpování bříška v těhotenství
I když spousta nastávajících maminek považuje těhotenství za nejkrásnější období ve svém životě, najdou se i takové, které trápí nejrůznější zdravotní potíže a nepohodlí. Pomoci může kinesiotaping neboli tejpování bříška.
Co je to kinesiotaping?
Určitě jste si někdy všimla barevných pásek na těle sportovců a říkala si, co že to na sobě mají. Jedná se o tejpovací pásky (kinesio tape), které jsou vyrobeny z bavlny, bez latexu, s medicinálním akrylátovým lepidlem, v téměř identické tloušťce a pružnosti, jako je naše kůže (vrstva epidermis). To pásce umožňuje dokonale korespondovat s lidským tělem – nijak neomezuje v pohybu.
Páska je zcela bezpečná, hypoalergenní, prodyšná, voděodolná (můžete s ní cvičit, sprchovat se i plavat). Přirozená pružnost pásky jemně přizvedne pokožku, a tím podpoří lepší prokrvení a zmírní tlak na receptory bolesti v kůži. Usnadňuje přirozený proces hojení těla a rozsah pohybu tím, že poskytuje podporu a stabilitu svalům a kloubům, zlepšuje krevní oběh, snižuje bolest a otok.
Své využití tak má kinesiotaping nejen při sportu, ale i v běžném životě. Hojně je využíván ve fyzioterapii, ortopedii, neurologii, pediatrii a také v gynekologii a porodnictví, kdy dokáže ulevit maminkám po císařském řezu (díky zatejpování se uvolní podkoží a jizva přestává být ztuhlá, postupně se uvolní).
Pomocí tejpovacích pásek se provádí také lymfotaping, který je například u těhotných žen vhodnější než lymfodrenáž (páska opět přizvedne pokožku, uvolní krevní oběh a podpoří průtok lymfy).
Průvodce celým těhotenstvím a porodem
Kinesiotaping v těhotenství
V těhotenství kinesiotaping představuje bezpečnou a účinnou formu léčby. Tejpovací páska je navržena tak, aby poskytovala podporu pro rostoucí bříško a zmírnila nepříjemné pocity v dolní části zad a břišní oblasti. Je tak bezpečnou přírodní alternativou pro nastávající maminky, které se potýkají s potížemi, jako jsou bolesti zad (v bederní a křížové oblasti), ischias, ale i karpální tunel, oteklé nohy a jiné bolesti.
Těhotné ženy mají rovněž potíže s udržením rovnováhy a celkovou koordinací pohybů. Vlivem rostoucího bříška, uvolnění svalů a vazů se mění těžiště a tím celkové držení těla těhotné.
Strategickým umístěním proužků barevné pásky na záda nebo břicho se zmírní některé běžné bolesti, které jsou s rostoucím bříškem spojeny, stabilizuje se páteř, zkoordinuje držení těla – pásky pomohou rovnoměrně rozložit váhu bříška, což značně sníží i únavu.
Pásku lze používat i během spánku, kdy poskytne potřebnou podporu, přičemž stále umožňuje plný rozsah pohybu (na rozdíl od těhotenského pásu, který může být omezující a nepohodlný).
Při správném použití začne tejpovací páska plnit svou funkci okamžitě a poskytovat vám úlevu 24 hodin denně po dobu 3–5 dnů.
Čtěte také:
- Jaké sporty jsou vhodné v těhotenství?
- Strie: Bojujte proti nim přírodní cestou
- Hubnutí v těhotenství a jeho nejčastější příčiny
Tejpování bříška
Způsobů jak bříško podepřít, zatejpovat existuje několik, ale vždy je dobré navštívit odborníka, který zhodnotí, zda je pro vás tato metoda vhodná a naučí vás správnou techniku. Také je dobré se o tejpování nejprve poradit se svým gynekologem.
Pokud víte, že máte přecitlivělou pokožku, nezapomeňte se o tom před tejpováním zmínit, bude lepší nejprve pásku vyzkoušet na malém kousku kůže (kvůli možné alergické reakci).
Samozřejmě tejpování nemusí vyhovovat každé těhulce, takže pokud by se po aplikaci objevilo tvrdnutí bříška nebo byste se zkrátka cítila nepohodlně, objevily by se bolesti, je na místě pásky odstranit.
Zkušenosti těhulek
„Já chodím na tejpování teď v devátém měsíci pořád. Vydrží to tak týden. Bez tejpů se nemohu ani hýbat. Je to zázrak… dokonalost. Uleví to bolestem v kříži nejmíň o 50 %, břicho to drží nahoře. Takže za mě rozhodně ano!“ chválí si tuto metodu Karolína.
„Taky mě bolela záda, ale s tejpem je to super. A není v tom žádné omezení. Je ale dobré obrátit se na někoho zkušeného, jinak je to na nic,“ říká Dana.
Svou zkušenost přidává i Tereza: „Já jsem měla velkou diastázu a zjistilo se to až po prvním porodu. Trvalo mi tři roky, než jsem měla břicho jakž takž, hodně mi pomohly břišní tance. V dalším těhotenství jsem proto chodila na tejpování k fyzioterapeutce – od 3. měsíce až doposud, a to jsem 6 týdnů po porodu a ještě pár měsíců na tejpy chodit budu.
Porod jsem měla skvělý, bříško malé, po porodu rozestup drobný a břicho se pěkně zatahuje. Ale je to otázka řady měsíců… Teď mám tejpy takřka v kuse, vynechávám vždy jen jeden den. V těhotenství jsem mohla vynechat 3–7 dní.“
Kdy kinesiotaping není vhodný?
- při nádorových onemocněních v akutní fázi
- při vystouplých křečových žilách (varixech)
- při alergické reakci na tejpovací pásku
- na otevřené rány a nezhojené jizvy
- pokud máte lupénku, ekzém, bradavice
- při akutním bakteriálním či virovém onemocnění a horečce
Na jednu z možností tejpování bříška se můžete podívat ve videu.